Україна — США: покращання відносин через батальйон
«Ми розглядаємо рішення України відправити батальйон до Кувейту як таке, що матиме позитивний вплив на американсько-українські відносини у ширшому розумінні», — наголосив під час відеоконференції з українськими журналістами помічник заступника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Стівен Пайфер. Він також відзначив значний внесок України у міжнародну безпеку. До певної міри слова американського дипломата були передбачуваними. Ще на початку року він у своєму виступі в Центрі міжнародних і стратегічних досліджень у Вашингтоні закликав не зациклюватися на «кольчужному питанні», а працювати й надалі над розвитком відносин двох країн. Хоч у Вашингтоні все ще вважають, що проблему «Кольчуг» остаточно не знято. «Тут немає повного розуміння між урядами України і США», — повідомив Пайфер.
Розуміння, проте, знайшлося в іншій царині, пов’язаній з розв’язанням іракської кризи. Участь України в коаліції за негайне роззброєння Іраку стала для американців досить приємним рішенням. Правда, американському дипломатові довелося дати кілька роз’яснень, чи означає участь нашої держави в коаліції залучення українського батальйону до бойових дій. Багатьом здавалося малозрозумілим: чому Україна заявляла про необхідність мирного вирішення іракської кризи, а потім виявилася учасником групи держав, які фактично підтримують воєнні дії проти Багдада. Стівен Пайфер повідомив, що до коаліції входять майже 50 країн. Із них безпосередньо беруть участь у бойових діях військовослужбовці тільки двох країн — Сполучених Штатів і Великої Британії. «Ми маємо на увазі широке коло держав, які заявили, що вони готові, аби їх назвали членами коаліції. Це країни, які у той чи інший спосіб здійснюють вклад в зусилля зі знищення іракської зброї масового знищення», — такий акцент зробив американський дипломат. Він наголосив, що підтримка учасника коаліції не обов’язково повинна бути воєнною, не обов’язково задля участі в коаліції треба брати участь в бойових діях. Частина держав відправила свої війська, але не для ведення війни; частина просто надала повітряний простір для авіації союзників; а частина, як і Україна, відправила контингенти, які рятуватимуть мирне населення у разі застосування Іраком зброї масового знищення. Коаліція, таким чином, доволі неоднорідна за цілями і позиціями країн, що до неї входять, однак вона має єдину мету — роззброєння Іраку.
Відповідаючи на запитання журналістів, чи не поставлять США крапку в «кольчужному питанні» у зв’язку з відправкою Україною батальйону, Стівен Пайфер дипломатично зазначив: «Я б не став користуватися такою термінологією...» Він також прокоментував повідомлення у журналі «Ньюзвік»: нібито українські торговці брали участь у продажу Іраку протитанкових ракет «Корнет». Пан Пайфер повідомив, що США «поділилися з російським урядом своєю занепокоєністю з цього приводу». До України, за його словами, Вашингтон не звертався. Нагадаємо, офіційний Київ спростував дані, вмiщенi в матеріалі американського видання.
ДО РЕЧІ
За інформацією американського уряду, до коаліції за негайне роззброєння Іраку входять до 50 держав світу. За словами радника президента з національної безпеки США Кондоліззи Райс, коаліція об’єднує в цілому 1,23 млрд. осіб, які проживають в країнах-учасницях, а внутрішній валовий продукт цих держав сумарно становить $22 трильйони.
_____
Війська Великої Британії зосереджені на півдні Іраку. Британські сухопутні сили взяли в облогу міста і порти. Королівські ВПС наносять удари по об’єктах на всій території Іраку. Флот Британії контролює прибережні води.
_____
Австралійські військові надають артилерійську підтримку зі своїх кораблів.
_____
Польща вирішила надіслати воєнний контингент, але не більший за 200 осіб. Польські вояки охороняють іракську нафтову платформу.
_____
Данія надала підводний човен, який займається збиранням розвідувальної інформації.
_____
Чехія, Словаччина, Болгарія, Румунія відправили підрозділи, які займатимуться дезактивацією територій сусідніх з Іраком країн у разі застосування Багдадом зброї масового знищення. Однак уряди цих країн наголосили, що їхні солдати не братимуть участі у бойових діях.
_____
Японія відправить війська до сусідніх з Іраком країн для допомоги біженцям.
_____
Іспанія надсилає 900 вояків, але не для участі у бойових діях.
_____
Парламент Республіки Корея проголосував за направлення в зону конфлікту контингенту у 700 військових медичних і інженерних військ.