Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Внесок» США в боротьбу з українськими піратами

75 мiльйонiв доларiв — «зразу», решта — потiм
24 січня, 00:00
Введення Сполученими Штатами торгових санкцій стосовно України у зв’язку з неурегульованістю питання про компакт-диски не спричинило «вибухового» ефекту серед торговців дисками. Учора в одному з місць особливо інтенсивного продажу «компактів» — на Петрівці — не можна було помітити навіть тіні паніки. Жоден з опитаних кореспондентом «Дня» продавців не має наміру яким-небудь чином реагувати на звістку про введення санкцій (хоч інформація дійшла до всіх). На запитання про те, як вони оцінюють ситуацію, багато хто відповідав: «Особисто мені — «до лампочки», що там мають намір вводити, моєму господареві, думаю, також». Більшість із продавців дисків вважають, що ущемлення експорту-імпорту певних видів продукції ніяк не відіб’ється на їхнiй торгівлі, а єдиною загрозою, на їхню думку, може бути тільки видача указу, що забороняє продавати неліцензійну продукцію. Проте деяких навіть це анітрохи не бентежить, вони запевняють, що будуть торгувати неліцензійними (отже, більш дешевими) дисками доти, доки на них буде попит, не дивлячись ні на які санкції

Учора набув чинності указ про введення торгових санкцій проти України на суму $75 млн., підписаний президентом США Джорджем Бушем 20 грудня минулого року. Про це повідомили «Дню» у прес-службі посольства США в Україні. Як стає зрозуміло за словами співробітника посольства, офіційне обгрунтування митних тарифів, що фактично забороняють імпорт до Сполучених Штатів продукції вітчизняних підприємств металургійної, окремих галузей хімічної і легкої промисловості таке, як і раніше: відсутність ефективних заходів боротьби з контрафактною лазерною продукцією в нашій країні. А прийнятий 17 січня Верховною Радою закон «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування», як і прогнозувалося, не справив на американську сторону належного враження. Цей документ (народжений, як уже повідомлялося, не без серйозного фінансового впливу на законотворчість депутатів), за словами керівника торгово-економічної місії у Вашингтоні Ярослава Войтка, «не задовольнив» Сполучені Штати внаслідок «невідповідності вимогам міжнародного законодавства». Віддамо належне дипломатичному такту консула з економічних питань Посольства США в Україні Кена Феарфакса, який, за повідомленням УНІАН, відзначив, що американська сторона тільки у понеділок отримала текст документа, зараз він аналізується і можливо згодом санкції будуть скасовані. У прес-службі посольства «День» навіть переконували, що «враховуючи специфіку відносин з Україною, торговий представник США готовий скоротити процедуру скасування санкцій». Звичайно, на колишніх умовах — «відповідність закону нормам Всесвітньої торгової організації».

«Ухвалений нашим парламентом закон не зовсім відповідає побажанням світової громадськості, — зазначив «Дню» заступник голови Держдепартаменту з питань інтелектуальної власності Віктор Редько, — якби вони були враховані у повному обсязі, це дозволяло б повністю регулювати використання інтелектуальної власності з дозволу власника авторських прав». За його словами, у затвердженому законі вплив власників на наших виробників обмежено, оскільки «виносить на перший план ліцензування виробництва дисків як виду господарської діяльності, відсуваючи на другій, авторські права». Проте як стверджує В. Редько, «в новому законі передбачено механізми для боротьби з порушниками прав інтелектуальної власності — адміністративна і навіть кримінальна відповідальність (до п’яти років позбавлення волі. — Авт. )». Відзначимо також, що США не влаштовує, що дія закону «обходить» диски, які перевозяться через територію України транзитом, ввозяться або вивозяться фізичними особами для власного використання, а також пересилаються у міжнародних поштових відправленнях.

Утім далеко не всі експерти розглядають введення проти України санкцій з боку США виключно у спектрі боротьби за дотримання авторських прав. «Підвищення митних тарифів на продукцію металургійної промисловості України напередодні спаду світової економіки потрібно було чекати», — вважає економіст Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Ольга Пінтюк. За даними центру, тенденція обмеження імпорту до Штатів вітчизняного металу простежується дуже чітко: якщо в 2000 році на Україну припадало 5% від загального імпорту металів Сполученими Штатами, то в 2001 — удвічі менше. «Це результат, насамперед, антидемпінгових розслідувань і послідовного підвищення митних тарифів, — підкреслює О. Пінтюк, — Під боротьбою США за дотримання прав інтелектуальної власності чітко простежується природне бажання захистити свій внутрішній ринок». Хоч, на її думку, торгові санкції серйозного удару українській економіці не завдадуть: з 2000 по 2001 рік частка експорту до США металургійних підприємств нашої країни знизилася з 10% практично втричі.

Іншого погляду на наслідки введення санкцій дотримується уряд України: позавчора прем’єр-міністр Анатолій Кінах у черговий раз заявив, що можливі збитки українських експортерів складуть, як мінімум, $470 млн. на рік. Виходячи з цього, Кабмін збирається рекомендувати Президенту Леоніду Кучмі підписати ухвалений Верховною Радою закон про лазерні диски і одночасно внести пропозиції щодо його удосконалення. До речі, як сказав «Дню» В. Редько, «у даний момент наш департамент уже розробляє проект закону, який би враховував усi нюанси».

Паралельно, як передає агентство Інтерфакс-Україна, А. Кінах прагне «зробити все, щоб мінімізувати негативні наслідки можливого введення санкцій з боку США». У зв’язку з цим можна з повною упевненістю стверджувати, що зробити це «все» буде, ой як непросто. Попит на продукцію металургійних підприємств усередині країни набагато нижче за пропозицію, так що переорієнтувати експортний метал на внутрішній ринок явно не вдасться. Отже, потрібно відзначити, що, за даними МЦПД, за 11 місяців минулого року на металургійну галузь припало 26% від загальнопромислового виробництва. «Знайти інші зовнішні ринки збуту дуже складно», — говорить О. Пінтюк. — Росії наш метал не потрібен, їй свого вистачає. Залишається надія на країни Азії». — «Скажу, що експорт металургійних підприємств України вже знизився у цьому році на 4 5%»,— підкреслила вона.

ДО РЕЧІ

Позавчора Президент України заявив, що, «швидше за все», підпише закон про лазерні диски, прийнятий парламентом. При цьому Леонід Кучма відзначив, що «такого закону, якого від нас вимагають США, немає у жодній країні світу». «Це що — співпраця чи звичайний тиск?!» — поставив риторичне запитання глава держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати