Вимушений дембель
Рейтинг соціальних проблем військовослужбовців визначеноЗа підсумками першого етапу реалізації проекту, 1153 людини прийшли поділитися своїми проблемами, що дозволило визначити рейтинг наболілих для українських військових питань. Як з’ясувалося, лідером стала проблема працевлаштування (38%), на другому місці — питання компенсації пільг і гарантій (24%), на третьому — житлові проблеми (14%). Подальшi питання стосуються заробітної плати, пенсій, матеріальної допомоги, а також пропозиції щодо реформування Збройних сил.
Згідно з програмою реформування і розвитку Збройних сил, до 2005 року ряди військовослужбовців порідіють на 25 тисяч чоловік, а це означає, що саме така кількість чоловік з їхніми сім’ями виявляться безробітними. Зі слів голови парламентського комітету з питань національної оборони і безпеки Бориса Андресюка, дане рішення викликане недостатнім фінансуванням армії та недоцільністю при нинішній політичній ситуації в Україні утримання такої кількості військовослужбовців.
А щодо другого місця в рейтингу — пільг військовослужбовцям, проблема коріниться у рішенні екс-прем’єра Віктора Ющенка про припинення дії переліку законодавчих актів, які гарантують соціальний захист військових. Але незважаючи на те, що на сьогоднішній день юридично це питання вже врегульоване, налагодити механізм його реалізації на практиці поки не уявляється можливим.
Тим часом найскладнішою залишається житлова проблема. Зігдно з існуючою статистикою, 51 тисяча військовослужбовців не має власного даху над головою. Однак у 2000 році на житло «захисникам вітчизни» було закладено 25 мільйонів бюджетних грошей, а у фінансовій конституції-2002 тільки 15,6 мільйонів гривень. Альтернативне рішення було запропоноване комітетом ВР з питань національної безпеки і оборони — надати кожному, хто потребує житла, так званий житловий сертифікат, який він може вкласти у будівельну компанію, на рахунок якої при отриманні квартири будуть перераховані бюджетні кошти.