Перейти до основного вмісту

«Величезний крок до одностайності»

На «антикризовому» саміті лідери G8 демонструють конструктив
10 липня, 00:00
УЧАСНИКИ «АНТИКРИЗОВОГО» САМІТУ G8 ОДНОСТАЙНО ПІДТРИМАЛИ ПРИНЦИП «ЛЮДИ НА ПЕРШОМУ МІСЦІ» / ФОТО РЕЙТЕР

Чим менше часу залишається для діяльності G8 — «групи восьми», яку в найближчому майбутньому може замінити G20 — «група двадцяти», тим більш активною та конструктивною є робота цього клубу, який складається з восьми найбільш розвинутих країн. І показовим у цьому плані став саміт Аквіле, на якому лідери «вісімки» демонструють одностайність із багатьох питань. Загалом у триденному саміті беруть участь представники 30 країн світу. Це рекордна кількість запрошених за всю історію існування міжнародного клубу.

Одним із найважливіших досягнень першого дня стала домовленість, згідно з якою промислово розвинуті країни збираються зменшити обсяг викидів на 80% до 2050 року в порівнянні з рівнем 1990 року. Це означає, що вперше найбільші й найбрудніші економіки погодилися не допустити потепління атмосфери більш ніж на 2 градуси Цельсія протягом найближчих 40 років, що є важливою метою боротьби з кліматичними змінами.

Для інших країн частка скорочення викидів парникових газів до того ж терміну становить 50%. Така планка виявилася навіть більш високою, аніж очікувалося. На думку спостерігачів, в основному, це сталося завдяки зміні позиції з цього питання нової адміністрації США.

Досягнута домовленість означає потребу переорієнтування інвестицій на будівництво нових електростанцій, які працюють не на видобутих копалинах, а використовують енергію вітру, сонця та інші відновлювані джерела. Окрім того, багатим країнам доведеться виділяти десятки мільярдів доларів на допомогу бідним країнам, щоб вони розвивалися з меншими викидами шкідливих речовин, ніж це робив промисловий світ останні 150 років.

Проте, як повідомив прем’єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі, в розв’язанні цієї проблеми необхідна згода Індії та Китаю, оскільки без участі цих країн будь-яке скорочення викидів у Європі та США було б непродуктивним. Представники індійської делегації, які приєднуються до дискусій «вісімки», вже заявили, що боротьба з кліматичними змінами та скорочення викидів до атмосфери не повинні здійснюватися за рахунок зниження економічного зростання та вести до погіршення життя населення. Голова Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао, який також повинен був брати участь у зустрічах, вирішив повернутися до Пекіна в зв’язку з заворушеннями на Північному Заході країни.

Як і очікувалося, світові лідери підтвердили озвучені раніше дії виходу зі світової фінансової кризи, підтримки економіки та світових фінансових ринків. Зокрема, вони розглянули пропозиції італійської сторони щодо вироблення «Глобального стандарту» та домовилися про створення «Рамкової програми Лечче» для формування загальних принципів і стандартів належної поведінки в економіці. Саме в південному італійському місті Лечче основи цих принципів було узгоджено на нараді міністрів фінансів «вісімки».

Окрім того, лідери G8 взяли на себе зобов’язання з надання допомоги та забезпечення розвитку в бідних країнах Африки та соціальної сторони кризи. У прийнятому на саміті документі підкреслюється, що «вплив економічної кризи на ринки праці може призвести до підриву соціальної стабільності. Тому розумна макроекономічна політика повинна бути пов’язана з політикою в сфері зайнятості та з соціальною політикою, спрямованою на скорочення безробіття, створення умов для швидкого повернення працівників на ринок праці та недопущення соціальної ізоляції». Принцип «Люди на першому місці» також було затверджено з ініціативи італійської сторони на передуючій саміту зустрічі міністрів праці та соціальної політики в Римі.

На саміті в Аквілі досягнуто «великої єдності» всередині «групи восьми» з питання про ситуацію в Ірані. Як повідомила італійська агенція АНСА, в зв’язку з цим президент Франції Ніколя Саркозі назвав «величезним кроком до одностайності» прийняття політичної заяви лідерів G8 щодо Ірану. За словами Саркозі, глави світових держав знову розглянуть ситуацію щодо Ірану на саміті G20 в американському Піттсбурзі 24—25 вересня. Якщо не буде прогресу до цього моменту, нам доведеться приймати ухвалу», — сказав президент Франції. За словами французького президента, лідери «вісімки» висловили серйозну заклопотаність у зв’язку з подіями, які відбуваються в цій країні після президентських виборів. Учасники саміту підтвердили повагу до суверенітету Ірану, але, в той же час, засудили насильство після виборів, що призвело до загибелі людей. Лідери «вісімки» засудили президента Ірану Махмуда Ахмадінежада за заперечення Голокосту й закликали до дотримання ядерного нерозповсюдження. Учасники саміту також засудили запуск балістичних ракет і ядерні випробування, проведені КНДР. Вони також заявили, що дії Північної Кореї «загрожують миру та стабільності в регіоні та за його межами», і закликали країну уникати подальших порушень резолюцій ООН та взяти участь у шестисторонніх переговорах.

На саміті було підтримано ініціативу американського президента Барака Обами, яка передбачає проведення в березні майбутнього року у Вашингтоні міжнародної зустрічі на найвищому рівні з питань ядерної безпеки..

Саміт «вісімки» 2009 року з повним правом можна назвати «антикризовим». Він також запам’ятається його учасникам, як один із найбільш аскетичних за всю історію зустрічей керівників провідних країн світу. Глави держав і урядів живуть у місті, яке в квітні цього року постраждало від руйнівного землетрусу, тому умови їхнього проживання не можна назвати інакше як спартанськими.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати