Перейти до основного вмісту

«Український удар» по долару

22 вересня, 00:00

По доларові, віра в стабільність якого мало не була похована під руїнами Всесвітнього торгового центру, завдано ще одного удару. Попри те, що відразу після терактів Європейський центробанк підтримав долар інтервенціями на валютний ринок, європейці не відмовилися від запровадження з 1 січня 2002 року в обіг готівкового євро, позиції якого останнім часом значно зміцнилися. Учора, за офіційним курсом, за 1 (поки що безготівковий) євро давали вже $1,075. Окрім того, реалізація очікуваних бойових дій США проти терористів також призведе до подальшого падіння долара.

Перехід на готівковий євро для нашої країни — проблема «досить незначна», — сказав позавчора директор Департаменту валютного регулювання НБУ Сергій Яременко після робочої зустрічі представників 28 провідних українських та європейських банків, яку було присвячено готівковому євро. Утруднившись точно визначити суму валюти країн Євросоюзу, яку має населення, він усе-таки висловив уп евненість, що забезпечення «гарної поінформованості» наших громадян дозволить уникнути непотрібного ажіотажу навколо обміну німецьких марок на євро. У цьому зв’язку, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», С. Яременко підкреслив, що «для того, щоб утримати DM та інші валюти, ми визначили крос-курс, який не дозволить комерційним банкам маніпулювати маржею».

Однак євро в Україні може вдарити і по доларові. Можливо, це тільки збіг, але після того, як у ЗМІ з’явилася заява міністра фінансів Ігоря Мітюкова про можливу диверсифікацію частини золотовалютних резервів нашої країни в загальноєвропейську валюту, ціна долара на готівковому ринку знову знизилася на кілька пунктів. (При цьому кореспондентові «Дня» , каємось, що вдавав з себе покупця, так і не вдалося купити долари за новим, нижчим курсом. «Доларів немає», — відповідали в кіосках. Цікава складається ситуація: «ціна» долара знижується і в продажу його чомусь немає). Позавчора Яременко спробував знайти заспокійливі для долара слова, назвавши підхід до формування запасів у євро «безпідставним». «Майже всі зовнішні зобов’язання НБУ й України виражено в доларах», — підкреслив він.

Тим часом офіційний курс долара, визначений Нацбанком на безготівковому валютному ринку, практично не змінився. Нагадаємо також, що сьогодні НБУ, як і раніше, проводить послідовну політику для збільшення золотовалютних резервів. Простіше кажучи: гарантовано викуповує в банків надлишки валюти. «Таким чином, штучне (щоб не сказати — заплановане. Адже отримана маржа від такого люфту безготівкового й готівкового валютного ринків іде безпосередньо в прибуток комерційного банку. — Авт. ) заниження курсу долара є необґрунтованим», — вважає С. Яременко.

Попри те, що першу доларову паніку вдалося збити, а також попри «заспокійливі» заяви високопосадових українських чиновників, наші громадяни остерігаються втратити долари, як раніше радянські карбованці в Ощадбанку. Такі цілком зрозумілі сумніви підігріваються безпідставними повідомленнями деяких ЗМІ про кризу американської економіки, та й просто, як мовиться, «вуличними розмовами» про неминуче падіння бакса. (До речі, кажуть, що в Москві за сюжети черг коло валютних кіосків телевізійникам пропонували до 15 тисяч — усе тих же USD). Така поки що «тиха» паніка, звичайно ж, створює «золоте дно» для різноманітних валютних спекуляцій.

Директор департаменту валютного регулювання НБУ С. Яременко сказав «Дню», що «попереду ще три дуже цікавi місяці. Сьогодні робити будь-які прогнози ще зарано. Та й для того, щоб їх робити, потрібно оцінити рівень експортно-імпортних відносин європейських країн і США, ступінь інтеграції їхніх економік, подальшу політику Штатів на світовій арені тощо». Проте очевидно, що на людей, які зберігають свої заощадження в доларах, тисне невідомість перспектив американської валюти. Але як твердить начальник відділу методології й аналітики депозитних операцій «Vabank» Надія Холоднюк, «на сьогодні тенденції до відтоку доларових депозитів у зв’язку з терактами немає. Навіть, навпаки, має місце збільшення капіталовкладень. Відсоткові ставки (що також показово. — Авт. ) залишилися без змін».

Утім, відкритим залишається і питання ощадної альтернативи. Гривня, котра, як твердить голова НБУ Володимир Стельмах, «за результатами останнього півріччя, стала однією зі стабільних валют у Європі», все-таки ще не визнається в масовій свідомості як засіб нагромадження. Європейські валюти? З одного боку, очікується їхня заміна на євро, а з другого боку — і європейські країни-лідери можуть бути втягнуті у воєнний конфлікт, — з усіма наслідками, що звідси випливають, для європейської валюти. Не дивно, що в такій ситуації на міжнародних ринках підскочила ціна на стабільнішу цінність — золото — в середньому на $1 за грам, яка має тенденцію до подальшого зростання. Щоправда, як наголосили «Дню» у прес- службі «Брокбізнесбанку» (який, до речі, вирішив після подій у США вийти на ринок дорогоцінних металів), культура купівлі-продажу золота в нашій країні перебуває ще на досить низькому рівні: тільки 0,01% капіталовкладень зберігається в дорогоцінних металах.

КОМЕНТАР

Олександр СУГОНЯКО, президент Асоціації українських банків:

— Вести мову про тенденцію зміни кількості депозитних доларових капіталовкладень поки що рано, оскільки банки ще не подали місячний звіт за вересень. Відсоткова ставка таких вкладів, незважаючи на події в США, не змінилася. Взагалі, я дуже оптимістично дивлюся на позиції долара — щонайменше, до наступного року. Не секрет, що курс будь-якої валюти залежить насамперед від економічного базису, політичної надбудови й соціально-психологічного фактора. США мають могутню економіку, добре інтегровану у світову. Виробництво не постраждало внаслідок терактів. Останнє падіння долара зумовлене саме психологічним фактором. При цьому дуже показово, що його позиції в розвинутих країнах Європи й Азії на сьогодні мають тенденцію до зміцнення. Його падіння невигідне всім. Як правило, штучне заниження курсу має місце в країнах зі слабкою владою. Очевидно також, що це комусь дає можливість непогано нагріти руки. У нашій країні цей факт має місце. Згадати хоча б обмін $1 на 1 грн. у Дніпропетровську безпосередньо після терактів.

Продовження теми на стор. "Подробиці"

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати