Перейти до основного вмісту

Вказівки за сніданком

07 вересня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Учора представники Європейської бізнес-асоціації вручили голові Секретаріату Президента України Олегу Рибачуку своє солідне щорічне дослідження «Перешкоди для інвестицій в Україну». Слід зазначити, що це не перелік скарг. У доповіді представлене колективне бачення необхідних Україні реформ і відповідні пропозиції щодо бізнесу. У прес-релізі, що розповсюджувався під час презентації цієї роботи 24 липня, вказується, що це видання активно використовується для діалогу з владою і, зокрема, в рамках Консультативної ради з питань іноземних інвестицій при Президенті України. Але, схоже, голова Секретаріату бачив його вперше і, приймаючи подарунок, висловився в тому сенсі, що з кожним роком ця праця має ставати все тоншою... Цілком нормальна реакція відповідального державного діяча.

Тим більше, що Європейська бізнес- асоціація влаштувала багатолюдний сніданок для своїх членів з чиновником високого рангу та журналістами, які облизувалися поряд, за для того, щоб дізнатися про плани Секретаріату глави нашої держави, а також з'ясувати його думку стосовно ряду питань, які впливають на бізнес та інвестиційний клімат в Україні. Але, напевне, не всі присутні були в захопленні від почутого. Кілька учасників, до яких «День» звернувся за коментарями, вважали за краще від них утриматися. А менеджер з корпоративних зв'язків компанії Nestle Геннадій Радченко сказав «Дню», що це був цілком звичайний захід, який навряд чи може щось змінити у розумінні стану бізнесу в Україні. «Ми маємо певні проблеми... — сказав Радченко. — Ми вважаємо, що господарські справи мають вирішуватися у господарських судах, а не на кримінальному процесі». Саме це питання (а точніше претензію) він хотів висловити голові Секретаріату... Але його перервали, й відповіді він не отримав. Зате був цілком задоволений спілкуванням з високим чиновником представник компанії «Теленор».

Примітно, що спонсором цього заходу, як було оголошено, виступила саме ця компанія. І вже з самого початку її представник випадково частково розкрив призначення цієї зустрічі. Виявляється, на 3 жовтня намічене судове засідання Верховного Суду України, на якому буде розглядатися корпоративний конфлікт, що виник в компанії «Київстар». Чи можна припустити, що голова президентського Секретаріату добре обізнаний у ньому та у нюансах корпоративного законодавства? Цілком можливо. Про це може свідчити його повторене двічі на сніданку запевнення у тому, що він запам'ятав цю дату — 3 жовтня, а також викладена Інтерфаксом-Україна заява журналістам. Голова Секретаріату Президента Олег Рибачук вважає, що можливе прийняття 3 жовтня поточного року Верховним Судом України (ВСУ) рішення, внаслідок якого права мажоритарного і міноритарного акціонерів ЗАТ «Київстар GSM» (Київ) будуть зрівняні, стане безпрецедентним і негативно вплине на інвестиційний імідж України.

«Кажучи про прецедент 3 жовтня, якщо буде прийняте рішення Верховним судом, у що б я не хотів вірити — в те, що акціонер, який має 10%, користується такими ж правами, як акціонер, який має 90%. Говорячи політичною мовою, це означає, що, наприклад, якщо в уряді є п'ять фракцій, то найменша — фракція Комуністичної партії — має право ставити Петра Симоненка прем'єр-міністром, маючи всього лише 3% в уряді», — сказав Рибачук в інтерв'ю журналістам. При цьому він висловив надію, що його думку «почують ті, хто братиме участь у засіданні 3 жовтня». «В усьому світі це буде безпрецедентний випадок», — додав Рибачук.

Ми не маємо наміру вдаватися в подробиці цієї справи, але вищесказане не може не викликати здивування. Скільки вже було сказано, що в Україні покінчено з телефонним правом. Можливо, це й так. Тепер вказівки судам передаються через журналістів?!

Тим часом у вищезазначеному дослідженні вказується, що українській владі необхідно почати з «власного реформування», тоді як підприємницькі структури вже вийшли «на створення рівних правил гри, при яких ні вони, ні їхні конкуренти не можуть грати, керуючись особливими, привілейованими позиціями; при яких і вони, і їхні конкуренти будуть захищені від нерівного ставлення; і при яких вони не витрачатимуть зусилля на лобіювання». У цьому випадку високий чиновник за сніданком просто забув про розподіл влади, що, проте, характерно не лише для нього, а також проігнорував іншу конституційну норму про незалежність суду. І зробив це публічно, в цілковитій упевненості у своїй правоті. Так що «перешкоди для інвестицій», які й створюються таким чином, очевидно, в нашій країні буде вичерпано ще не скоро.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати