Перейти до основного вмісту

Які уроки вивчить Кучма в Мінську?

12 грудня, 00:00

Бо й продовження тиску на Білорусь «буде не найкращим», і взагалі Білорусь — це «не тільки її президент, а в першу чергу — білоруський народ». Але дві держави останнім часом, як Кучма заявив у інтерв’ю Інтерфаксу, «загралися в політику та забули про економіку».

Щодо останньої фрази, то варто зауважити, що Леонід Кучма є чинним Президентом України протягом останніх чотирьох років. Що ж до уроків, то Лукашенко їх може дати Кучмі відразу кілька. І як, наприклад, можна продовжити власні повноваження плебісцитом — як це раніше зробили центральноазійські президенти. І як можна загнати власну країну в глухий кут міжнародної ізоляції.

І як можна прогоріти, поставивши на одного найстратегічнішого партнера — російська криза відгукнулася в Білорусі чи не сильніше, ніж у самій Росії. І як скористатися «виваженою політикою» сусідів — завдяки українським митним та іншим тарифам мало не весь транзит вантажів між Росією та Європою здійснюється через Білорусь.

Можна скільки завгодно говорити, що ізоляція нічого не дає, але Україна втратила свої позиції в Білорусі зовсім не завдяки міжнародній ізоляції Мінська. Товарообіг скорочується, бо й офіційно подвійне оподаткування ліквідоване зовсім недавно, й далеко не вся українська чи білоруська продукція за цінами та якістю конкурує навіть з польською. Хоч би про що домовлялися президенти, але бізнес завжди керуватиметься власною вигодою — саме про це свідчать уроки домовленостей між Кучмою та Єльциним, зокрема «цукрових».

«Звіряти годинника», до чого закликає Кучма, можна лише в єдиному разі — якщо Україна йтиме білоруським шляхом: жодних реформ, повне державне (тобто в руках президента) керування всім, політичний курс на повне об’єднання з Росією. Але ж Кучма обіцяє Заходу, що нарешті розпочне реформи, і що до жодних союзів Україна поки що не входитиме, і що все в країні відбуватиметься демократично.

Програму довгострокового економічного співробітництва з Білоруссю, яка підписується зараз у Мінську, напевне, спіткає доля аналогічного документа, підписаного Україною взимку з Росією: програма є, співробітництва немає, розмови тривають.

А поки президенти Кучма та Лукашенко розмовляли по щирості, Соціал-демократична партія України (об’єднана) виступила з заявою, яка засуджує порушення прав людини в Білорусі, зокрема останні арешти в Мінську під час мітингу з нагоди 50-річчя ухвалення Загальної декларації з прав людини.

№239 11.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати