Валентин Симоненко: "Лічильна палата завтра буде потрібна багатьом. Але сьогодні не потрібна нікому. Тому проти неї ведеться тиха війна"
Важко сказати, має ця війна політичне забарвлення чи суто економічну спрямованість. Оскільки ведеться вона проти самої ідеї контролю за рухом державних бюджетних коштів.
Про складності, з якими зіштовхнулися працівники Лічильної палати на перших етапах становлення своєї структури, в інтерв'ю редакції "Дня" розповідає голова плати Валентин Симоненко.
- Чому всі начебто кажуть Лічильній палаті натхненне "так!", а на практиці виходить суцільне "ні!"? Та тому, що основне поле її діяльності - контроль за витратами державних коштів. І передусім - аналіз виконання бюджету.
Що таке бюджет? У певному розумінні - це концентроване вираження державної економічної політики. І, проаналізувавши послідовно рік за роком виконання бюджету, можна запитати: "А чи має, власне, держава економічну політику? Чи мають місце всього лише спонтанні сплески активності то в одному, то в іншому напрямках?"
Не хочу критикувати своїх колег. Та ось провели наші головні державні економісти протягом пасхально-першотравневих канікул "мозковий штурм" основних економічних проблем. І начебто навіть визначили близько 20 заходів, які от-от мають запустити в хід. Але наскільки цей аналіз і ці заходи вписуються в контекст економічної програми Президента? Тієї програми, яку ми третій рік намагаємося виконати?
З упевненістю можу сказати: без досконалого аналізу "бюджетних обставин" за попередні роки й нинішній рік неможливий більш-менш реалістичний аналіз стану економіки. Не вдасться і визначити надійні варіанти виходу з кризи.
До речі, наших представників на цю "зустріч на дачі" не запросили. Однак ми вже сьогодні готові представити свій аналіз використання бюджетних коштів у першому кварталі. Там містяться досить цікаві дані. Проаналізували ми й проект бюджету на 1997 рік. Від висновків дух перехоплює...
Між іншим, коли ми над цим працювали, основна складність була в тому, щоб отримати вихідні дані. У законі про Лічильну палату, на жаль, не дуже чітко написано, яким чином палаті надається необхідна їй інформація.