Перейти до основного вмісту

Вибух у «зоні стабільності»

26 травня, 00:00

На місце аварії терміново прибули 40 гірничорятувальних загонів із Донецької й Луганської областей. Велика довжина виробок — понад три кілометри, — загазованість і висока температура ускладнили рятувальні роботи. Аби уникнути небажаних інцидентів, тіла загиблих вирішено було видавати через інший ствол, розташований на достатній відстані від адмінбудинку шахти. Сам же будинок у перші години після аварії обступили родичі робітників. Так само було закрито доступ до «тіл» членів державної комісії журналістам, і представникам преси лише залишалося спостерігати, як мармуровими східцями спішно піднімалися міністри, керівники комітетів, області, міста, народні депутати.

Утім, офіційні особи, з якими вдалося переговорити, були небагатослівними. Через чотири години після аварії, вийшовши до родичів потерпілих, директор шахти Валентин Грязнов повідомив про загибель 35 гірників. У той же час розпізнаними вважалися лише сім трупів: вогонь і хвиля вибуху, яка зривала каски зі світильниками і прикріпленими персональними жетонами, ускладнили ідентифікацію. Площа плакала, билася в істериці, непритомніла й — чекала.

Розслідуванням причин аварії зайнята державна комісія на чолі з першим віце-прем'єр-міністром Володимиром Куратченком. Поховання загиблих буде здійснене за державний кошт, а кожна сім'я отримає компенсацію в розмірі п'ятирічного середнього заробітку годувальника плюс доплати на кожного з неповнолітніх дітей.

Шахта імені Засядька, де ось уже двадцять років незмінним керівником, а нині — головою ради орендарів — народний депутат України Юхим Звягільський, — досі залишалася своєрідним острівцем стабільності в неспокійній вугільній галузі. 30 квітня тут видали на-гора мільйонну з початку року тонну палива. Підприємство давно не отримує державної дотації і виживає винятково за рахунок реалізації продукції, яку воліє здійснювати без посередників. При цьому зарплату гірники отримують день у день.

Візит Президента України Леоніда Кучми, повідомляє ЦЖД, який намічався на 25 травня, відкладений. Вірогідно, він відбудеться сьогодні, у день траурної панахиди за загиблими.

КОМЕНТАР

Як повідомив кореспондента «Дня» Руслану ПIСОЦЬКУ прес-секретар Мінвуглепрому Тимур Литовченко, хоча шахта ім. Засядька є надкатегорійною за газом, небезпечна за вибуховістю вугільного пилу, небезпечна за викидами — вона не відрізняється в цьому від інших шахт. За його словами, такі аварії можливі на будь-якій шахті, тому що в Україні більшість пластів вугілля — газоносні. Можливими причинами аварій, зазвичай, є накопичення метану й досить найменшої іскри, щоб усе вибухнуло. Аварії також трапляються через підтоплення, зменшення просвіту вентиляційного коридора.

На думку Дмитра Герасимчука, начальника управління нагляду у вугільній промисловості Державного комітету з нагляду за охороною праці, при виконанні всіх правил безпеки, що створювались роками й написані кров'ю гірників, аварії трапитись не могло. Працювала георозвідка, якій були відомі всі накопичення газу. Служба охорони праці та контроль за технікою безпеки на шахті були налагоджені добре, травматизм порівняно з іншими шахтами був низький.

Що сталося на шахті ім. Засядька, з'ясовує державна комісія з 14 посадових осіб. І до її рішення ніхто не наважується назвати хоча б імовірну причину цієї трагедії.

Редакція «Дня» висловлює співчуття рідним та близьким загиблих на шахті ім. Засядька

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати