Вашингтону не подобається допитливість «стратегічних партнерів»
За цим проектом американська корпорація «Боїнг» планувала виводити в космос супутники за допомогою ракет-носіїв, що стартуватимуть з океанської платформи, повідомила «Вашингтон Пост» у суботу. Відтак, за повідомленням цієї газети, протягом останніх днів десятки українських і російських інженерів та техніків залишили Лонг Біч, на узбережжі якого стоїть командне судно-платформа.
Наразі невідомо, яку саме інформацію передав «Боїнг», що володіє 40 відсотками цього проекту й відповідає за роботи над ним. Утім, представник корпорації не став заперечувати факту витоку інформації й визнав, що корпорація не вжила необхідних заходів для захисту своїх таємниць.
Тим часом роботи над проектом, який носить міжнародний характер, зупинилися. Окрім американців, у ньому беруть участь українське КБ Південне ВО «Південмаш», яке має 15 відсотків акцій, і російська компанія «Енергія» — 25 відсотків.
Корпорація «Боїнг» планувала на початку наступного року вивести на орбіту перший американський супутник зв’язку за допомогою української ракети «Зеніт», обладнаної російським прискорювачем «Енергія». Керування польотом здійснюватимуть за допомогою американських і російських комп’ютерів, установлених на норвезькій платформі. Оглядачі вважають, що держдепартамент ухвалив це рішення, оглядаючись на Конгрес, де й досі не вгамувалася буря, спричинена повідомленням: конфіденційна інформація потрапила до Китаю і допомогла йому вдосконалити міжконтинентальні балістичні ракети, націлені на США. Сталося це 1996 року, коли вибухнула китайська ракета-носій із американським супутником на борту. Працівник корпорації «Лорал Спейс енд комюнікейшн», яка брала участь у розслідуванні цього інциденту, без дозволу надіслав китайцям звіт про розслідування із даними, що могли знадобитися китайським науковцям.
Утім, на противагу Китаю, українці та росіяни мають досить досконалі балістичні ракети, які мало чим поступаються американським. До речі, чимало конгресменів і капітанів американської промисловості вітали міжнародний проект космічних запусків, вважаючи, що він надасть можливість американським компаніям, військовим інженерам краще познайомитися з ракетними технологіями колишнього Радянського Союзу. «Здійснюючи спільний проект, ми дізнаємося більше у них, ніж вони в нас, — сказав один американський промисловець. — Це вони мають секрети, а не ми». Як сказав «Дню» начальник лабораторії КБ Південмаш Олександр Логінов, компанія «Боїнг» мала забезпечувати захист наших ноу-хау, бо в них уся інформація відкрита».
Керівник центру інформаційних зв’язків КБ «Південне» Юрій Алексеєнко сказав кореспондентові «Дня», що загалом американська газета має рацію. Комерційна компанія «Сі Лонч», яка зареєстрована на Кайманових островах, своєчасно не оформила угоду про здійснення комерційної діяльності на території США.