Перейти до основного вмісту

Вибрати президента може й парламент...

27 серпня, 00:00

Учора, відповідаючи на запитання журналістів у Новгород-Сіверському (Чернігівська область), де Президент України перебував з робочою поїздкою, Леонід Кучма висловив готовність «у разі необхідності» підтримати ідею виборів президента парламентом. Глава держави нагадав, що він виступає за обрання президента народом, що і було записано в президентському законопроекті про конституційні зміни. Однак якщо політичні сили «досягнуть політичної згоди» щодо виборів президента парламентом, Л. Кучма готовий, за його словами, підтримати і цю ініціативу. Президент знову підкреслив, що в реалізації конституційної реформи «готовий іти назустріч настільки, наскільки готові йти опозиційні сили», і відзначив, що «на сьогоднішній день питання конституційної реформи — це головне питання політичного життя в Україні».

Президент також ще раз заявив, що відносно державних службовців, які досягли граничного для перебування на держслужбі віку — 65 років, він буде керуватися законом. «Сьогодні з усіх боків ідуть пропозиції, тиск на президента. Одні говорять, що треба, інші говорять, що не треба (звільняти держслужбовців, які досягли граничного віку. — Ред. ). Моя позиція така: є закон, і президент просто зобов’язаний дотримуватися закону», — сказав Л. Кучма. «Якщо це не подобається парламенту — будь ласка, внесіть зміни, я цей закон підпишу», — зазначив глава держави.

Ранiше Президент заявив, що готовий підтримати новий узгоджений законопроект про внесення змін до Конституції, роботу над яким, за його словами, «фактично завершено». Про це глава держави говорив на урочистому засіданні, присвяченому Дню незалежності. Л. Кучма не аналізував зміст нового документа, однак, як кількома днями раніше повідомили пресі лідери КПУ і СПУ Петро Симоненко та Олександр Мороз, ключовою його позицією є обрання президента парламентом. «Незважаючи на певні недоліки, я думаю, що цей законопроект повинен бути затверджений Верховною Радою. Адже підтримка конституційною більшістю голосів йому, напевно, вже забезпечена», — цитує Президента Інтерфакс-Україна. Визначальною для Президента є досягнута в новому законопроекті домовленість щодо «основного питання — формування уряду коаліцією фракцій та депутатських груп».

Напередодні Президент виконав дану в середині липня обіцянку відкликати з Верховної Ради свій проект поправок до Основного Закону. У листі до ВР Президент відзначив, що робить це тому, що шлях, який обрав парламент, направивши його законопроект до Конституційного Суду постановою Верховної Ради, «з правового погляду викликає великі сумніви». «Потрібно підкреслити, що основні положення проекту знайшли широку підтримку під час його всенародного обговорення, були підтримані багатьма народними депутатами України, вченими, юристами-практиками», — говориться також у листі. Водночас, відзначає глава держави, замість вирішення питань, пов’язаних із розглядом проекту, значна частина народних депутатів фактично його блокувала, здійснюючи різного роду некоректні дії, проголошуючи надумані, нічим не обгрунтовані версії реалізації проекту».

У своєму виступі Леонід Кучма заявив і про необхідність прискорити розвиток партійної системи країни, задіявши для цього законодавчі механізми, а також виступив за перегляд ролі Ради національної безпеки та оборони, зокрема, в боротьбі з корупцією. На думку глави держави, в Україні досі «явно недооцінювали вагомий владний потенціал цієї структури». «Зараз було б доречно виправити цю помилку», — сказав Л. Кучма. (Нагадаємо, що з 25 червня, коли Євген Марчук був призначений міністром оборони, посада секретаря РНБО залишається вакантною.)

Щодо зовнішньої політики країни, то її визначальним чинником, особливою прикметою ролі та стилю поведінки України на міжнародній арені все більш виразно, за словами Президента, стає наша миротворча місія. Нинішнє становище України в сучасному світі «прямо витікає з глибинних, поза сумнівом, тектонічних змін» на планеті після 11 вересня 2001 року, підкреслив Леонід Кучма. За його словами, ряд подальших терористичних актів «приніс усвідомлення: біда тероризму поруч з нами». Вміння України ефективно діяти у мінливому світі було гідно оцінено лідерами інших країн та іноземними експертами, відзначив Л. Кучма. «Це важливо, адже за 12 років новітньої незалежності ми так і не змогли створити ефективну систему захисту наших національних інтересів за кордоном, тоді як недоброзичливці влади давно вже перетворили обливання власної країни брудом на свій досить прибутковий бізнес», — сказав Президент. Він також відзначив, що голосування у Верховній Раді з питання про відправку миротворців до Іраку довело здатність влади та опозиції спільно приймати «непрості і неоднозначні, однак необхідні для країни, рішення».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати