Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як у Швейцарії оцінюють візит Ющенка

16 травня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Коментуючи візит Віктора Ющенка до Швейцарії, місцева преса прямо стверджує, що український Президент приїхав у Берн просити фінансової допомоги. Адже колись було і навпаки: в 1822 році убогі швейцарські винороби емігрували в Україну і заселяли родючі території вздовж узбережжя Чорного моря в надії на краще життя...

Професор Женевського інституту Міжнародних досліджень та розвитку (IHEID) Андре Лібіш вважає, що український Президент використовує свій останній шанс для того, щоб отримавши фінансову допомогу від Швейцарії, виправити свій неухильно падаючий рейтинг популярності в країні, яка перебуває в «катастрофічній економічній ситуації». Як видно, імідж нашої країни за кордоном залишає бажати кращого. Але повернемося безпосередньо до візиту.

14 травня після двогодинних переговорів президента Швейцарської конфедерації Ханса-Рудольфа Мерца і Президента України Віктора Ющенка, які проходили в передмісті Берна в урядовій резиденції Лон, лідери обох країн зробили заяви для преси.

Пан Мерц сказав, що «зустріч пройшла в теплій атмосфері», і відзначив, що в обох країн є багато спільного. І це не тільки гори: «В Україні — Карпати, в Швейцарії — Альпи», —але й те, що ні Україна, ні Швейцарія не є членами НАТО або ЄС; через їхню територію надходять енергоносії в інші країни; й обидві країни відрізняє глибока повага до принципів демократії. Окрім двосторонніх відносин, президенти обговорювали європейську політику обох держав, вплив фінансової кризи на економіку та перспективи розвитку багатосторонньої співпраці для кожної з країн.

Пан Ющенко із задоволенням зазначив, що у Швейцарії та України немає політичних проблем, і наші взаємовідносини гармонійно розвиваються: «За минулий рік наш товарообіг зріс у 2,2 разу і склав близько трьох млрд. доларів». На стадії розробки перебуває більше десяти конкретних проектів для різних галузей економіки. Президент України звернувся до швейцарського президента з проханням офіційної підтримки України в процесі переговорів із країнами Європейської асоціації вільної торгівлі, оскільки «Україна збирається підписати угоду про вільну торгівлю з країнами ЄАВТ».

Віктор Ющенко також зазначив, що Україна має зі Швейцарією один із найбільш ліберальних візових режимів для в’їзду українських громадян. Він сказав, що в зв’язку зі вступом Швейцарії до Шенгенської зони Україна внесла пропозицію оптимізувати процедуру видачі віз, і «ми сподіваємося, що швейцарська сторона дасть позитивну відповідь».

Український Президент висловив вдячність за велику гуманітарну і технічну допомогу, яку Швейцарія надає Україні. Високо оцінюючи співпрацю в культурній та гуманітарній сферах, пан Ющенко повідомив про намір української держави передати Швейцарії меморіальний пам’ятник Миколи Гоголя. Видатний письменник деякий час жив у місті Вевей, де працював над остаточним варіантом «Мертвих душ».

Відповідаючи на запитання, коли можуть завершитися переговори щодо угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄАВТ, президент Швейцарії висловив свою позитивну оцінку розвитку відносин України із західними країнами, які «розвиваються у вірному напрямку».

Україна стала членом СОТ, веде переговори за договором про вільну торгівлю». На думку пана Мерца, розв’язання питання щодо угоди про вільну торгівлю залежить виключно від політичної волі, яка вагомо присутня в намірах українського уряду: «І з цієї точки зору питання може бути вирішено за короткі терміни». Однак, цитуючи італійську приказку «Світ не за один день було побудовано», і знаючи, що процес розробки передбачає декілька етапів переговорів, які часто бувають нелегкими, швейцарський президент вважає, що підписання договору може затягнутися. Віктор Ющенко повністю поділяє цю точку зору: «В технічному плані потрібно узгодити 25 або 27 розділів і ухвалити відповідні рішення, на що буде потрібно декілька раундів переговорів».

Президент України висловив своє схвалення стосовно рішення Конституційного Суду щодо питання дати проведення президентських виборів в Україні. «Я вітаю рішення Конституційного Суду і закликаю Блок Юлії Тимошенко і персонально пані Тимошенко, а також Віктора Федоровича виявити повагу до Конституції. Вибори президента України мають відбуватися останньої неділі останнього місяця п’ятого року повноважень президента. Сумлінно демонструвати повагу до норм національної конституції — у цьому полягає наша демократія» — сказав він.

Тема протистояння українських Президента і прем’єра на фоні політичної нестабільності в державі вже давно стала притчею во язицех не тільки української, але й західної преси. А прискіпливі швейцарські журналісти постійно вимагають відвертості та прозорості в діях будь-якого чиновника, від секретаря до президента, тому їм хочеться знати, а раптом Швейцарія все ж таки дасть гроші стражденній Україні? Чи велась мова під час зустрічі на вищому рівні про можливості виділити Україні кредит з боку Швейцарії? Чи має Україна сподівання з приводу такого «широкого» жесту?

Президент Швейцарії, він же міністр фінансів країни, дипломатично заспокоїв своїх співвітчизників: «Сьогодні в рамках міжнародної співпраці держсекретаріат з питань економіки SECO та дирекція з розвитку і співпраці DDC надають Україні технічну і фінансову допомогу. Ми підтримали виділення Міжнародним валютним фондом кредиту для України. Україна — це велика і важлива країна з 46-мільйонним населенням і значним сектором економіки. Це країна, яка поступово розкривається, і ми маємо намір у майбутньому надавати підтримку розвитку України як на двосторонньому, так і на міжнародному рівні».

Зі свого боку Президент України був більш багатослівний. Підтвердивши, що МВФ направив до України другий транш кредиту в розмірі 1 млрд. 800 млн. доларів, він сказав: «Складається враження, що на Заході вважають, що Україна перебуває в стані фінансового колапсу». В грудні парламент України схвалив більшістю голосів президентський план антикризових заходів. Головною проблемою був колосальний дефіцит поточного рахунку — 14 млрд. дол., який пригнічував валютний курс і фінансову ситуацію в країні. Сьогодні ми маємо позитивне торгове сальдо і зняли всі проблеми, які чинили тиск на міжнародну торгівлю». Щоб не бути голослівним, Президент навів такі цифри: минулого року Україна отримали 12 млрд. доларів зовнішніх інвестицій, цього року, враховуючи кризову ситуацію, експерти передбачають дефіцит платіжного балансу в 12 млрд. доларів (! — скільки отримали, стільки й розікрали.— Прим. автора). Фінансова допомога від різних міжнародних інстанцій складе близько 13 млрд. доларів. За даними на початок року національні резерви становили 26млрд. доларів, на кінець року вони будуть оцінюватися приблизно в 25—26 млрд. доларів. У першому кварталі 2009 року промислове виробництво в Україні скоротилося на 32 %, розміри експорту знизилися на 35—40%. Віктор Ющенко справедливо відмітив, що реабілітація машинобудівної та металургійної промисловості в Україні залежить від фінансової допомоги міжнародних інституцій. Через зменшення експорту курс національної валюти знизився на 52%, що створило серйозне напруження в банківській системі.

Але вже сьогодні, на думку Президента, ситуація в країні поліпшується: темпи падіння виробництва скорочуються, вже підписано декілька контрактів з продажу металу та хімічній продукції, курс національної валюти стабілізувався, в банківській сфері спостерігається збільшення внесків. А факт отримання другого траншу кредиту від МВФ, затвердженого 8 травня, свідчить про те, що антикризовий план у країні працює ефективно.

Як уже відомо, після переговорів з президентом Швейцарії Віктор Ющенко мав зустріч із новим президентом Національного банку Швейцарії Філіппом Хільдебрандом, головною темою якої був розвиток співпраці між національними банками України та Швейцарії.

А раптом швейцарці нас дійсно профінансують? «З миру по нитці — голому сорочка», — дивись, і з кризи вийдемо...

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати