Україна планує випускати балістичні ракети
Прагнення України обстоювати своє право на виробництво балістичних ракет є перешкодою на її шляху до приєднання до міжнародної угоди про обмеження розповсюдження ракетної технології і викликає занепокоєння США та Росії.
Головне, що непокоїть і Москву, і Вашингтон, - це можливість того, що в Києва з'явиться спокуса продавати випущені в Україні ракети, а це сприятиме розповсюдженню ракет ТВД, на які можна встановити ядерні, біологічні або хімічні боєголовки, вважають офіційні особи обох країн.
Почасти аби не допустити цього, американські посадові особи заявили недавно про намір блокувати приєднання України до міжнародного режиму контролю за ракетною технологією, до чого вона так прагне і що могло б полегшити передачу Заходом Києву сучасної технології в разі, якщо він вирішить випускати ракети.
Завдання цього режиму - покласти край розповсюдженню балістичних ракет із дальністю понад 300 км і боєголовкою масою 500 кг, тобто мінімально необхідних, за вельми поширеною думкою, параметрів для встановлення на них ядерних боєголовок.
Приєднання до цього режиму має важливе значення для зміцнення космічної галузі України. Говард Даймонд, високопоставлений фахівець-дослідник з Асоціації прихильників контролю над озброєннями зі штаб-квартирою у Вашингтоні, заявив: "Це дасть Україні змогу розширити співробітництво в космічній галузі з іншими країнами, котрі приєдналися до цього режиму".
Володимир Горбулін, секретар української Ради національної безпеки й оборони, повідомив, що його країна залишає за собою право на розробку і виробництво наступальних балістичних ракет з дальністю 300 - 500 км, про що йшлося в заяві його канцелярії.
В українській стратегії не фігурують поіменно країни-противники, вказується лише на існування загальної загрози, проте, як відзначають посадові особи в Києві, ракети, можливо, будуть потрібні в найближчому майбутньому для захисту кордонів України. Вони??? відмовилися відповісти на запитання, скільки саме ракет може бути потрібно для виконання цього завдання.
"Ми не збираємося продавати ракети нікому, особливо країнам, у дотриманні якими моральних норм сумнівається весь світ", - сказав Горбулін. Він, проте, додав, що Україна не може обіцяти не розробляти в майбутньому стратегічні ракети чи космічні апарати для польотів у далекий космос і не виключає можливості комерційного використання компонентів ракет СС-24, які є в неї.
У часи холодної війни Україна була виробником ядерних ракет, хоча Київ повертає тепер на територію Росії або знищує всі ядерні озброєння, успадковані ним після розпаду Радянського Союзу. За повідомленням українського Міністерства оборони, Україна нині виконує демонтаж 130 ракет СС-19, які в Росії називаються РС-18, і 46 ракет СС-24, або РС-22, на кожній з яких можна встановити по 10 ядерних боєголовок.
США надають 444 млн. доларів на демонтаж ядерних систем України, зокрема 47 млн. доларів - на знищення ракет СС-24, повідомив на початку травня міністр оборони США Вільям Коен.
Андрій Піонтковський, директор московського Центру стратегічних досліджень, заявив 21 травня, що Україна прагне випускати балістичні ракети ТВД з комерційних міркувань, оскільки є сприятливі перспективи їх збуту на світовому ринку.
"Вони продаватимуть ці ракети Іранові, якщо він погодиться платити. За нашими даними, вони продають зброю навіть Лівії, хоча на цих ракетах можна встановити ядерні боєголовки", - додав Піонтковський.
Американські посадові особи заявили, що Вашингтон, попри розширення двосторонніх відносин з Україною, застосує вето на її приєднання до режиму контролю за ядерною технологією, якщо вона не відмовиться від виробництва балістичних ракет.
На травневій зустрічі у Вашингтоні Президент України Кучма заявив віце-президенту США Альберту Гору про намір Києва продовжити виробництво ракет. Гор передав це питання для вивчення співробітникам нижчого рівня, повідомив 28 травня представник Білого дому.
Проте експерти уряду США не бачать можливостей для будь-яких зрушень.
"Безумовно, або одній, або другій стороні доведеться поступитися", - заявив один американський діяч у Вашингтоні.
Політика США щодо режиму контролю за ракетною технологією передбачає поділ світу на країни, які мають ракети і які їх не мають. Перші, приміром Росія і Китай, можуть приєднатися до цього режиму, не відмовляючись від виробництва ракет. Другі, до яких належать Бразилія і ПАР, не можуть розпочати виробництво ракет.
Україну, попри те, що вона має великі об'єкти для виробництва і зберігання ракет, США вважають належною до другої групи, бо вона успадкувала ці потужності від колишнього Радянського Союзу. Україна сприймає такий підхід як дискримінаційний і підкреслює, що до неї повинні ставитися так само, як і до Росії. Росія, Китай та США і далі випускають балістичні ракети ТВД, хоча вони приєдналися до режиму контролю за військовою технологією.
"Якщо Україна воліє почати свою історію як нова держава з чистого аркуша, їй доведеться визнати наслідки цього, - підкреслив цей американський діяч. - Безумовно, це дискримінаційних підхід... проте в інтересах нерозповсюдження зброї масового знищення доводиться комусь казати "ні".
Але представник Міністерства оборони України в Києві Валерій Король заявив 21 травня, що Україна має право випускати будь-які види звичайних озброєнь, зокрема ракети.
"Ніхто не забороняв нам випускати їх, і Україна випускатиме будь-яку зброю, не заборонену міжнародними договорами", - сказав він.