Перейти до основного вмісту

Вселенський патріарх — у Києві!

26 липня, 00:00

Отже, сталося те, у що багато хто — як доброзичливці, так і огудники — не вірив до останньої миті: Константинопольський патріарх Варфоломій прибув до древнього Києва! Прибув літаком «Міжнародних авіаліній України», а зустрічали його за протоколом візиту Папи Римського Івана Павла II. Біля трапа літака Константинопольського патріарха вітали хлібом-сіллю красуні-дівчата в українському національному вбранні. Серед тих, хто зустрічав, був Президент України Віктор Ющенко. За давнім східним звичаєм усі вітали патріарха цілуванням руки.

У своєму виступі в аеропорту «Бориспіль» Вселенський патріарх розповів, що прибув до України, щоб помолитися за створення Єдиної Української церкви та вшанувати пам’ять жертв Голодомору в цій країні. Головні його слова прозвучали так: «Ми прибули, щоб помолитися разом із вами за об’єднання всіх православних християн України в єдину церкву — церкву вашого народу, вашої країни. Ми прибули як ангели миру, єдності та свободи!».

Патріарх подякував Президенту України Віктору Ющенку й патріарху Московському і всієї Русі Алексію II за «можливість разом відзначити 1020 річчя хрещення Русі».Адже Константинопольська церква «була і залишається вашою Матір’ю, яка любить вас і дбає про вас!». Патріарх сказав також про своє бажання побачити Дніпро — «ваш Йордан, де хрестилися ваші батьки. Ми прибули також, щоб ушанувати пам’ять тих, кого замордували, — схилити голови перед жертвами Голодомору».

Зі свого боку Президент Ющенко назвав візит Константинопольського патріарха «великим днем для України, українського народу: це знак Божого благословення для всього українського народу, визнання його тисячолітніх заслуг, — сказав він. — Ми вдячні Вам за турботу і зусилля заради зростання духовності в усьому світі. Ваша пастирська праця в ім’я миру і справедливості викликає глибоку повагу».

У Києво-Печерській лаврі провели спільно молебень патріарх Константинопольський Варфоломій I та предстоятель Української православної церкви митрополит Володимир. Варфоломій і Володимир обмінялися з нагоди свята вітальними словами і подарунками (повідомляє прес-служба Президента України). У молебні взяв участь Президент Віктор Ющенко, а також представники делегацій закордонних церков, які прибули до України на урочистості з нагоди 1020 річчя хрещення Русі.

Пополудні патріарх Варфоломій і Президент Ющенко поклали квіти до пам’ятників київським святим — княгині Ользі, князю Володимиру, Кирилу і Мефодію, апостолу Андрію Первозванному. О 16.30 відбулася зустріч Президента Ющенка і Константинопольського патріарха з керівниками делегацій православних церков. А ввечері у Софійському соборі відбулося вечірнє богослужіння на честь хрещення Київської Русі.

Підготовка цих урочистих і радісних заходів була чомусь доволі похмуро зустрінута керівництвом Російської православної церкви (РПЦ). Дійшло навіть до того, що всесильний митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило Гундяєв 23 липня здійснив марш-кидок у Київ — щоб узяти участь у позачерговому засіданні синоду УПЦ МП. Головна мета візиту Гундяева залишилася не зовсім зрозумілою — чи то він «захищав» Лавру від спокус, чи то «агітував» увійти до складу РПЦ митрополита Мефодія (УАПЦ). Якщо вірити чуткам, УАПЦ було запропоновано ввійти до складу Московського патріархату — на правах широкої автономії («не канонічних»!), але митрополит нібито відкинув пропозицію.

Взагалі напередодні прильоту до України Вселенського патріарха вищі прошарки РПЦ якось дуже несолідно заметушилися. Чого вартий хоч би лист Московського патріарха Алексія до грузинського каталікоса-патріарха Ілії II, в якому Московський патріарх якось навіть принизливо просить грузинського колегу не їздити до Києва на зустріч із Варфоломієм! Відомо, що подібні листи було розіслано й іншим помісним церквам. І зовсім недобре те, що деякі церкви не можуть відмовити всемогутньому Московському патріарху.

Наприклад, маленька Грузинська церква залежить від Московської патріархії в дуже болісних і дуже важливих для неї проблемах урегулювання церковних проблем Абхазії та Осетії.

Не лишилося осторонь також МЗС Росії, де стверджують, що «все це» Україна затіяла з єдиною метою — для здійснення розколу між Російською православною церквою та УПЦ МП (останнім часом УПЦ МП справді поводиться вельми самостійно). На думку Москви, деякі сили в Україні роблять розрахунок на те, що Українська церква або відділиться від Московського патріархату й утворить власну церкву або приєднається до Константинопольської церкви. «Нічого хорошого тут немає. Це лише створює додаткові розмежувальні лінії між російським та українським народами», — кажуть знаючі люди в Москві (ніби всі інші «лінії» неістотні!).

Є ще одна — така, що не відбувається, — сторона історії, яку ми всі сьогодні переживаємо. Йдеться про вже дещо забутий, хоч і нещодавній, проект, у якому залюбки мала намір брати участь Московська патріархія. Проект цей полягав у тому, що відзначати 1020-річчя Хрещення Русі мали три «братні» народи Росії, України й Білорусі. Два останні учасники — звичайно ж, під омофором Московської патріархії!

Але не вийшло! Доведеться Московському патріарху їхати до незатишного Донбасу, правити службу в новій, ще необжитій Північно-донецькій лаврі, під «омофором» пана Януковича! Я гадаю, що цього разу в наших київських організаторів непогано вийшло!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати