Великий старт

Учора Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект «Про реформування Збройних сил України», що визначає цілі та напрями реформування, чисельність української армії в 2004 та 2005 роках, умови соціального захисту військовослужбовців, які звільнятимуться з військової служби у зв’язку зі скороченням ЗС у ході реформування, та членів їхніх сімей. Законопроект підтримали 235 народних депутатів (фракції парламентської більшості та по кілька парламентаріїв від кожної з опозиційних фракцій). За кілька хвилин раніше за винесення даного питання на порядок денний сесії та його обговорення проголосували 342 депутати.
Згідно із законопроектом, метою реформування Збройних сил України є створення мобільної сучасної армії, оснащеної новітніми зразками озброєнь та військової техніки, здатної виконувати конституційні завдання з оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. У пояснювальній записці до даного законопроекту йдеться, що на адаптацію та працевлаштування військовослужбовців, яких звільнять у запас, виплату їм вихідних допомог і компенсацій, а також для забезпечення їх житлом необхідно загалом 2383,6 млн. грн. Зі слів міністра оборони Євгена Марчука, який представляв законопроект у парламенті. держбюджет-2004 дозволяє розпочати реформування — з тим, щоб бюджет армії, 80% якого сьогодні витрачають на її утримання, з «бюджету проїдання і деградації» став бюджетом розвитку та підвищення рівня професіоналізму. Глава оборонного відомства також досить докладно — наскільки дозволив регламент — розповів парламентаріям про те, яких заходів соціального захисту військовослужбовців вживатимуть у ході реформування армії. Схоже, саме грунтовна розповідь дозволить схилити непростий зал до аргументів «за».
Дуже важливо, що cпівдоповідач із цього питання — голова парламентського комітету з питань оборони та національної безпеки Георгій Крючков у свою чергу сказав, що комітет вважає пропоновані масштаби скорочення оптимальними та рекомендує прийняти законопроект у першому читанні. Обговорення відбувалося в гостро політичному руслі, — проте висловлювання опозиційних депутатів, зокрема й прийоми суто популістські, не вплинули на підсумок голосування.
Один із перших коментарів «Дню» дав наш колега (а останнім часом і наш активний автор), військовий журналіст, підполковник Андрій Лисенко, який нещодавно повернувся з Іраку: «Я дуже радий. Це проміжний підсумок і великий старт. Військова реформа — це питання обороноздатності країни. І якщо реформа пішла і її схвалили — це свідчення того, що країна піклується про себе, про те, щоб захистити свій народ».