Перейти до основного вмісту

В Одесі запобігли великій фінансовій афері

20 листопада, 00:00

Новенький «Жигуль» 9-ї моделі тільки-тільки вирулив із-за масивних залізних воріт дворика одеського «Місто-Банку», як шлях йому перегородили машини співробітників СБУ та податкової міліції.

Перевіряючих передусім цікавили документи на вивіз багажу — місткої сумки на задньому сидінні. Підняти її і перенести назад у приміщення банку виявилося під силу тільки двом офіцерам: кілька десятків 5-тисячних пачок банкнот потягли більше ніж на півцентнера...

При ревізії виявилося, що один із клієнтів «Місто-Банку» одержав із розрахункового рахунку фірми «НАТ» і вивозив у машині 230 770 гривень. Ще 220 тисяч залишилися на банківському рахунку фірми. Можна припустити, що вивезти їх збиралися трохи пізніше. Але випередила група захоплення СБУ та податкової міліції.

Того ж листопадового дня, за словами начальника прес-центру одеського УСБУ підполковника Олександра Сухомейла, було затримано п’ятьох учасників злочинного угруповання, включаючи голову правління одеського комерційного «Місто-Банку» Світлану Б., які займалися «перекачуванням» з рахунків діючих підприємств і переведенням у готівку значних фінансових коштів.

Зокрема, за даними СБУ, через розрахунковий рахунок приватної виробничо-комерційної фірми «НАТ» з 13 жовтня по 6 листопада членами згаданої групи було одержано в «Місто-Банку» 5 млн. 97 тис. грн. готівкою. Механізм «відмивання» валюти розкрив у інтерв’ю «Дню» начальник обласного управління податкової міліції Василь Білецький: «Члени злочинної групи, які мали чималий досвід фінансово-банківської діяльності, швидко створювали то за однією, то за іншою адресою фіктивні комерційні фірми — так звані «ями». І кожні дві-три тижні «ховали кінці у воду» — так само швидко й безслідно фірми зникали. Адже при їхньому заснуванні використовувалися документи безробітних алкоголіків або померлих громадян. Таким же чином — використавши паспорт підставної особи, алкоголіка з «Привозу» Юрія М. — заснували злочинці й чергову одеську фірму «НАТ», через розрахункові рахунки якої проходили й переводилися в готівку великі грошові суми. Ні про що не підозрюючи, Юрій М. фігурував у документах гендиректором підприємства, на його ім’я було відкрито банківські рахунки, інші реквізити, його ім’ям підписувалися при отриманні багатотисячних грошових сум...»

Надприбутковий бізнес, за словами полковника В. Білецького, злочинці заснували на небаченому попиті багатьох одеських промисловців і підприємців — на приховуваннi від оподаткування своїх доходів та отримання за допомогою банків величезних ресурсів готівкою за вигадані послуги чи виконані замовлення. «Механізм злочинних операцій простий, — уточнює він. — Підписується псевдодоговір на послуги, які явно ніхто не буде виконувати. Тим часом, на рахунок фіктивної фірми перераховуються через банк кошти, які відразу ж вилучаються членами злочинної групи, що стоїть за фірмою. Потім велика частина коштів повертається представникам реально діючих підприємств, які ухиляються від податків. А «комісійні» у більших чи менших розмірах залишаються організаторам фіктивної фірми. Так і збільшуються обсяги «тіньового» капіталу, що функціонує паралельно з оборотом легальної банківської системи...»

До речі, внаслідок успішної операції в «Місто-Банку» на рахунок фірми «НАТ» протягом наступного дня було переведено ще 115 і 20 тис. грн. від керівників фірм, з якими були в змові п’ятеро затриманих фінансових аферистів. А всього надійшло близько 350 тис. грн., які зараз знято з розрахункового рахунку і переведено до бюджету — на виплату пенсій, стипендій, підтримку інших соціальних програм.

Підрахунком збитків, яких зазнала держава від злочинних діянь затриманої групи, а також встановленням посадових осіб близько 100 підприємств і фірм, причетних до цієї та інших фінансових афер, займається оперативно-слідча група одеських міськпрокуратури, УСБУ та податковій міліції у складі десяти співробітників. Хоча, за попередніми даними, з банківського обігу протягом останніх місяців незаконно вилучено понад 13 млн. грн. Для порівняння: від усіх 26 сільських районів Одещини за перші 16 днів листопада до зведеного бюджету надійшло 14 млн. грн.

Слідчий відділ УСБУ по області порушив кримінальну справу за ознаками статей 86-1, 148-2, 148-4 Кримiнального кодексу України — за розкрадання в особливо великих розмірах, ухиляння від сплати податків і фіктивне підприємництво. Але найважливіше, з чим, вочевидь, доведеться зіткнутися слідству, — встановити і довести до суду «дах», який забезпечував «спокійну й упевнену» діяльність злочинної групи, що складалася з громадян України та Росії, протягом декількох місяців.

№223 20.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати