Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вітаємо Схеффера з «парасолькою»!

Північноатлантична рада хоче вислухати владу й опозицію
13 червня, 00:00
ЯАП ДЕ ХООП СХЕФФЕР: НАТО — НЕ МИЮЧИЙ ПОРОШОК ЧИ ПРОДУКТ, ЯКИЙ ВИ МОЖЕТЕ ПРИДБАТИ У СУПЕРМАРКЕТІ. НАТО — РОДИНА ДЕМОКРАТИЧНИХ ДЕРЖАВ / ФОТО РЕЙТЕР

16—17 червня в Україні пройде засідання Північноатлантичної ради (ПАР) на чолі з Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером. Натовський десант крім Києва збирається «висадитися» у Львові, Харкові та Дніпропетровську. Як зазначив сам Генсек, мета цього виїзного засідання — послухати не лише українських політиків, як правлячих, так і опозиційних партій, але й український народ. Він також зазначив, що в рамках візиту до України натовський десант керуватиметься ухваленим на Бухарестському саміті рішенням, а тому не даватиме прогнозів щодо часу приєднання офіційного Києва до Плану дій із отримання членства в альянсі (ПДЧ). «Мова Бухарестського комюніке буде основою для візиту до Києва, і я буду несправедливий по відношенню до українського народу, уряду, якщо скажу, що ця мова зараз зміниться», — цитує Інтерфакс слова Схеффера. Який, до речі, дав високу оцінку ухваленому в Бухаресті рішенню, в якому вперше абсолютно чітко сказано, що Україна та Грузія згодом будуть членами НАТО.

Генсек також нагадав, що першу оцінку прогресу України на шляху приєднання до ПДЧ буде зроблено міністрами закордонних справ країн-членів НАТО в грудні нинішнього року. За його словами, цей візит Північноатлантичної ради слід розглядати як вулицю з двостороннім рухом. «Ми їдемо слухати та їдемо говорити. Ми збираємося слухати не лише президента, прем’єр-міністра, парламент, але й представників усього українського суспільства, з будь-якими політичними поглядами — буде це представник уряду, чи буде це пан Янукович або хтось інший, хто буде здатен не лише говорити, але й слухати нас», — сказав Схеффер.

З іншого боку, зазначив він, «ми їдемо говорити та інформувати про НАТО також. Але не продавати НАТО. НАТО — не миючий засіб або продукт, який ви можете купити в супермаркеті. НА ТО — сім’я демократичних держав. Ми їдемо пояснити, що таке НАТО, ми також їдемо інвентаризувати відносини між Україною й НАТО і в політичному значенні».

Схеффер закликав «боротися зі стереотипами щодо НАТО». Зокрема, щодо міфів, що, якщо Україна наближається до НАТО, це означатиме натовські бази в Україні. «Давайте боротися з міфом про те, що будуть негативні наслідки для деяких галузей української індустрії, зокрема, згадується авіабудування. Але це ж нонсенс! Чим більше взаємосумісності, чим більше можливостей у вас є — тим краще для українських авіабудівників», — сказав генсек. У той же час він ще раз наголосив, що НАТО не може нав’язувати, і НАТО не буде нічого нав’язувати в аспекті подальшого наближення Києва до альянсу. «Це вирішуватимуть громадяни України — у вас для цього є демократичні процедури», — констатував Генсек.

Торкаючись просування України на шляху до приєднання до Плану дій із отримання членства в НАТО, Схеффер зазначив, що Україна вже істотно просунулася в рамках реформ, — реформ у секторі безпеки, оборони. Разом із тим, він висловив стурбованість, що для реалізації правильних і високих амбіцій виділяється недостатньо коштів.

Потрібно зазначити, що минулого року в Україні повинен був відбутися подібний захід на честь 10-річчя підписання Хартії про особливе співробітництво між НАТО й Україною. Але тоді в Альянсі вирішили, що не варто його проводити через те, що в Україні фактично почалася кампанія у справі дострокових виборів до Верховної Ради. Хоч деякі експерти, в тому числі в Північноатлантичному Альянсі, вважали, що участь тогочасного прем’єр-міністра Віктора Януковича в натовських заходах, телевізійні картинки прем’єра на тлі натовського прапора й у компанії з Генсеком Альянсу сприяло б тому, що більше українців позитивно сприймали б НАТО.

Невідомо, які плоди принесе нинішнє засідання Північноатлантичної ради з виїздами в регіони України й чи допоможе нинішній натовський десант покращити імідж НАТО? Особливо, враховуючи той факт, що виїзне засідання відбувається на тлі можливого розпаду демократичної коаліції, яка проголосила в коаліційній угоді курс на НАТО й отримання ПДЧ.

Також потрібно враховувати те, що деякі політичні сили намагаються накопичити собі капітал на організації мітингів-протестів проти проведення натовських заходів в Україні. Наприклад, учора представники Компартії України організували пікет проти проведення в Києві міжнародної конференції «Політична трансформація НАТО та стратегія подальшого розширення». Вони не давали можливості потрапити в будівлю, де повинен був відбутися захід, учасникам круглого столу та журналістам.

Дивно, але вчора віце-прем’єр-міністр України з питань європейської інтеграції і міжнародної співпраці Григорій Немиря визнав, що «уряд не очікую швидких змін в громадській думці і не будує замків на піску». Виникає запитання: чому і що робить уряд, аби змінити громадську думку на користь вступу до НАТО? Адже самі «круглі столи» і численні громадські структури не вирішать цього питання. Уряду необхідно йти до народу і пояснювати, навіщо україні потрібна натовська «парасолька» і що дасть нашій країні приєднання до колективної системи безпеки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати