ЄБРР не поспішає, а Україна чекати не може
Учора на урядовому комітеті мало розглядатися питання про дату закриття Чорнобильської АЕС. Тож не дивно, що візит тимчасового виконувача обов’язків президента Європейського банку реконструкції та розвитку, першого віце-президента ЄБРР Чарльза Франка був приурочений до цієї події. Ч.Франк уже вдруге за останні два місяці відвідує Київ і навіть заявив журналістам, що Україна — його другий дім. Втім, справжня мета цього візиту, зміст і наслідки переговорів між Чарльзом Франком і прем’єр-міністром України Віктором Ющенком ретельно маскувалися компліментарно-дипломатичним стилем їхніх виступів. Минулого року рада директорів затвердила вісім нових проектів щодо України. На цей час розглядаються ще 11. Як відомо, найголовніший з них і найбільш важливий для України — добудова ядерних блоків на Хмельницькій та Рівненській АЕС. Експерти стверджують, що саме цей проект був змістом і каменем спотикання нинішніх переговорів. Більше того, на їхню думку, розгляд цього питання так ні до чого й не приведе, що має позначитися на загальній тональності зустрічі, яка в усіх інших питаннях, безумовно, мала цілком конструктивний характер.
Справа в тім, що вирішальне значення для наших «ядерних» донорів має остаточне визначення Україною дати закриття Чорнобильської АЕС. А оскільки вона, згідно з рішенням Адміністрації ядерного регулювання, вже визначена (листопад 2000 р.) й уряд, очевидно, буде змушений поставити на цьому рішенні свою політичну печатку, то питання про добудову блоку відпадає для Заходу само собою. Отже, переговори про остаточну вартість цих проектів, мабуть, проводяться лише для проформи, а також задля того, щоб не стимулювати Україну до дійсно алогічного й доволі відчайдушного кроку: продовжити експлуатацію небезпечної для всього світу АЕС. Втім, за словами Ч.Франка, мета нинішніх переговорів — «забезпечити вартість добудови в розумних рамках». До того ж він вказав, що є низка умов, в разі виконання яких ЄБРР може ухвалити рішення про фінансування цього проекту. Як стало відомо «Дню», ЄБРР пропонує встановити вартість добудови на рівні понад $1,4 млрд., зокрема $800 млн. як кредитні та страхувальні кошти, тоді як українська сторона відстоює меншу суму — $1,2 млрд. Виконувач обов’язків президента «Енергоатому» Володимир Бронников сказав «Дню»: «Україні гроші на добудову ядерних енергоблоків потрібні негайно, а переговорний процес з ЄБРР може затягтися ще на рік-півтора».
P. S. Чарльз Франк представив у середу ввечері нового директора банку по Україні Ендрю Сітона, котрий вже розпочав роботу в Київському офісі банку. Останні 20 років пан Сітон працював у компанії Deutsche Morgan Grenfell, яку 1989 року придбав Deutsche Bank.
Випуск газети №:
№52, (2000)Рубрика
Панорама «Дня»