Від СНІДу може померти до 90 тисяч чоловік
Ситуація із розповсюдженням на Житомирщині синдрому набутого імунодефіциту стає загрозливою і тільки зусиллями медиків її подолати неможливо. В підтвердження цієї тези, висловленої на засіданні обласної координаційної ради з протидії СНІДу, що пройшло вчора, заступник голови облдержадміністрації Ігор Рафальський (одночасно голова названої ради) навів такі цифри: на 1 січня 2003 року в області було зареєстровано 550 людей, у яких виявлено ВІЛ-інфекцію, 54 з них хворі на СНІД, за минулий рік від цієї хвороби померло 39 чоловік. Медстатистика свідчить, що ці показники значно перевищують рівень 2001 року — відповідно на 112, 15 і 14 чоловік, а 8 років назад на Житомирщині налічувалось всього 4 ВІЛ-інфікованих людей. До того ж , за оцінками фахівців, реальна кількість носіїв цього вірусу може у 10 разів перевищувати кількість виявлених. Серед останніх 80% складають ін’єкційні наркомани, причому, підкреслив І.Рафальський, зростання кількості ВІЛ-інфікованих людей спостерігається саме в тих містах і районах, де збільшується чисельність любителів наркотичного «кайфу».
Водночас, у своєму виступі на засіданні заступник міського голови Житомира Світлана Пивоварова відмітила, що з огляду на нестачу коштів у міському бюджеті ВІЛ-інфіковані мешканці міста часто змушені проходити антивірусну терапію за власний рахунок, внаслідок чого ті з них, хто не знайшов на це грошей (вартість курсу вимірюється сотнями і тисячами гривень), відмовляються від лікування. Як пояснили «Дневі» представники управління охорони здоров’я ОДА, з держбюджету виділяються кошти лише на профілактику зараження ВІЛ-вірусом та захворювання на СНІД дітей, яких виношують і народжують ВІЛ-інфіковані вагітні жінки. Долею інших пересічних громадян, які мали нещастя підхопити сумнозвісний вірус, повинна опікуватися місцева влада. Як це відбувається у Житомирі, свідчать вищенаведені приклади. Залишається відкритим питання, чи можна за таких умов, навіть в разі 100-відсоткового виявлення всіх ВІЛ-інфікованих, говорити про можливість подолання виключно небезпечної
Взагалi по країнi, за прогнозами Українського інституту соціальних досліджень (УІСД) до 2010 року кількість ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД людей в Україні досягне з 582 тис. 1,44 млн. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, з посиланням на голову правління УІСД Олександра Яременка, на сьогоднішній день Україна більш близька до песимістичного прогнозу, оскільки за оцінними даними міжнародних і вітчизняних фахівців кількість ВІЛ-позитивних людей у країні становить близько 1% дорослого населення (понад 400 тис.). Згідно з оптимістичним сценарієм розвитку епідеміологічної ситуації, в 2010 році кількість нових випадків захворювання ВІЛ/СНІД становитиме понад 44,3 тис., кількість смертей від ВІЛ/СНІД — 43,4 тис. При цьому населення України становитиме близько 45 млн. осіб, тоді як могло б становити 45,48 млн. При песимістичному сценарії кількість нових випадків захворювання протягом 2010 року становитиме понад 95,2 тис., смертей — 89,2 тис., а населення не перевищить 44,89 млн. чоловік. Зі слів О. Яременка, ряд досліджень, проведених Інститутом в 2002 році в рамках цього проекту, дозволив визначити основні перешкоди ефективної профілактики ВІЛ/СНІД в Україні. Так, крім традиційного дефіциту фінансових, кадрових та інформаційних ресурсів, соціологи зіткнулися з нерозумінням політиків і державних службовців місцевого рівня масштабів проблеми. «Багато хто досі вважає, що СНІД — це хвороба тільки наркоманів і гомосексуалістів», — відзначив О. Яременко. У ході досліджень фахівці виділили, крім основних груп ризику (споживачі ін’єкційних наркотиків та жінки секс-бізнесу), ще й групи-провідники, через які найчастіше ВІЛ/СНІД потрапляє в більш широкі кола населення (клієнти повій, водії-дальнобійники, трудові мігранти й окремі групи працівників сфери розваг), а також групи, що вимагають підвищеної уваги (донори, ув’язнені та військові строкової служби).
Випуск газети №:
№32, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»