Виборам бути восени
За змішаною системою і без блоків![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100623/4108-1-1.jpg)
Учора Конституційний Суд постановив, що проведення місцевих виборів 27 березня 2011 року суперечить Конституції.
Тож практично не виникає сумнівів, що місцеві вибори відбудуться восени цього року. А саме — 31 жовтня. Цю дату вже давно визначила для себе Партія регіонів. Під час свого візиту до Сум Віктор Янукович заявив, що вибори мають пройти за змішаною системою. Тобто 50 на 50 — за пропорційною і мажоритарною. Отже, тепер парламентарям доведеться швиденько вносити зміни до законодавства. Укластися треба до кінця цієї сесії.
Ще одна новела, яку хоче запровадити Партія регіонів, — це відмова від блоків.
Регіонал Михайло Чечетов заявив, що депутати до місцевих рад обиратимуться за змішаною системою і висувати їх зможуть лише партії. Мовляв, якщо партія бере участь у виборах, то несе відповідальність за свої дії.
— Подивіться на «НУ-НС», — аргументує депутат, — було зшито ковдру з дев’яти шматків, і як тільки потрапили до парламенту, нитки погнили, а шматки попливли в різні боки: один під БЮТ, інший ще кудись. А тепер хто відповідатиме? Нікому, всі чистенькі. Луценко в одній стороні, Кириленко — в іншій, Матвієнко — в третій.
Скасування блоків — це, безумовно, серйозний удар по опозиції. Якщо така норма буде прийнята, то, швидше за все, опозиції доведеться зібратися під прапором «Батьківщини». Для союзників Тимошенко (ПРП, НРУ, Європейської партії Катеринчука та інших) це фактично означатиме самоліквідацію.
«Їм доведеться або проситися до списку «Батьківщини», або конкурувати один з одним та партією Юлії Тимошенко, — вважає політолог Володимир Фесенко. — На місцях керівники обласних, міських та районних організацій «Батьківщини» будуть не в захваті від перспективи взяти до своїх списків союзників з інших партій. Тому процедуру об’єднання під прапором «Батьківщини» та узгодження інтересів щодо складу списків і висунення кандидатів у мажоритарних округах можна буде провести лише під тиском і контролем самої Тимошенко».
З іншого боку, місцеві вибори зможуть стати проривом крайніх. На заході й навіть у центрі України можна прогнозувати появу «Свободи». Є регіони, де свою базу зможе створити С. Тігіпко. Наприклад, Дніпропетровщина. Також ці вибори будуть досить серйозним випробуванням для Арсенія Яценюка. У нього поки що немає своїх базових регіонів, і ці вибори дають шанс їх створити.
На жаль або на щастя, але жодна з політичних сил не розраховує на великий ареал. У кожного буде своє електоральне поле.
Чи використовуватиме Партія регіонів адмінресурс? Очевидно, цього не уникнути. Але знову-таки адмінресурс не зможе гарантувати «правильні» результати Януковичу в усіх регіонах. А на південному сході за діючу владу й так добре голосуватимуть.