Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вирок єдиному податку?

1,7 мільйона «малих» бізнесменів протестуватимуть
01 березня, 00:00
36-річний Андрій (прізвище просив не називати) — потомствений чоботар, який опанував батьківську професію з 15 років. Був час, коли він шив взуття, а дружина його, де вдавалося, продавала. Своїми невеликими прибутками вони з державою не ділилися, хоча й не знали, що вважаються «тіньовиками». Це тривало доки ринок не наповнили дешеві китайські й турецькі товари. Довелося переходити на торгівлю касетами й іншим ширвжитком. Але зрештою все повернулося на круги своя: тепер Андрій знову займається ремонтним ремеслом. Клієнти ним задоволені. У нього власний інструмент і всі необхідні матеріали. Його «дах» — інший приватний підприємець, якому доводиться віддавати частину виручки за те, що сплачує за Андрія податки. Майстер каже, що хотів відкрити власну справу, але потім відмовився, побачивши, скільки паперової тяганини із цим пов’язано. Він намагається не зазирати у віддалене майбутнє, а тому пенсія його не дуже хвилює. Йому невтямки, що становище найманих працівників, які працюють у господаря, котрий перейшов на єдиний податок, сьогодні непокоїть. Вони можуть взагалі залишитися без трудової пенсії, якщо їхній роботодавець не робитиме добровільних відрахувань у Пенсійний фонд. Інакше — бізнесу кінець. А він (роботодавець) просто змушений буде не платити й піти в тінь, якщо єдиний податок буде скасовано

Підприємницю Олену Чайко кореспондент «Дня» зустрів у пікеті біля будинку Київської мерії, де вона відстоювала своє право на працю. Але, не виключено, що скоро її можна буде побачити й у лавах «протестантів» проти скасування спрощеної системи оподаткування (ССО), що вважається найбільш ефективним рішенням держави, спрямованим на розвиток малого підприємництва. О. Чайко вважає, що із запровадженням цієї системи підприємці змогли спокійно працювати й вийти з «тіні». Їй дуже не хочеться туди повертатися, але передумови до цього з’являються. У наявному на сьогодні проекті Податкового кодексу можливості застосування спрощеної системи істотно обмежені. Ще більша загроза перевагам, «дарованим» спецпатентом і фіксованим податком, походить від іншого законопроекту — про обов’язкове державне пенсійне страхування (його ініціатори Міністерство праці та Пенсійний фонд). У цьому документі, який пройшов перше читання в парламенті, передбачається, що всі суб’єкти господарювання, включаючи тих, хто користується пільгами «спрощенки», поступово перейдуть на систему єдиних внесків на пенсійне страхування (зараз це аж 32% від фонду заробітної плати).

Згідно з оприлюдненими нещодавно даними наукового консультанта Президента України Елли Лібанової, кожний громадянин, який працює на єдиному податку, щомісяця відраховує в Пенсійний фонд у середньому від 8,4 грн. до 84 грн., на спецпатенті — від 5,1 грн. до 55 грн., на фіксованому податку — від 2 грн. до 10 грн. У той же час для громадян, які користуються звичайною системою оподаткування, розмір відрахувань становить 137,23 грн. На думку консультанта, після переходу на персоніфікований облік пенсійних відрахувань громадян претендувати на трудову пенсію зможуть тільки працівники, чиє середнє щомісячне відрахування в Пенсійний фонд було не нижчим за 61 грн. Доки це питання не буде вирішене законодавчим шляхом, Е. Лібанова пропонує підприємцям, які працюють за спрощеною системою, добровільно відраховувати гроші в Пенсійний фонд. Важко сказати, чи розв’яже це проблему. Політика розвитку малого бізнесу та пенсійна реформа вступили в явну суперечність, і знайти вихід зі становища, що склалося сьогодні, не береться ніхто. Як вважає голова парламентського комітету з питань промполітики та підприємництва Юрій Єхануров, «поки мало надій на те, що ми швидко знайдемо компроміс у цьому питанні».

Рецепт безбідної старості від президента Асоціації недержавних пенсійних фондів України В’ячеслава Копєйкіна звучить так: приватному підприємцю в цій ситуації не варто розраховувати на «серйозну» державну пенсію й допомогти йому можуть тільки недержавні пенсійні фонди (НПФ). Щоправда, законопроект про НПФ, який пройшов перше читання, — це, за словами В. Копєйкіна, поки «чорна діра», що не дає жодних гарантій щодо збереження пенсійних внесків (80% внесків пропонується вкладати в цінні папери).

Один з авторів проекту Податкового кодексу народний депутат Сергій Терьохін, передбачаючи реакцію на непопулярні методи, заявив днями, що суспільство ще «не дозріло» до «нормальної податкової системи» й тільки цим можна пояснити можливі акції протесту проти скасування «двох найбільш одіозних» податків — спецпатенту та фіксованого податку.

Разом із тим, в аналітичній доповіді Центру антикризових досліджень, присвяченій податковій системі, зазначається, що найбільший ефект спрощені податкові підходи дали в перший рік їхньої дії, коли вдалося вивести з «тіні» величезну кількість підприємців. Більшість експертів з питань регуляторної політики сходяться у думці, що потенціал розвитку малого підприємництва, закладений спрощеною системою, вже практично вичерпано. «Спрощенка» перетворилася на джерело ухиляння від сплати податків (за рахунок переходу на сплату єдиного податку структурних підрозділів великих підприємств, а також більшості співробітників багатьох фірм. Таким чином змушені виживати багато приватних або акціонерних підприємств, що не чекали податкових полегшень, обіцяних новим кодексом, який обговорюється вже вісім років). За час дії ССО спостерігається зниження темпів зростання кількості малих підприємств. Водночас із цим, відзначають експерти Центру, відбувається прискорене зростання кількості підприємців—фізичних осіб, тобто йде дроблення бізнесу з метою уникнення податків.

У четвер на засіданні Ради координаційно-експертного центру об’єднань підприємців України не раз можна було почути, що «спрощенка» вже «приречена». Проте громадські організації підприємців не мають наміру здаватися без бою і планують провести кампанію для захисту ССО. Одним із заходів найближчого часу стане «круглий стіл» «Спрощена система оподаткування і проведення пенсійної реформи: чи можна їх об’єднати». Рада координаційно- експертного центру об’єднань підприємців України закликає не приймати поспішних рішень і не будувати нову пенсійну систему на руїнах ССО, що неминуче призведе до посилення соціальної напруженості в суспільстві. Безсумнівно, ця позиція отримає повну підтримку у 1,7 млн. підприємців, задіяних у малому бізнесі. «Підприємцям вигідно працювати за цією системою, оскільки так набагато простіше: один раз сплатив — і ніяких проблем», — сказав «Дню» київський підприємець Володимир Ткачов. Цю думку поділяє і підприємець Микола Муненко, який вважає, що в разі скасування фіксованого податку люди обов’язково вийдуть на пікетування, як це вже було минулого року під час акції «Антикодекс». Люди, які самостійно створили робочі місця й без допомоги держави захистили себе соціально, не згодні бути «без бою» викинутими за борт.

ДО РЕЧІ

Як повідомив «День» прес-секретар Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва Тарас Попович, учора на колегії комітету його голова Олександра Кужель заявила, що Держкомпідприємництва завжди підтримував і надалі відстоюватиме спрощену систему оподаткування малого бізнесу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати