«Виклики для безпеки України давно вже не стояли так гостро, як сьогодні»
У Львові розпочав роботу масштабний міжнародний форум
Учора у Львівському національному університеті імені Івана Франка стартував Міжнародний безпековий форум «Від безпеки України — до безпеки Європи. Виклики XXI століття», який зібрав фахівців з національної безпеки та міжнародних відносин із двадцяти країн, зокрема ЄС, Росії та інших країн СНД, США та Китаю. Проведення цього потужного заходу ініціювали 4 грудня 2009 року, у п’ятнадцяту річницю підписання Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, провідні українські державні, наукові та громадські діячі.
За ці п’ятнадцять років, вважають експерти, безпекове середовище докорінно змінилося. Україна опинилася у невизначеній ситуації між двома потужними воєнно-політичними блоками, а у Балто-Чорноморсько-Каспійському регіоні зростають виклики та загрози міжнародній і національній безпеці — тероризм, транскордонна організована злочинність, наркотрафік, нелегальна міграція, торгівля людьми тощо. Ситуація загострилася і через фінансово-економічну кризу, і через так звані газові війни між Росією та Україною, і через заморожені конфлікти, зокрема у Придністров’ї. Зростають також внутрішні українські виклики, бо деградують державні інститути, суспільна інфраструктура, системи охорони здоров’я та освіти. Відтак нагальним стає експертне осмислення ситуації та вироблення змістовних, якісних пропозицій щодо вирішення актуальних питань.
«Цей форум унікальний, — вважає директор Інституту проблем безпеки, генерал армії, кандидат юридичних наук Євген Марчук. — Необхідність його проведення спричинена багатьма обставинами. Йде стрімкий, динамічний трансформаційний процес безпекового простору у Європі та в світі. Зміна політичного керівництва України, проголошення нової політики щодо європейської та євроатлантичної інтеграції не має поки що однозначної оцінки в експертному середовищі. Зокрема, йдеться про так званий позаблоковий статус України, що ставить дуже багато запитань — і щодо реалізації цього статусу, і щодо проблем, які формують виклики безпеці України. У роботі нашого форуму беруть участь провідні фахівці, експерти та політичні діячі, народні депутати, які добре знають цей предмет і, що важливо, не є представниками влади. Теми для обговорення ми обрали нестандартні. Сподіваюся, це буде відверта, цікава, можливо гостра, різка, але професійна і, головне, корисна розмова. Її результатом стануть рецепти, рекомендації — сподіваюся, вони будуть альтернативними. А чи вони будуть реалізовані і чи взагалі братимуться до уваги, залежатиме від багатьох чинників, передусім від активності прихильників кваліфікованого експертного розуміння цієї проблеми. Повірте мені як людині, яка багато років займалася питаннями безпеки України і на теоретичному, і на практичному рівні, яка причетна до підписання багатьох угод, до вироблення закону про створення національної безпеки: виклики для безпеки України давно не стояли так гостро, як сьогодні».
Серед найгостріших викликів, що їх назвав Євген Марчук, — неадекватні дії влади чи бездіяльність влади. «Я не стверджую, що це є, — говорить Євген Кирилович, — але й не стверджую, що цього нема». Серед інших проблем — свобода слова в Україні та проблема Криму, яка сьогодні, на щастя, не стоїть так гостро, як у 1990-х. Не треба скидати з терезів і ситуацію навколо України, вважає пан Марчук: «Ми не повинні забувати, що навколо України тільки за останній час проведено понад 50 військових навчань, в яких було задіяно понад 200 тисяч осіб».
Як розповів «Дню» один із організаторів Форуму науковий директор Ради із зовнішньої та безпекової політики, доктор політичних наук Олександр Литвиненко, форум є суто громадською ініціативою, ініціативою людей, які фахово займалися і займаються проблемами безпеки і яким зовсім не байдуже, як виглядає наша країна у світі, яким шляхом вона піде у майбутньому. «Ми політично незаангажовані, не підлаштовуємося під жодну політичну партію, — наголошує пан Литвиненко. — Ми вітаємо різні погляди. Ми всі переслідуємо спільну мету — безпечна Європа і Україна та їхній стабільний поступальний розвиток. Форум проводиться на кошти небайдужих вітчизняних підприємців — нас ні на копійку не профінансувала держава».
Форум триватиме два дні. Серед питань, що обговорюватимуть у секціях, — «Європейська безпека: погляд із Києва» (доповідач Євген Марчук). Європейську безпекову систему досліджуватимуть і доповідачі з Пекіна (Лі Фен Лінь), Варшави (Януш Онишкевич) та Москви (Федір Шелов-Коведяєв). У секціях доповідатимуть також представники Великої Британії, Румунії, Казахстану, Австрії, США та України, а теми їхніх виступів стосуватимуться можливостей і небезпек політичного розвитку Центрально-Східної Європи, загрози безпеці від недієздатних державних інституцій, військово-політичних аспектів безпеки, енергетичної безпеки.
Результатом роботи конференції стануть фахові рекомендації урядам країн ОБСЄ щодо гарантування безпеки у Центрально-Східній Європі.
«Ми плануємо зробити безпековий форум періодичним, — розповів «Дню» Євген Марчук. — І намагатимемося проводити його саме у Львові, хоча пропозиції надходять також із Донецька та Сімферополя».