В заручниках у лівих
Володимир ФЕСЕНКО: «Апетити» Мороза — це головне проблемне питання»Як відомо, від зміни місць складових сума не змінюється. Де тільки не засідали члени робочої групи з підготовки до дострокових виборів: і в Кабміні, і в Будинку з химерами, а компромісних рішень як не було, так і немає.
«Вибори будуть» — це поки що єдиний результат переговорів. Країна так і не знає напевно, коли ж їй доведеться йти на виборчі дільниці. У тому, що 24 червня вибори не відбудуться вже не сумнівається ніхто. Опозиція називає можливу дату — 8 липня. «Регіоналка» Ганна Герман знайшла іншу — 14 жовтня. День символічний — свято Покрови Пресвятої Богородиці. За переконанням Ганни Миколаївни, саме 14 жовтня можна очиститися від усього поганого в інтересах народу. А ось соціалісти й комуністи про дати не розмірковують, а всіма можливими способами намагаються блокувати роботу робочої групи над президентським пакетом змін до законів про вибори.
Зрозуміло, що більше за всіх від дострокових виборів програє Олександр Мороз. Навряд чи йому знову дадуть керувати Радою, навіть якщо трапиться диво й соціалісти подолають трьохпроцентний бар'єр. У комуністів із рейтингами начебто справи йдуть не так уже й погано, вони можуть навіть покращити свій результат, але настроєні вони не менш агресивно.
Учора представник БЮТ Йосиф Вінський заявив, що переговори повинні відбутися у форматі «Партія регіонів — опозиція». У відповідь лідер комуністів Петро Симоненко назвав членів БЮТ «політичними упирями й інтриганами», які будь-якою ціною намагаються повернути Юлію Тимошенко до влади.
Проте заради справедливості слід визнати, що вчора лідер комуністів зробив і одну розумну пропозицію — провести відкрите засідання робочої групи за участю Президента, прем'єра та преси.
Ось лише Віктор Янукович не поспішає повертатися до країни з Барселони.
— Комуністи та соціалісти зараз фактично саботують переговорний процес і таким чином «не випускають» країну із кризи. Як можна примусити Мороза піти на вибори?
— Я думаю, розглядатимуться різні варіанти. Безумовно, згода Мороза необхідна. І не стільки як члена коаліції, а як спікера Верховної Ради. Через парламент слід провести ряд законодавчих актів, які, власне, дозволять нормально провести дострокові вибори.
У принципі, інтереси Мороза та соціалістів — це головне проблемне питання. І зараз більшою мірою від регіоналів залежить, що вони зможуть запропонувати соціалістам, чим вони можуть зацікавити Мороза.
— Учора в «Комерсанті» з’явилася інформація, що соціалісти й регіонали можуть створити загальний блок. Потім, щоправда, з’ясувалося, що це чергова «утка». Але у принципі такий варіант можливий?
— Теоретично, так. Але практично такий варіант є малоймовірним. З точки зору рейтингу, Партії регіонів це абсолютно нічого не дає. Єдиний чинник, який тут може зіграти — це знову таки інтереси Мороза.
— Чому коаліції так важливо відтягнути вибори на осінь? Вже відомо, що в жовтні плануються соціальні виплати. Це єдина причина чи існують й інші?
— Звичайно ж не єдина. По-перше, зараз опозиційні політичні сили (БЮТ і «Наша Україна») — на хвилі розпуску парламенту та дострокових виборів. Поки ще інформаційна ситуація й емоційно-політична атмосфера працюють на їхню користь.
У Партії регіонів ситуація є менш сталою, вони на початку року трохи втратили в рейтингу (хоча, судячи з соцопитувань, під час кризи сталася мобілізація не лише опозиційного електорату, але й електорату Партії регіонів). Якщо вони зараз організаційно відновляться, плюс зроблять додаткові соціальні виплати — це може зіграти на їхню користь.
— А яка ваша рекомендація, коли краще провести вибори?
— Раніше першої половини липня це навряд чи вдасться. Якщо переговорний процес затягнеться, то в другій половині липня або в серпні провести вибори не дуже доцільно з точки зору явки виборців. Щоправда, тут вже можна дивитися, кому й як це вигідно. Але «верхівка» літа — не найбільш вдалий час для будь-яких виборів.
На мій погляд, найбільш оптимальний варіант — це кінець серпня—початок вересня. Це могло б бути компромісним варіантом.
— І ще один момент. Як вам перспективи мегаблоку, враховуючи апетити Луценка й Тарасюка?
— Перспективи є. Президентові вельми важливо об’єднати всіх своїх прихильників у одну політичну силу для того, щоб не втратити один, два, а може й три відсотки голосів потенційних прихильників. А ці відсотки для нього будуть дуже важливі й з точки зору числа парламентських «багнетів» у майбутньому парламенті, й з точки зору формування парламентської більшості. Тут ці кілька відсотків також можуть бути важливими.
З приводу «Правиці» й «Народної самооборони». Відбувається торгівля, кожний хоче отримати більше в загальному списку. У Луценка є певні підстави й аргументи: йдучи самостійно, він може отримати дещо більше, ніж те, що йому пропонують у списку. У «Правиці» складнiша ситуація — самі вони точно не проходять. А з іншого боку — це перевірені бійці, ідеологічні союзники Президента.
Швидше за все, сам Президент повинен сказати: «Шановні колеги, слід зупинитися на такому-то варіанті». Він повинен стримати прудкість й апетити всіх своїх політичних бійців.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Учора в Секретаріаті Президента пройшов черговий круглий стіл. Президент закликав учасників переговорного процесу якнайшвидше прийти до загального рішення і припустив, що робота групи затягується через політичні спекуляції окремих її учасників.