Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Унiверсальний хiд Президента

29 липня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Першу спробу Президента посадити політиків на одну ідеологічну платформу можна розглядати як його особистий і політичний успіх. У четвер на першому раунді переговорів за круглим столом, перед телекамерами, ми знову побачили виразного Віктора Ющенка. І навіть у тому випадку, якщо запропонований ним на зустрічі Універсал національної єдності підпишуть не всі лідери, й документ не матиме чітких політичних та юридичних наслідків, цей крок на фоні попередніх публічних невдач Президента все одно принесе йому свої дивіденди.

Майже шість годин провели в режимі реаліті-шоу лідери всіх парламентських партій. А запрошені на зустріч відомі громадські діячі України посилили моральну складову круглого столу. Що, проте, не перешкодило політикам вирішувати свої завдання.

У перший день переговорів фракція «Наша Україна» виступила з ініціативою до існуючої парламентської коаліції підписати Універсал національної єдності й на його базі створити нову коаліцію. Яким буде її формат, багато в чому залежатиме від готовності партійних лідерів і тих, хто за ними стоїть, прийняти текст документа з мінімальним вкрапленням в нього своїх ідеологічних «жучків». Партії регіонів, наприклад, запропоновано відмовитися від ідеї федералізації та другої державної мови, а комуністам і соціалістам ще раз задуматися над питаннями членства України в НАТО.

Про те, що підписаний документ є нічим іншим, як спробою «Нашої України» красиво залишитися при владі, першою натякнула Юлія Тимошенко. Яка, погодившись з усіма 24 пунктами Універсалу, заявила, що підписувати його відмовляється. «Ми вважаємо, що ці документи просто прикривають суть, а суть — це повернення до того, з чим ми жили десять років при Леонідові Даниловичу Кучмі», — прокоментувала своє рішення лідер БЮТ. Ще чіткіше висловився вірний соратник Юлії Володимирівни депутат Олександр Турчинов: «Ініціатива зрозуміла — є спроба легалізувати новий формат коаліції, коли, найвірогідніше, до Регіонів, комуністів і соціалістів може приєднатися «Наша Україна». На переконання О. Турчинова, навряд чи БЮТ у зв’язку з цим «має створювати масовку для легалізації цього ганебного процесу».

На відміну від БЮТівців, потенційні партнери «Нашої України» по коаліції нового формату ситуацію не драматизують. Так член політради Партії регіонів Євген Кушнарьов назвав круглий стіл тактичним маневром Президента. За словами депутата, основна мета акції з підписанням Універсалу для «НУ» — це витиснення комуністів із майбутньої коаліції та бажання посісти в ній домінуючі позиції.

Так чи інакше, при всьому своєму суспільному значенні й важливості порушених тем, Універсал навряд чи призначений мати великі політичні наслідки. Оскільки він мало зачіпає істинні причини тієї політичної кризи, заради подолання якої все й було задумано. Універсал не передбачає ревізію незграбних змін до Конституції, які й призвели до фактичного розбалансування влади в країні. Він пропонує плисти лише в руслі цих незграбних змін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати