«Урожай» в Македонiї зiбрано. НАТО залишається
Передбачається, що контингент НАТО залишиться у цій балканській країні на три місяці з правом продовження мандату. Миротворці повинні будуть охороняти приблизно 120 спостерігачів від Європейського Союзу та ОБСЄ. Завдання останніх — наглядати за ходом мирного процесу й впровадженням поправок до конституції, що надають більше прав албанському населенню. Зокрема планується заснувати університет з албанською мовою навчання. Підписаний в Охриді мирний договір також передбачає амністію для більшості албанських бойовиків. До речі, зазначений у цьому договорі строк прийняття парламентом Македонії поправок до конституції спливає найближчим часом. Але законодавці не поспішають з рішенням. Причиною тому, зокрема, й те, що до нових виборів залишилось не більше чотирьох місяців. Тому народні обранці як ніколи зважуватимуть свої рішення. Немає сумнівів й у тому, що кожна політична партія тепер намагатиметься використати присутність міжнародного миротворчого контингенту в своїх цілях.
Деякі албанські польові командири погрожують, що поновлять бойові дії, якщо парламент не виконає своїх зобов’язань. У той же час відомий своїми більш ніж різкими заявами міністр внутрішніх справ Любе Бошковскі заявив, що накаже розпочати операцію проти албанських повстанців, як тільки війська НАТО залишать Македонію.
Поки в парламенті Македонії точаться суперечки з приводу ухвалення поправок до конституції, бундестаг вагається зi схваленням рішення канцлера Герхарда Шредера та Генсека НАТО Джорджа Робертсона стосовно операції «Янтарна лисиця». У правлячій коаліції соціал- демократів та зелених значна частина депутатів висловлюється проти можливої участі Німеччини в каральних операціях антитерористичної коаліції, і не вважає те, що операція в Македонії не військова, а миротворча, за серйозний аргумент. Як показують дослідження, більшість німців традиційно виступають проти участі своїх солдатів в операціях за кордоном. До того ж, Балкани — чутлива тема для німців, які пам’ятають про досвід Другої світової. Потому у Косово німецьким миротворцям вперше довелося виконувати свої військові обов’язки, а не куховарити чи працювати лікарями, як у Боснії. Операція в Македонії мала стати просто невеликою прогулянкою для 500 солдатів бундесвера. Однак тепер передбачається, що ще 200 військових повинні будуть відправитися до Македонії. Німцям допомагатимуть ще 300 солдатів з країн — членiв Альянсу.
Ситуація ставить у скрутне становище і міністра закордонних справ Німеччини, лідера зелених Йошку Фішера. Рейтинг його партії впав на третину після входження до урядової коаліції, й тепер Фішер має обирати між партiйними інтересами та обов’язками міністра закордонних справ ФРН, пише британська газета «Індепендент».