Як себе почуває українська нація?
Дослідження стану здоров’я українців дозволяє робити досить невтішні висновки. За результатами соціологічних досліджень «Здоров’я української нації», проведених компанією «Research Branding Group» спільно з медичним часописом «Актуальні інфекції» в усіх регіонах України та АР Крим, за останній рік пересічний українець приблизно 18 разів був змушений вдаватися до використання тих чи інших методів лікування. Приблизно 4 рази він віддавав перевагу традиційним методам лікування, близько 3-х разів — народним і нетрадиційним, а 11 разів займався самолікуванням.
На думку фахівців, це свідчить про поверхове ставлення до власного здоров’я, через що — всі біди. При постійному браку часу найактивніші члени суспільства — ті ж «годувальники» і «здобувачі» — відкладають на потім профілактичний візит до лікаря. А в результаті добираються до лікаря на «швидкій». Іншим боком цієї медалі медики вважають те, що українці віддають перевагу самолікуванню і безконтрольному вживанню лікарських засобів. Коли в телевізійній рекламі показують молоду родину, яка замість якісної та корисної вечері вживає їжу швидкого приготування, а жінка-«лікар», повернувшись з роботи, має намір вилікувати всіх нібито чудодійним сиропом, у людей складається новий стереотип поведінки.
Організатори досліджень зробили висновок, що всю інформацію про правильне харчування та ефективне лікування, на жаль, ми отримуємо із засобів масової інформації й від друзів, хоча єдиними, чия порада чого-небудь варта, є лікарі — наприклад, терапевт чи дієтолог. Проте, за даними цього опитування, 35 % українців вважають, що медичні установи є недостатньо добрими, щоб допомогти позбутися проблем зі здоров’ям. Зіткнувшись із некваліфікованістю та непрофесіоналізмом лікарів, приблизно така ж кількість опитаних вважає, що професія медичного працівника втрачає свою популярність. Однак, довіра людей до приватних медичних установ зростає — 57% опитаних вважають за краще звернутися до приватної клініки, а не стояти в чергах поліклінік за безкоштовною медичною допомогою.
«Якби середня заробітна платня дозволяла людям звертатися до приватних клінік, можливо, це також сприяло б позбавленню від проблем, — вважає президент Всеукраїнської асоціації паліативної допомоги Світлана Мартинюк-Гресь. — У приватних центрах частіше за все використовується більш сучасне обладнання, вибір лікарських методів і засобів там ширший». Виходом із ситуації, що склалася, фахівці вважають запровадження страхової медицини. З їхньою думкою згодні 55% населення України.
Соціологи переконані, що в нашій країні відсутній ідеал здоров’я як сенсу буття та суспільного престижу. А, тим часом, це необхідний атрибут розвиненого суспільства. Ми ж досі оцінюємо власний статус через матеріальні цінності. Проте тривога про стан здоров’я виникає в людей тоді, коли вони відчувають реальну загрозу захворювання. Так, згідно з опитуванням, найнебезпечнішими й найпоширенішими українці вважають такі захворювання як туберкульоз (63%) і СНІД (43%). Окрім того, українці побоюються захворіти пташиним грипом і гепатитом. За словами головного редактора науково-інформаційного часопису «Актуальні інфекції» Світлани Купряшкіної-МаккГілл, подібні фобії виникають у населення внаслідок появи відповідних публікацій у ЗМІ.
Одним із проблемних питань сучасного українського суспільства, пов’язаних зі здоров’ям, є питання вживання спиртних напоїв і куріння. Дослідження показали, що 25% населення палять регулярно й постійно, 11% роблять це періодично, 48% не палили ніколи. У той же час, 59% українців періодично вживають спиртні напої. Як зазначила начальник відділу якісних досліджень компанії «Research & Branding Group» Марина Маланушенко, найчастіше до вживання і зловживання алкоголем вдаються особи у віці 30—39 років, як правило, чоловіки. Причому ті, кому дозволяє матеріальне становище, роблять це рідше, в той час як сигарет вони випалюють значно більше, ніж малозабезпечені співгромадяни. Соціолог Євген Копатько вважає, що причини всіх вищеназваних зловживань — незадоволення рівнем життя. Також він зазначив, що діти у віці 10—12 років часто зловживають алкоголем — як правило, це слабоалкогольні напої, які досить серйозно шкодять дитячому організмові.