Перейти до основного вмісту

Якщо і відправлять, то не воювати

Український батальйон допомагатиме виключно цивільному населенню
28 лютого, 00:00

Можливе направлення Україною батальйону радіаційного, хімічного та біологічного захисту для ліквідації наслідків можливої війни проти Іраку є «свідченням готовності України брати активну участь у вирішенні проблем міжнародної безпеки». Про це під час виступу на конференції «Імплементація державних рішень із проблем євроатлантичної інтеграції України» заявив учора секретар РНБОУ Євген Марчук, назвавши останнє рішення «правильним і обгрунтованим».

Однак він визнав, що із можливою відправкою батальйону існує чимало питань, які необхідно вирішити. Одна з них — неточне розуміння рішення Ради нацбезпеки. Він піддав критиці політиків і журналістів, які не розібралися у ситуації і оцінили її, виходячи з того, що український батальйон може бути відправлено до Іраку. Унаслідок цього, за його словами, «з’явилося багато спекуляцій». Пан Марчук наголосив, що українські військовослужбовці будуть направлені в регіон можливого ураження тільки для захисту цивільного населення, а не для участі в бойових діях. Крім того, батальйон буде розміщений не на території Іраку. Секретар РНБОУ нагадав, що для відправки батальйону необхідно спочатку отримати запрошення від країни, на чиїй території будуть розміщені українські військовослужбовці, має бути підписано з цієї державою відповідну угоду, і потім цей документ має ратифікувати Верховна Рада. Поки що Україна запрошення від жодної із країн не отримала. Крім того, досі не вирішеними залишаються чимало питань, пов’язаних із фінансуванням, правовим статусом батальйону. За словами пана Марчука, існують також проблеми із щепленням українських військовослужбовців. По-перше, деякі вакцини дуже дорого коштують. По-друге, не всі щеплення можна робити одразу.

Позицію Євгена Марчука підтримав голова комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оброни Георгій Крючков. На його переконання, мас-медіа зчинили галас навколо батальйону без будь-яких на те підстав, оскільки остаточного рішення Україна з цього приводу ще не приймала. «Якби сьогодні була внесена така пропозиція до парламенту, то ми б її просто не розглядали. Ми не знаємо, куди відправлять солдатiв, з якою метою, на який час», — підкреслив депутат. «Українці завжди були гуманістами. Коли стається біда в інших, то ми приходимо на допомогу», — наголосив він. На запитання «Дня», чи розраховує Київ на фінансову підтримку для відправки батальйону, пан Крючков відповів ствердно. Швидше за все, кошти надходитимуть від тієї країни, яка запрошуватиме українських військовослужбовців. Парламентарій повідомив, що зараз як країна можливої дислокації українського батальйону розглядається Туреччина. Він же зазначив, що переговори про запрошення українських солдатiв ведуть представники Сполучених Штатів. Заступник державного секретаря МЗС України Ігор Харченко між тим відмовився коментувати «Дню» як можливість відправки вояків до Туреччини, так і те, ким — Україною чи США — ведуться переговори.

Позитивно оцінюють можливу відправку українського батальйону на Заході і, зокрема, в НАТО. «Рішення Ради нацбезпеки про направлення батальйону матиме дуже позитивний вплив на євроатлантичну інтеграцію України, оскільки воно відображає розуміння Києвом безпеки. Це не означає, що Україна братиме безпосередню участь у конфлікті. Ваша держава визнала необхідність його міжнародного розв’язання і готовність допомогти людям, якщо виникне для того потреба», — підкреслив «Дню» радник Генерального секретаря НАТО з питань співробітництва із країнами Центральної і Східної Європи Кріс Доннеллі. Він зазначив, що розуміння Альянсом безпеки зараз значно відрізняється від того, яке існувало в часи «холодної війни». Зокрема, у це поняття включені питання захисту кордонів, боротьби з корупцією, торгівлею людьми, наркоторгівлею, тероризмом. Між тим секретар РНБОУ Євген Марчук учора наголосив, що Україна «завжди виступала за вирішення будь-яких суперечок мирним шляхом, і рішення про батальйон жодним чином не суперечить позиції Києва про мирне врегулювання іракської кризи».

ДО РЕЧІ

США відкриті для тіснішого співробітництва з Україною, заявив посол США в Україні Карлос Паскуаль, зазначивши, що рішення про направлення батальйону в регіон Перської затоки не єдиний приклад конструктивної співпраці двох країн. Виступаючи в ефірі «Громадського радіо», Паскуаль наголосив, що «можливий вклад цього батальйону міг би вiдіграти дуже позитивну роль в покращанні взаємовідносин наших країн. Але це не є причиною, чому це питання зараз піднімається». «США будуть продовжувати таку політику, навіть якщо підрозділ не буде використано в Перській затоці», — сказав посол.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати