Перейти до основного вмісту

У що обійдуться вибори для гривні

Політичні спокуси стають фінансовими ризиками
25 січня, 00:00

«У контрактах керівників підприємств буде вказано термін погашення заборгованості», — заявив прем’єр-міністр. За його словами, у разі невиконання цього пункту контракту директорів буде звільнено. Зараз уряд вже погоджує з кожним підприємством індивідуальний графік виплати боргів із зарплати. Крайнім терміном виплати планується намітити кінець 2002 року. За даними Кабінету Міністрів, за станом на 10 січня загальна сума заборгованості із зарплати на підприємствах усіх форм власності становила 2,7 мільярда гривень.

Тим часом банкіри попереджують, що якщо всю цю суму форсовано буде виплачено на руки населенню, виникнуть ризики для стабільності фінансової системи країни. Девальвація гривні, що спостерігається в січні на готівковому ринку, пояснюється саме масованими виплатами населенню в кінці року. За традицією, надлишки готівки українці вважають за краще переводити в долари, що створює перекоси на валютному ринку. «В цей час банки відчувають недостачу готівки доларів для задоволення попиту клієнтів. За останні дні збільшилася кількість заявок клієнтів на купівлю готівкових доларів», — заявила «Інтерфаксу» начальник управління розвитку бізнесу з приватними особами ВАБанку Ольга Матвєєва. За її прогнозом, найближчим часом продовжиться плавне зниження курсу гривні у зв’язку з переважанням попиту на долари. Але ця курсова динаміка, на думку банкіра, ніяк не пов’язана з наближенням парламентських виборів.

Зате з виборами, напевно, будуть пов’язані спроби керівництва уряду зробити вирішення проблеми виплати боргів із зарплати в промисловості якомога більш публічним. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах, що входить до «першої п’ятірки» одного з політичних блоків, вже заявив, що робота з виплати боргів вестиметься жорстко. Вже названо і перші підприємства, яким Кабмін приділить пильну увагу. За словами міністра праці і соціальної політики Івана Саханя, найгірше гасить борги керівництво Нікопольського південнотрубного заводу, Дніпропетровського металургійного комбінату ім. Петровського і Харківського авіаційного підприємства. Залишається почекати публічної прочуханки.

З наближенням виборів фінансову стабільність можуть порушити не тільки масовані виплати готівки електорату, а й провокаційні заяви політиків. Великий вплив на курсові очікування населення має колишній голова Національного банку Віктор Ющенко. А він вже дозволив собі песимістичні заяви з приводу курсу гривні. При нинішньому надлишку готівкової гривні в економіці доцільно було б відкласти на 2- 3 місяці підвищення зарплат і пенсій у бюджетній сфері, і не форсувати погашення торішніх боргів великими підприємствами. Але надій на це в передвиборних умовах мало. Ігор Юшко, що займає посаду міністра фінансів, є представником інтересів донецького промислового директорату. А він, у свою чергу, зацікавлений у девальвації гривні, тому що це підвищує прибутковість експортних операцій.

Головні надії з підтримки стабільності гривні покладаються на валютні резерви Національного банку і Президента України, безпосередньо не залученого до передвиборної гонки. Від Леоніда Кучми банкіри чекають продуманої координації роботи уряду і НБУ щодо рішення проблеми попиту на долари, що зріс з боку населення. Зокрема, йдеться про випуск боргових паперів держави і стимуляцію перетоку готівки грошових потоків до банків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати