Вільям ТЕЙЛОР: ми б хотіли бачити, як усі заяви Януковича втілюються у життя
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20061221/4224-1-2.jpg)
Нещодавній візит прем’єр-міністра України Віктора Януковича до США викликав чимало запитань в Україні. Адже за підсумками переговорів прем’єр-міністра з держсекретарем США Кондоліззою Райс і віце- президентом США Діком Чейні не було спільної прес- конференції. Як же все-таки сприйняли у Вашингтоні Віктора Януковича і яке враження справили його заяви? Що думають у Вашингтоні стосовно невизначеності Януковича щодо перспективи вступу України до НАТО? Якими бачать у США перспективи членства України в Північноатлантичному альянсі? Про це — в короткому інтерв’ю Надзвичайного і Повноважного посла США в Україні Вільяма Тейлора «Дню».
— Прем’єр-міністр України здійснив непоганий візит. Він зустрівся з віце-президентом, звертався до публіки. Його послання було послідовним як на приватних, так і під час публічних зустрічей. Він визначив напрями зовнішньої та внутрішньої політики. Нам було цікавим послання, виголошене від Президента і прем’єр-міністра, яке містило досить амбіційні положення щодо внутрішньої політики, а також ті положення, які стосувалися вступу України до євроатлантичних організацій, наприклад СОТ, та енергетичної політики. Прем’єр також зробив декілька хороших заяв щодо відкритості та прозорості. Тобто у загальному плані його коментарі, припущення та заяви були бажаними. Зараз ми б хотіли бачити, як ці всі твердження та заяви втілюються у життя, у дії. І ми працюватимемо з ним та президентом.
— Як він пояснив свої суперечності з Президентом, чи намагався він віднайти якийсь консенсус або компроміс?
— Ми сподіваємося, що цей візит сприятиме такому консенсусу. Ми вважаємо, що такий консенсус був би дуже бажаним для України. Україна буде сильнішою світовою державою, якщо виконавча гілка уряду, Президент та прем’єр-міністр представлять єдине спільне послання для світу. І якщо від влади йтиме два різних послання, то світ буде збитим з пантелику. Тобто єдине послання є тим, що ми очікуємо від України.
— Як Вашингтон відреагував на заяви Прем’єра стосовно того, що Україна не поспішає вступати до НАТО? І чи запевняв він, що Україна все-таки має намір вступити до НАТО?
— Питання щодо НАТО порушувалося і під час приватних зустрічей, і під час публічних обговорень. І президент США Джордж Буш заявляв у Ризі, що коли Україна буде готова, двері будуть відчинені. І прем’єр-міністр України заявив, що потрібен час для того, щоб пояснити українському народу, що таке НАТО, якими є його принципи, положення, яка з нього користь. Наша відповідь є такою: це розсудливо. Українці заслуговують на те, щоб осягнути витоки, принципи, відповідальність, яка накладається в разі вступу до НАТО. Зрозуміло, що українці досі мають багато запитань. Тому це рух у вірному напрямі.
— Як, до речі, сприйняв Вашингтон те, що спочатку Янукович поїхав з візитом до Москви, а потім до Вашингтона?
— Ми ставили запитання з цього приводу. Декільком співбесідникам Янукович дав пояснення, що під час його візиту до Мінська він ставив запитання, на які його російські колеги не могли відповісти. Тому вони його запросили до Москви, щоб відповісти на ці запитання на вищому рівні. Ми запитали — він відповів. Ми вважаємо, що для України важливо мати добрі відносини з Росією. Як для сусідів, так і для вступу до НАТО важливо мати гарні взаємини з усіма сусідніми державами. А Україна є одним із претендентів на вступ до НАТО. Це дуже добре.
— Чи можете ви передбачити, впродовж якого відрізку, один чи п’ять років, Україна може приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО, щоб згодом вступити до цієї організації?
— Не знаю, скільки часу це займе, може 1—2 роки, може довший або коротший проміжок часу. Все залежатиме від того, як інтенсивно в Україні працюватиме інформаційна кампанія, даючи відповіді на запитання українців. Люди прагнуть інформації, вони це заслуговують і готові до її сприйняття. З питання НАТО може відбутися референдум. Це було б добре. Але люди повинні бути повною мірою поінформовані. Ми хочемо, щоб референдум був належним чином підготовленим.