Україна — в 20-ці лідерів науково-технічного прогресу
Всесвітня організація інтелектуальної власності визначила перспективи країни в міжнародному науковому змаганні
У першій половині листопада щонайменше три події стали знаковими для української наукової спільноти. По-перше, 1 листопада журнал Time опублікував список найкращих винаходів 2012 року, в яких розробка української команди «Enable Talk Gloves» посіла 7-е місце з 25 можливих. По-друге, 12 листопада було зареєстровано 100-тисячний патент на винахід. Як повідомляється в прес-анонсі Державної служби інтелектуальної власності України, 20 листопада заявникові винаходу буде видано охоронний документ терміном на 20 років на спосіб підвищення ефективності хіміотерапії злоякісних пухлин. І, нарешті, в рамках міжнародної системи РСТ за 2011 рік Україна посіла 7-е місце в ТОП-15 країн із середнім рівнем доходів за кількістю заявок, поданих на здобуття патентів. Водночас, за динамікою кількості заявок на реєстрацію інновацій, Україна опинилася в 20-ці лідерів науково-технічного прогресу. Про це вчора «День» повідомили в Інвестиційному центрі інтелектуальної власності (ІЦІВ).
Згідно з даними ІЦІВ, з 1992 по 2012 рік в Україні зареєстровано 203 294 патенти. На один мільйон мешканців припадає понад 2 тисячі винаходів. З таким показником, за даними «Глобального рейтингу інновацій-2012», Україна, разом з Китаєм та Індією, опинилася в групі «новачків». Як наголошується у звіті, незважаючи на слабку економіку з низьким і середнім рівнем доходів громадян, в державі спостерігається зростання досягнень у сфері інновацій. Цьому сприяє вдосконалення інституційної структури, наявність кваліфікованих фахівців і тісна інтеграція в світовий фінансовий ринок.
На думку начальника відділу забезпечення державної реєстрації ДП «Український інститут промислової власності» Святослава Лященка, кількість виданих патентів може свідчити про нормалізацію ситуації в економіці. «У період кризи була стагнація, зараз ситуація нормалізувалася. Кількість національних заявок на отримання патенту за останніх 2 роки значно зросла. Це очевидний прогрес і якщо не показник, то явна передумова оздоровлення економіки», — каже Лященко.
На підставі статистики, опублікованої на сайті Державної служби інтелектуальній власності України, можна підрахувати, що 2012 року на реєстрації винаходів, корисних моделей і промислових зразків держава заробила понад 35,3 мільйона гривень. Основну частину цієї суми, близько 33,4 мільйонів гривень, становлять щорічні збори за підтримку чинності патентів. Їх розмір — диференційований, що старший патент, то дорожче обходиться його підтримка (від 5 гривень до 3 800 гривень, залежно від об’єкта патентування і статусу заявника). Інші збори, які було сплачено під час реєстрації патентів (за подання заявки, проведення кваліфікаційної експертизи, за публікацію про видачу патенту), цього року сумарно оцінюються в 1,8 мільйона гривень. Загальна сума мита, що надійшла до бюджету за видачу патентів, становить близько 146 тисяч гривень.
Цікавіша статистика впровадження винаходів. Адже, як писав «День», сьогодні лише в пооодиноких випадках запатентовані ідеї українських вчених стають реальністю. На що експерти ІЦІВ зауважують: велика частина винаходів реєструється чи авторами, тобто фізичними особами, чи неприбутковими організаціями, наприклад науково-дослідними інститутами. Відповідно, фінансові ресурси, які потрібні на реалізацію проектів, в такому разі істотно обмежені. «Якби приватні компанії виступали заявниками при реєстрації патентів, можу передбачити, що якість (цінність) заявлених винаходів і корисних моделей була б вищою, а відповідно, і відсоток їх впровадження більший», — зазначає незалежний оцінювач інтелектуальної власності, патентний повірений України Олена Кияшко. За даними Інвестиційного центру інтелектуальної власності, зацікавленість бізнесу в науковому продукті оцінюється на рівні 1-2%. Не «менш як 60% усіх винаходів до нас надходить від наукових інститутів», — зазначає керівник відділу економічного прогнозування і статистики «Укрпатенту» Марина Шинкаренко. А ось відсоток патентів на винаходи, виданих комерційним організаціям, за словами експерта, перебувають на рівні 3-4%.