Перейти до основного вмісту

Якість життя починається з якості води

19 липня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Питне водопостачання в Україні майже на 80% забезпечується з річок, більшість із яких можна віднести до категорій «забруднені» і «дуже забруднені». Чи є «екологічний» вихід? Днями прем’єр-міністр України Микола Азаров розпочав свій робочий день з відвідин київської Деснянської водогінної станції, де відбувалася нарада з питань реалізації загальнодержавної програми «Питна вода». Якість води в Києві задовільна, хоча в багатьох регіонах України вона набагато гірша, сказав прем’єр журналістам.

Але «задовільно» — це далеко не «відмінно». За даними Мінрегіону, в Україні дедалі помітнішою стає тенденція до погіршення екологічного стану водойм як за санітарно-хімічними, так і за санітарно-мікробіологічними показниками. За словами в.о. міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Олександра Аліпова, практично всі водойми України за рівнем забруднення наблизилися до третього класу. Найгірша в Україні вода в Дніпропетровській, Луганській, Донецькій, Запорізькій і Кіровоградській областях. Також, пояснює чиновник, на якість питної води і стан вітчизняного водопостачання істотно впливає постійне недофінансування галузі. Утім, було б несправедливо говорити про те, що в країні взагалі не виділяються кошти на розв’язання цієї проблеми. За інформацією Мінрегіону, незважаючи на низький рівень фінансування держпрограми «Питна вода України», в регіонах почали реалізовувати низку масштабних проектів, загальною вартістю 10 млн гривень. Але це, звичайно, лише невеличкі кроки і всієї проблеми не вирішить.

«День» вирішив присвятити цій проблемі одразу кілька матеріалів, зокрема й ті, що пропонують можливі шляхи розв’язання проблеми.

 

В Україні вона сьогодні — найгірша в Європі. Змінити ситуацію повинна нова загальнодержавна програма

 

Михайло КУРИК, професор, директор Українського інституту екології людини

Нещодавно Президент України підписав Закон «Про Загальнодержавну цільову програму «Питна вода України» на 2012—2020 роки». Цим законом внесені деякі зміни до раніше прийнятого. За час реалізації Програми, починаючи з 2000 року, було розроблено ряд новітніх технологій та обладнання, введено в дію нові нормативно-правові акти, якими регулюються питання, пов’язані з виконанням пунктів документу, які увійшли в цю останню Програму.

Програма спрямована на вирішення проблем сфери централізованого водопостачання та водовідведення. Має бути проведено упорядкування зон санітарної охорони джерел питного водопостачання, будівництво і реконструкція каналізаційних очисних споруд із застосуванням нових технологій, заміна аварійних каналізаційних мереж і споруд на них.

Програма передбачає упорядкування зони санітарної охорони джерел питного водопостачання на 2234 водозаборах, будівництво та реконструкцію 570 водозабірних споруд, впровадження 23 тисяч станцій доочищення питної води та пунктів її розливу.

Згідно з офіційними даними, сьогодні українці мають найгіршу питну воду в Європі. Відомо, що основні хвороби людини сьогодні пов’язані з якістю води, що, в свою чергу, скорочує життя людини. Проект «Якісна вода» фактично дублює Програму, раніше прийняту в державі «Питна вода України» до 2020 року, зокрема мова йде про будівництво 23000 систем очистки питної води. В першу чергу планується обладнати дитячі садки, школи та лікувальні заклади системами забезпечення дітей, молоді, хворих людей якісною питною водою. Основним завданням проекту «Якісна вода» в Україні є досягнення європейських стандартів у дотриманні одного з основних і базових прав людини, а саме права на якісну питну воду.

ЩО ТАКЕ ЯКІСНА ПИТНА ВОДА

В цьому році людство вже дев’ятнадцятий раз відзначило Всесвітній день водних ресурсів, а простіше — День води. Майже 20 років тому Генеральна асамблея ООН прийняла рішення про відзначення Дня води повсюдно. За прогнозами ЮНЕСКО, через глобальне потепління нестачу води до 2020 року відчуватимуть від 75 до 250 мільйонів людей, а до 2030 року цю нестачу відчуватимуть уже 47% населення Землі. Сьогодні, за даними ООН, кожен восьмий житель планети, що складає 884 мільйони людей, не має безпечної для здоров’я питної води. Крім цього, 2 мільярди 600 мільйонів людей живуть без водогонів у будинках.

Нагадаємо, що Україна не належить до країн із гострою нестачею питної води, проте країна не забезпечена запасами прісної води, а значить питної води. В Україні мало якісної природної питної води. У багатьох регіонах країни воду необхідно серйозно доочищувати й доводити її до статусу питної води. При цьому проблемою стає саме якість цієї доводопідготовленої води, наскільки така вода відповідає властивостям внутрішньоклітинної води організму людини.

За даними науки, організм кожної людини при народженні отримує так званий водний гомеостаз, кількісно співвідношення внутрішньоклітинної води до міжклітинної є величиною або параметром організму, який людина має підтримувати вподовж свого життя. Підтримання цього співвідношення водного гомеостазу людиною означає, що вона повинна щоденно вживати високоякісну питну воду, яка за основними фізико-хімічними, структурними властивостями максимально відповідає властивостям внутрішньоклітинної води організму людини. Звідси для людини виникає важлива проблема якості питної води. Що таке якість, чим і якими характеристиками вона визначається?

Сьогодні медицина вважає, що питна вода — це вода, яка має санітарно-гігієнічний паспорт, де визначено, що за хімічними та мікробіологічними показниками вода не є шкідливою для людини, що вона є питною, тобто людина може пити таку воду сирою. Але, на жаль, лише за цими характеристиками не можливо однозначно визначати, наскільки така вода відповідає властивостям внутрішньоклітинної води.

Якісна питна вода — це вода, яка відповідає хімічним, мікробіологічним і фізичним критеріям настільки, щоб, вживаючи таку воду щоденно, людина могла постійно підтримувати в рівновазі водний гомеостаз організму.

Інститут екології людини разом із відділом молекулярної фотоелектроніки Інституту фізики НАН України на основі багаторічних досліджень фізичних характеристик природних вод розробили критерії якості питної води. За обѓрунтованими принципами саме фізичних параметрів запропоновано таку градацію якості питної води: найвищої якості, високої, середньої і низької якості. Важливим при таких параметрах якості є визначення, наскільки питна вода є природною, без доводопідготовки, яка її природна біоенергетика і наскільки порушені ці характеристики при доводопідготовці до критерію «питна вода». Крім цього, важливо, щоб при тестуванні якості води відповідними фізичними приладами не вносилося в неї жодних змін, які б впливали на біоенергоінформаційну якість води організму людини. Крім цих факторів, важливо, щоб такі методи визначення якості питної води були, по можливості, експресними, дозволяли в часі проводити з достатньою достовірністю кількісно її якість.

ФІЗИЧНІ КРИТЕРІЇ ЯКОСТІ ВОДИ

Як уже вказувалося, питна вода, яка максимально сьогодні відповідає властивостям внутрішньоклітинної води організму людини, — це і є питна вода найвищої якості. Численними дослідженнями фізичних властивостей якості різних природних вод нами було встановлено, що критеріям найвищої якості відповідає вода, яка має такі межі значень фізичних характеристик. Кислотно-лужна рівновага або параметр рН води, це межі значення 6.5 — 8.5. Далі важливо знати величину електропровідності, яка вимірюється на постійному струмі, має межі значень 400 — 1000 і вимірюється в мікросіменсах (одиниці вимірювання цієї величини). Визначати слід загальну концентрацію розчинених у воді домішок або ступінь мінералізації, визначається в мг/л і має значення в межах 300 — 1000 мг/л. Важливою характеристикою води є так званий окислювально-відновлювальний потенціал (ОВП), який вимірюється в мілівольтах (mV) і має знак (+) або (-). В літературі є показники, що для води в живих структурах ОВП має бути від’ємне за знаком і за величиною знаходитися в межах 50 —150 mV. За допомогою класичної мідно-цинкової гальванічної пари визначається значення редокс струму води, величини, яка характеризує природну біоенергетику води. Нарешті, необхідно за допомогою спеціальних структурних досліджень довести, чи відповідає структура води (або структурна упорядкованість) закону Пастера —Кюрі — Вернадського. Це означає, що природна вода має характерну для всього живого особливу, фрактальну або симетрійну будову і має оптичну анізотропію або дисиметрію. Ці дві важливі характеристики якості води визначаються спеціальними кристалооптичними дослідженнями.

Якщо питна вода має санітарно-гігієнічний паспорт якості та вказані вище фізичні характеристики, то така питна вода є найвищої якості і вживання її щоденно гарантує людині високу якість життя, здоров’я, довголіття.

МІЖНАРОДНЕ ЗНАЧЕННЯ «НАЦІОНАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ»

Фактично з 2004 року, коли відбулася конференція на рівні міністрів по навколишньому середовищу й охороні здоров’я людей, в першу чергу дітей Європи, започатковано Європейський план дій і запропоновано регіональні пріоритетні завдання, дії й очікування результатів з метою покращення здоров’я людей. Міжнародна європейська спільнота в цьому році запропонувала всім країнам (це 52 країни Європи) розробити регіональні програми «Середовище і здоров’я людини», які б почали діяти із 2007 року.

В березні 2010 року в Пармі (Італія) відбулася П’ята міністерська конференція по навколишньому середовищу й охороні здоров’я з конкретною темою «Захистимо здоров’я дітей в середовищі, що змінюється». На конференції підкреслювалося, що Європейський процес «Навколишнє середовище і здоров’я» буде продовжуватися протягом всього періоду роботи Шостої міністерській конференції, яка відбудеться 2016 року.

Державам-членам Європейського процесу рекомендовано створювати нові або зміцнювати існуючі національні механізми по розв’язанню нагальних питань навколишнього середовища і здоров’я, з урахуванням конкретних національних умов, з метою виконання зобов’язань Пермської міністерської конференції.

Україна брала участь в усіх попередніх Міністерських конференціях на правах спостерігача. А тепер, маючи розроблені конкретні національні проекти, які почали реалізовуватися в Україні, наша держава може стати гідним партнером Європейської спільноти по реалізації Національної програми «Навколишнє середовище й охорона здоров’я», що, власне, відповідає стратегічним планам розвитку України як важливої Європейської держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати