Перейти до основного вмісту

Уряду запропоновано визначитися

02 листопада, 00:00

Рада національної безпеки і оборони України учора оцінила як незадовільний стан виконання рішень відносно диверсифікації джерел енергопостачання країни.

На засіданні РНБОУ під головуванням Президента Леоніда Кучми «було відмічено незадовільний стан виконання рішення РНБО України від 14 лютого 2000 року, введеного в дію указом Президента України від 10 березня поточного року. Зокрема критиці була піддана робота з забезпечення диверсифікації джерел енергопостачання, добудування нафтопроводу «Південний — Броди», створення зовнішнього оточення для реалізації євразійського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК)». На засіданні зазначалося, що урядом не був пророблений комплекс заходів зовнішньополітичного і зовнішньоекономічного характеру для підтримки ЄАНТК. Зокрема не були проведені переговори з країнами і великими компаніями — учасниками нафтовидобутку і збуту каспійської нафти (Шеврон, Брітіш Петролеум. Ексон- Мобіл та іншими). Українська сторона обмежилася розмовами і презентаціями, внаслідок чого жодна велика компанія не виявила інтересу до української частини нафтотранспортного коридору.

На думку учасників засідання, Україна займає стратегічно важливе географічне положення на шляху найоптимальніших енергетичних потоків і повинна «скористатися нинішньою ситуацією динамічного перерозподілу структури енергопостачання на євразійському геоекономічному просторі». ЄАНТК загалом і його українська складова — термінал «Південний» і нафтопровід «Південний — Броди» і далі на Польщу — розглядаються українським керівництвом як один з важливих елементів трансєвропейської системи забезпечення енергоносіями. Як сказав «Дню» секретар РНБОУ Євген Марчук , для усунення недоробок передбачається створення координуючого органу на чолі з спеціальним представником Президента, можливо, в статусі посла з особливих доручень, що характеризує значення, яке надається цьому напряму роботи керівництвом України. У посольствах України у відповідних країнах будуть створені спеціальні групи дипломатів.

Запропоновано ряд заходів економічного і політичного характеру щодо посилення участі України в ЄАНТК. Зокрема уряду доручено терміново визначити джерела фінансування (дивно, що досі уряд не спромігся цього зробити) і остаточно визначитися з створенням міжнародного консорціуму для реалізації проекту української частини євразійського нафтотранспортного коридору. Особливо на засіданні РНБОУ підкреслювалася необхідність гарантій інвесторам. Це прямо пов’язано з пошуком джерел фінансування, тому що до кінця нинішнього року і на наступний рік для завершення першої черги проекту треба не менше 600 млн. гривень. Таких грошей в бюджеті не передбачено, а підприємство «Дружба», що будує нафтопровід, також не має таких коштів.

Президент Л.Кучма звернув особливу увагу на термінову і скоординовану діяльність всіх гілок влади з реалізації цього проекту, завершення переговорів з усіма потенційними партнерами і створення додаткових гарантій безпеки іноземним інвестиціям. Запропоновано внести зміни до законодавчих актів з метою забезпечення економічно сприятливих умов для інвестування цього проекту і його функціонування, а також здійснити додаткові заходи з запобігання негативних екологічних наслідків від діяльності української частини ЄАНТК. Обговорювалися також інші заходи, покликані забезпечити захист національних інтересів в контексті диверсифікації джерел постачання нафти в Україну і забезпечення української економіки енергоносіями. Це рішення РНБОУ буде введене в дію відповідним указом Президента України, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Проект ЄАНТК і нинішні заходи з активізації його будівництва не можна сприймати як антиросійські. Експерти «Дня» при цьому зазначають, що дипломатичність української сторони в цьому випадку цілком зрозуміла: поки в уряді розмазували сльози радості з приводу своїх знахідок в справі газового обходу Росії по дну двох морів, остання зуміла домовитися з ЄС про збільшення своїх газових потоків в Європу, і РНБОУ в даному разі довелося практично заповнювати прорахунки уряду, що підмінив розмовами практичну роботу на вирішальних напрямах.

Рада національної безпеки і оборони доручила також відповідним міністерствам і відомствам перевірити технічний стан обладнання Чорнобильської АЕС, дотримання міжнародних стандартів її безпечного функціонування і вивчити можливість постачання на станцію протягом декількох місяців свіжого ядерного палива.

РНБОУ розглянув і схвалив роботу Державної адміністрації залізничного транспорту з виконання заходів, спрямованих на підвищення ефективності і розв’язання проблем залізниць, доручив Кабінету Міністрів і Міністерству транспорту продовжити роботу щодо підвищення ефективності функціонування залізничного транспорту.

За 9 місяців поточного року українські залізниці отримали прибутки на суму 7,4 млрд. грн., що на 1,9 млрд. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року, повністю розрахувалися з бюджетом і погасили заборгованість перед Пенсійним фондом, своєчасно розрахувалися за спожиту електроенергію. Скорочено бартерні розрахунки за надані залізницями послуги, ліквідована заборгованість з виплати зарплати, середньомісячна зарплата в 2000 році зросла у 2 рази.

Секретареві РНБОУ Євгену Марчуку доручено продовжувати контролювати виконання указу Президента України від 20 квітня 2000 року № 603 «Про рішення РНБОУ від 11 квітня 2000 року «Про стан залізничного транспорту України і заходи з забезпечення його ефективного функціонування».

РНБОУ обговорив механізми проведення військової реформи в країні, яка має розпочатися з 1 січня 2001 року. Ці заходи були розглянуті в контексті наслідків виконання першого і другого етапів державної програми будівництва і розвитку Збройних сил в 1997—2000 роках, про які поінформував міністр оборони України Олександр Кузьмук.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати