Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Універсальний» механізм дає збій

05 серпня, 00:00
АНАТОЛІЙ КІНАХ: МИ Ж ДОМОВЛЯЛИСЯ... / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

З легкої руки Президента, який підписав Януковичу чергову політичну путівку в прем’єрське життя, з мертвої точки зрушили й інші політичні процеси в країні. Виконуючи обіцянку, яку дала главі держави, Верховна Рада нарешті розпочала вчора обрання суддів Конституційного Суду за своєю квотою. Щоправда, не обійшлося без сюрпризів. Напевно, не вірячи в щирість і довговічність підписів під Універсалом єдності, депутати вирішили підстрахуватися й внесли зміни до Закону про Конституційний Суд. Суть яких стисло виклав його автор, депутат Василь Цушко. За словами парламентарія, цим законом скасовується право КС проводити ревізію внесених змін до Конституції України. При цьому він підкреслив, що це стосується тільки змін, внесених до Конституції в грудні 2004 року. Учора ж Президент підписав ухвалений депутатами Закон.

Другий сюрприз чекав депутатів трохи пізніше — після процедури таємного голосування щодо суддів КС. При голосуванні щодо 11 кандидатур лише чотири людини (замість необхідних п’яти) отримали необхідну для затвердження кількість голосів. Не пройшла ж кандидатура судді від «Нашої України» Петра Стецюка. У зв’язку з чим представник фракції Анатолій Кінах висловив думку, що «НУ» може відмовитися від участі у формуванні уряду. «У нас були домовленості, що поки не будуть обрані судді Конституційного Cуду, зокрема й від «Нашої України», ми не братимемо участі у формуванні уряду. Вони перші порушили домовленості», — сказав Кінах. Більше того, з’явилася навіть інформація про те, що Президент Віктор Ющенко через демарш партнерів може відкликати з Верховної Ради подання про призначення Віктора Януковича прем’єр- міністром. Однак конфлікт вирішився мирно. За словами того ж Кінаха, партнери з фракції Партії регіонів вибачилися перед «Нашою Україною» за непризначення Петра Стецюка, списавши все на «організаційні недоробки». І парламент ухвалив рішення провести переголосування щодо П. Стецюка. На момент здачі номера результат голосування був невідомий, однак, швидше за все, він буде позитивним.

У зв’язку з цим немає поки визначеності й у питанні формування нової або переформатування старої — «антикризової» — коаліції. Оскільки оголошення про створення «коаліції національної єдності» планується після голосування стосовно кандидатури прем’єра. Учора до меморандуму між фракціями «Нашої України» та Партії регіонів, що проголосив у четвер створення коаліції №3, приєдналися й соціалісти. Разом з тим, лідер Компартії Петро Симоненко не має наміру підписувати меморандум, оскільки вважає, що всі політичні сили, які хочуть прилучитися до парламентської більшості, мусять підписати угоду «антикризової» коаліції. Реакція комуністів цілком зрозуміла — вони несподівано, завдяки чудовому збігу обставин нарешті стали повноцінними учасниками політичного процесу й навіть можуть прилучитися до формування уряду, а тут виявляється, що ніякої «антикризової коаліції» вже не існує і треба приєднуватися до нової, в складі якої — їхні вічні ідеологічні противники «націонал-демократи». І як на це подивиться виборець КПУ, лави якого й без того рідшають щороку? Власне кажучи, витиснення комуністів з коаліційного об’єднання називали одним з негласних, але найважливіших завдань «універсального» процесу — і поки, схоже, план діє.

Не зовсім зрозумілою є ситуація й у стані «нашоукраїнців». Коментуючи заяву свого колеги Миколи Катеринчука про створення міжфракційної політичної опозиції, депутат від «НУ» Роман Зварич сказав, що не знає, що таке індивідуальна опозиція. «Я не знаю, що це таке. Політична сила або в опозиції, або у владі. Працювати в опозиції, коли його фракція у владі, — мені це незрозуміло». Зварич упевнений, що голосування стосовно прем’єра не розколе фракцію, оскільки «НУ» прийняла рішення у вільному режимі голосувати за кандидатуру Януковича.

Поки практично ні в кого не викликає сумнівів той факт, що лідер Партії регіонів незабаром зможе зайняти звільнений учора Юрієм Єхануровим прем’єрський кабінет. Однак лунають уже й інші голоси: мовляв, нічого ще не зрозуміло й невизначеність ще триватиме досить довго. Наприклад, народний депутат від СПУ Йосип Вінський сказав учора, що навіть якщо буде обраний новий прем’єр-міністр України, це ще не означає, що буде сформований уряд. А навіть якщо уряд буде сформований, то «це буде непростий процес». Ще більш песимістичний прогноз зробив лідер об’єднаних соціал-демократів Віктор Медведчук, коментуючи останні політичні події в країні. «Те, що процес формування уряду та парламентської більшості вийшов таким заплутаним і драматичним, свідчить про природну у таких випадках болючість реакції Президента, змушеного розлучатися зі значною частиною своїх повноважень», — передає слова свого лідера прес- служба СДПУ(О). Медведчук висловив думку, що «сьогоднішній політичний трилер, швидше за все, переросте в серіал, і ми ще побачимо серії «Коаліція-2», «Остання коаліція», «Коаліція повертається» і так далі».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати