Україна хоче бачити Співдружність дешевшою
Українська концепція СНД, виголошена на мінському форумі, готувалася з позаминулого року. Її основні риси виглядають так: СНД має бути переговірною та консультативною організацією, спрямованою на запровадження в межах Співдружності зони вільної торгівлі та розвиток торговельно-економічних відносин між країнами-учасницями СНД. І все. Принаймні так на брифінгу в МЗС України заявив сам Бутейко. Всі інші питання, за його словами, мають бути винесені за рамки СНД. Крім того, Співдружність має стати дешевшою для країн-учасниць.
СНД, як вважають у Києві, не повинна дублювати діяльність інших міжнародних організацій — ООН, Ради Європи, ОБСЄ та інших, членами яких є держави-учасниці Співдружності. І сама діяльність Співдружності має наближувати держави-учасниці до цілої низки міжнародних організацій — Європейського Союзу, ГАТТ/ВТО тощо.
Неважко передбачити, що ця позиція, підтримана Грузією, Азербайджаном, Молдовою та ще деякими колишніми радянськими республіками, фактично є протилежною пропозиціям Москви — перетворити СНД на повноцінну організацію, зробити рішення ряду її органів обов’язковими для всіх членів. Конфлікт між двома позиціями, кожна з яких підтримується кількома державами-учасницями СНД, поки що вирішено розв’язати за допомогою наступного засідання робочої групи.
Насправді ж, очевидно, Україна просто демонструє всім бажаючим, що вона дійсно за корінні реформи в СНД. Але такі, які не дадуть жодній державі панування і рано чи пізно призведуть Співдружність до природної смерті через непотрібність. Цього, звичайно, дипломати не кажуть. Але всі розуміють, що без українсько-російського компромісу майбутнього в СНД взагалі не буде.
Випуск газети №:
№132, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»