В одній компанії з Іраком
може виявитися Україна, не приєднавшись до Конвенції про заборону хімічної зброїЦе вже друга угода в галузі контролю над озброєннями — після Договору з відкритого неба — що, як вважають депутати, суперечить національним інтересам. Хоча, на думку дипломатів та військових, неприєднання до хімічної Конвенції, учасниками якої нині є вже 116 держав, загрожує Україні збитками в політичній, економічній і навіть оборонній сферах.
Про те, що Україна не має запасів хімічної зброї, Міноборони оголошувало вже неодноразово. Усі хімічні боєприпаси, які зберігалися на території України на час проголошення незалежності, були вивезені до Росії ще швидше, ніж тактичні ядерні боєголовки. Тож формально Київ не має жодних підстав побоюватися, що після ратифікації Конвенції міжнародні спостерігачі раптом знайдуть десь приховані запаси зброї для бідних, як називають бойові отруйні речовини. Проте їх, як вважається, можна без особливих складнощів виготовити там, де існує фармацевтичне, нафтохімічне та медичне виробництво. Усі ці галузі також підпадають під міжнародний контроль за вимогами Конвенції. Таку процедуру парламентарії визнали неприйнятною для України й до того ж збитковою, адже всі перевірки здійснюються за рахунок приймаючої сторони.
Які наслідки матиме для країни неприєднання до Конвенції? У МЗС пояснили, що буде обмежено імпорт в Україну техніки, що використовується в хімічній промисловості, проте це насамперед позначиться на зменшенні експорту хімікалій з України до держав, котрі є учасниками Конвенції. Прогнозовані збитки, за приблизними оцінками, становитимуть десятки мільйонів доларів на рік.
Незадоволені нині й військові. Начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних Сил країни генерал Віктор Литвак сказав, що ратифікація Конвенції дозволила б Міністерству оборони заощадити 1,5 мільйона доларів за рахунок зменшення кількості навчань за «хімічною» тематикою і витрат на збереження спеціальних речовин для дегазації. «А тепер світова спільнота може ставитись до нас як до непередбачуваної країни на зразок Іраку», — сумно підсумував генерал
№192 08.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»