Перейти до основного вмісту

Вони убивають книгу!

У Києві продовжуються протести проти знищення книгарень та закриття лікарень
26 жовтня, 00:00

«День» вже неодноразово писав, що в Києві знищуються видавництва, книгарні, відбувається рейдерське захоплення медичних закладів, вирубуються парки і сквери, а, натомість, землі, відведені під зелені зони, столичними чиновниками віддаються під будівництво офісно-розважальних центрів або висоток.

Учора, під час чергового засідання Київради, під мерією із потужних динаміків лунали веселі пісні із дитячих мультфільмів. Підспівували й молодики з білими прапорами із символікою блоку Леоніда Черновецького, які заполонили площу перед міськдержадміністрацією. Біля залізного паркану, виставленого щоб у коридори влади могли потрапити лише бажані люди, з плакатами в руках намагалися перекричати гучну музику люди в білих халатах. Проте їхні голоси повністю розчинялися в звуках веселих пісень.

— Ми прийшли до мерїї аби нас почули депутати Київради, які сьогодні мають голосувати за рішення про реорганізацію нашої лікарні із центральної міської у звичайну районну. Це — означає зменшення фінансування, скорочення штату і поступове закриття лікувального закладу. Але мер навмисно розпорядився увімкнути гучну музику, аби нас ніхто не почув, — розповідає голова профкому Центральної міської клінічної лікарні Лев Малолєтній.

Проблеми у медиків Центральної клінічної лікарні розпочалися влітку цього року, коли начальник Головного управління охорони здоров’я і медичного забезпечення міськдержадміністрації Людмила Качурова наказала звільнити головного лікаря закладу Валентина Бідного, який перебував у відпустці. Та, після численних судових засідань, тому все-таки вдалося відновитися на роботі. Проте, за словами Валентина Бідного, Людмила Качурова не поспішає виконувати судового рішення відповідним наказом.

— Спочатку управління вирішило звільнити керівника, потім — черга за реорганізацією закладу і через деякий час мерія матиме кілька гектарів землі у престижному районі столиці. Наша лікарня — не перший медичний заклад, у якого виникла подібна ситуація. Тому медики міста вирішили з цього приводу звернутися із Відкритим листом до Президента України, — каже Лев Малолєтній.

Медики Центральної клінічної лікарні все ж сподіваються на здоровий глузд чиновників, адже на базі їхнього закладу працюють 11 наукових кафедр, згортання роботи яких завдасть відчутного удару по українській науці.

У той час, коли люди в білих халатах намагалися привернути увагу чиновників біля стін мерії, неподалік під зачиненими дверима книгарні «Планета» проходила акція «Вандали захоплюють місто». ЇЇ учасники — художники, книговидавці, письменники закликали громадськість підтримати їхній протест проти знищення київською владою української духовності.

— За останній час у Києві закрито 19 книжкових магазинів і 18 нині перебувають під загрозою закриття. Ми неодноразово з цього приводу зверталися до Леоніда Черновецького, депутатів Київради, але вони не хочуть нас почути. У той час міські чиновники розповідають ЗМІ, що нібито всі питання вже вирішено і, що, начебто, художники вже повернулися до своїх майстерень на Андріївському узвозі і що ніхто не збирається закривати книгарні. Але це все неправда, — сказав президент Асоціації діячів сучасного мистецтва України Євген Карась.

— 11 жовтня Верховний Суд прийняв рішення про передачу приміщення книгарні «Планета» Київській міськдержадміністрації. Наступного дня о 8 ранку з чорного ходу сюди пробралися молодики, які заблокували вхідні двері, позаляпували вікна і не допустили колектив магазину до своїх робочих місць. На всі претензії відповідали тільки те, що книгарні тут більше немає. Протягом 55 років вона тут була, а тепер мерія збирається розташувати один із своїх відділів.

Виселяють із свого приміщення на вулиці Богдана Хмельницького й видавництво «Радуга», яке в цьому році мало відзначати свій 70-річний ювілей.

— Одного разу видавництво «Радуга» вже виселяли — це було у 1937 році, тепер, схоже, ті часи повертаються. А те, що мерія полює на наше приміщення — не дивно, оскільки приблизна його вартість складає близько 40 мільйонів доларів, — пояснив директор мережі книгарень «Книжковий супермаркет» Костянтин Клімашенко.

Як останню надію врятувати українську культури від знищення, організатори акції «Культура проти вандалізму» вбачають у підтримці громадськості та особисто Президента України Віктора Ющенка, до якого вони вирішили направити звернення з вимогою зупинити процес нищення культурного середовища столиці.

КОМЕНТАР

Олександр БРИГІНЕЦЬ, секретар постійної комісії Київради з питань культури:

— У центрі столиці вже закрито 20 книгарень. Лише нинішнього року припинено діяльність або поставлено під загрозу існування видавництва «Мистецтво», «Музична Україна», «Дніпро», «Обереги», «Урожай», «Алатон», «Українська енциклопедія імені М.П. Бажана», «Київська Русь», палітурна майстерня «ІВЛ», головної редакції «Книга пам’яті України», часописів «Соняшник» та «Радуга», книгарень «Сяйво», «Знання», «Абзац», а нині ще й закрили «Планету». Все це стало можливим тому, що статтею 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було відкрито можливості для дій найзажерливіших представників органів влади, спрямованих на знищення культурно-мистецьких закладів, видавництв, книгарень. Сподіваюся, що в бюджеті, який підготує новий уряд таких статей, як 118, що урівнює комерційні та культурні заклади, не буде. Але чи поверне це ті заклади, що вже закрили? А ще — в Києві потрібно негайно поміняти столичного мера.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати