Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Від чого залежать судді?

03 листопада, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

Сьогодні завершується VII з'їзд суддів України, який тривав два дні. На цей форум покладаються немалі надії. Йдеться не лише про вибори суддів Конституційного Суду України, які мають відбутися сьогодні. На часі реформування судової гілки влади, яка має змінити своє амплуа прохача і стати рівною серед рівних.

Судді всіх рівнів — від місцевого до Верховного — зібралися вчора в кулуарах Жовтневого палацу задовго до початку засідання. Переважно усміхнені обличчя, — служителі Феміди раді нагоді побачитись, поділитися наболілим iз колегами. Слід відзначити, що до кінця дня позитивний настрій суддів не зіпсувався, а навіть став більш піднесеним. Адже суддівський стогін про незадовільне фінансово-матеріальне забезпечення, і, як наслідок — повну залежність суду, здається, почули на найвищому державному рівні.

Виступ Президента України на з'їзді дає надію на те, що крига нарешті скресла. Перш за все глава держави повідомив, що у проекті Держбюджету на 2006 рік передбачене підвищення суддівської зарплати вдвічі. Зокрема, фонд заробітної плати буде встановлено на рівні 738 мільйонів гривень (цього року 260 мільйонів гривень). Таким чином, середня зарплата судді становитиме 3800 грн. «Це безпрецедентний крок», — сказав Віктор Ющенко. Також він доручив уряду підготувати і внести до парламенту зміни до Закону «Про статус суддів» у частині визначення гідного розміру їхньої заробітної плати. Про інші доручення глави держави щодо покращання роботи суддівського корпусу читайте в наступному номері «Дня».

Що ж стосується заповнення з'їздівської квоти у складі Конституційного Суду, то, певно, дебати будуть гарячими. Адже на шість вакантних посад претендує 21 кандидат. Кількість висуванців може збільшитись, оскільки в ході з'їзду делегати мають право висунути свої кандидатури. Віктор Ющенко закликав суддів обрати не лише непересічних фахівців своєї справи, а й людей з високими моральними якостями. «Вони повинні думати по-українськи, бути суддями найвищого сорту», — наголосив глава держави.

А тим часом кореспондент «Дня» звернувся до делегатів з'їзду iз запитанням: «Від чого залежать судді?»

Віктор МАРИНЧЕНКО, суддя Верховного Суду України:

— У першу чергу, від закону, адже суддя зобов'язаний дотримуватись букви закону. На сьогоднішній день не виключається залежність від матеріального стану суддів та від адміністративного впливу. У Верховному Суді, можливо, цього й немає, а на рівні судів першої інстанції при існуючому матеріальному забезпеченні, мабуть, може мати місце певний вплив владних структур чи так званих «спонсорів». Поки не буде політичної волі нашого парламенту зробити суди незалежними, надати їм належні умови для праці, ситуація не зміниться. Йдеться не лише про матеріальне забезпечення — для суддів не менше значення має хороша законодавча база. Ті закони, які зараз приймають, особливо процесуальні, мають стільки огріхів і недоліків, що за цими законами здійснювати правосуддя належним чином суди не можуть.

Галина СТАРОВОЙТОВА, cуддя Апеляційного господарського суду Донецької області:

— На роботу суддів суттєво впливає нестабільність законодавчої бази. Постійні зміни, що вносяться в закони, створюють додаткові труднощі.

Олександр НЕМЧЕНКО, голова Господарського суду Запорізької області:

— До того часу, поки судова гілка влади не буде забезпечена належним фінансуванням, суди будуть залежними. Коли голова Верховного Суду України йде «на поклон», щоб забезпечити матеріально-технічну базу для здійснення правосуддя (ті ж будівлі, оргтехніка) — це й є залежність. Впливає на діяльність усієї судової гілки влади також заробітна плата, житлові умови суддів.

Валентин ШЕВЧЕНКО, голова Військового апеляційного суду Центрального регіону України:

— Сьогодні все залежить від позиції самого судді. Подобається це комусь чи ні. Якщо позиція судді тверда й послідовна, то ніхто на нього не може тиснути. Зразок такого судді для мене — це колишній голова Верховного Суду Віталій Бойко. Він надзвичайно порядна людина, і саме такими повинні бути судді. Тобто суддя сьогодні залежний від своїх моральних якостей. Від зовнішніх чинників — меншою мірою.

Іван ШИЦЬКИЙ, голова палати у господарських справах Верховного Суду України:

— Якщо зрозуміють, що незалежність суду — то є професійний обов'язок судді, а не якась привілегія, яку має дати Президент чи ще хтось, усе буде гаразд.

Микола ЗАМКОВЕНКО, екс-голова Печерського місцевого районного суду м. Києва:

— В Україні потрібно вибудувати авторитетну, самостійну, незалежну модель судочинства. Я за те, щоб суддів обирав не парламент, а безпосередньо народ, як це було раніше. Щоб люди, які вибрали суддю, мали можливість відкликати його, коли він переступить недозволену межу. Крім того, в судді мають йти кращі з кращих. Мають перевірятися не лише професійні, а й моральні якості, адже сьогодні до суду потрапляють такі люди, яких не можна підпускати навіть до стін суду, а вони — вершать правосуддя. Суд — це останній бастіон демократії, де громадянин може себе захистити. Потрібно, щоб держава врешті-решт повернулася обличчям до суду, забезпечила належне фінансування судів та заробітну платню суддям. Тоді в нас не буде розмов про корупцію, хабарництво. Адже сьогодні приміщення деяких судів гірші нiж корівники.

Олександр ГАЛИЦЬКИЙ, перший заступник голови Державної судової адміністрації України:

— Окрім залежності від матеріально-технічно стану судів, від рівня освіченості, надзвичайно великого навантаження, судді певною мірою залежать від голів судів. Адже голова розподіляє справи і вирішує, яку кому справу дати на розгляд. Наприклад, можна дати недосвідченому судді-новачку важку справу, на якій він відразу «спечеться». Від голови залежить, приховати чи не приховати якийсь факт порушення дисципліни, що мав місце в суді, якого помічника та радника призначать судді. Зрештою, голова складає графік відпусток і, деякою мірою, вирішує питання преміювання. Від голови також залежить, як до суду буде ставитися місцева влада.

Лідія РИБАЛКО, перший заступник голови Апеляційного суду Донецької області:

— Український суддя залежить від усього. Від того, у якому приміщенні він працює, яка у нього зарплата. Від того, чи забезпечений він секретарем судового засідання, помічником, чи є кошти на поштове відправлення судової повістки. Судді залежні також від методичного забезпечення, наявності нормативної бази. Незалежний суддя лише під час прийняття рішення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати