Перейти до основного вмісту

Євген МАРЧУК: «Діти львівської трагедії мають бути оточені загальнонаціональною турботою»

03 серпня, 00:00

Сьогодні минає тиждень з дня трагедії, що сталася на львівському летовищі «Скнилів» і з початку роботи Державної комісії з розслідування причин авіакатастрофи, головою якої було призначено секретаря Ради національної безпеки і оборони Євгена Марчука. Вчора головний редактор інформаційної служби телеканалу ICTV Дмитро Кисельов та журналістка Євгенія Стулова біля трапу літака, на якому Є. Марчук повернувся до Києва, взяли інтерв’ю у секретаря РНБОУ. Подаємо фрагменти цієї розмови.

— В інтерв’ю «Дню» ви сказали, що існує 7 версій причин трагедії, що сталася. Які з них відпали, які залишилися?

— На сьогодні можна сказати, що майже остаточно відпали наступні версії: відмова техніки, потрапляння сторонніх предметів у двигуни. Також звужується кількість версій, пов’язаних з людським фактором. Однозначно можна сказати, що причина львівської трагедії — комплексна. Вона включає в себе проблеми у організації шоу і пілотуванні. Остаточно встановлено відхилення пілотами від траєкторії польоту і відхилення від польотного завдання. Але це ще не означає, що все зрозуміло і питання вичерпані. Зокрема, неясно, чому на землі, коли стало зрозуміло, що відбулися такі відхилення, не було здійснено запобіжних заходів, щоб в разі чого не постраждали люди.

— Якими будуть правові наслідки роботи вашої комісії? Що це буде — суд, військовий трибунал?..

— Наша комісія досліджує причини і з’ясовує істину. Державна комісія не робить правових висновків. Вона робить висновок про причини і оцінює діяльність усіх учасників цієї події з точки зору їхньої професійності, діяльності чи бездіяльності. Потім усі матеріали передаються в Генпрокуратуру і далі вже Генпрокуратура розслідує причини і визначає винних.

— Після катастрофи з Ту-154 Президент своїм указом заборонив пуски ракет «земля—земля» і «земля— повітря». Після цієї події польоти в армії скорочені до мінімуму. В повітрі залишились лише винищувачі на бойових чергуваннях. Чи позначиться це на обороноздатності країни?

— Те, що це не сприяє обороноздатності, — це однозначно. Ці дві трагедії вивели з ладу якусь частину бойової техніки. Немає Су-27, пошкоджено Іл-26, Су-17, два льотчики — віртуози вищого класу — виведені з служби. Але радикального якогось послаблення ЗС не відбулося. Військові негайно вживають заходів, щоб наслідки цієї трагічної події були перекриті за рахунок резервів.

— Ця катастрофа, звичайно ж, має людський вимір. Вона шокувала всю країну, особливо Львів, мешканців західної України. У якому стані там зараз люди?

— Львів’яни в цілому дуже достойно пережили цю катастрофу. Консолідація була небачена. Але з іншого боку, ця трагедія невиліковна для душ багатьох тисяч людей. Неймовірно велика кількість загиблих дітей. Двоє діток — Настя і Юрчик — втратили обох батьків, 14 діток залишись сиротами, деякі сім’ї втратили по двоє дітей. Чимало дітей залишиться інвалідами. Я був ініціатором того, щоб змінити існуючі правила грошової компенсації дітям, що постраждали внаслідок цієї катастрофи. І звернувся до Національного банку, щоб створити прецедент, яким би передбачалось наступне: щоб iз тих немалих коштів, які виділені державою, а також благодійних коштів, частина, необхідна для їхнього утримання, була передана бабусям, дідусям та іншим родичам, а найбільша частина була покладена на депозит в Національному банку (хоча законом це не передбачено), щоб діти після досягнення 18 років могли самостійно розпоряджатися цією сумою. Уже є близько 3 млн. гривень тільки благодійних коштів, які продовжують надходити, і 10 млн. гривень бюджетних коштів. Діти львівської трагедії, на мою думку, мають бути оточені загальнонаціональною турботою. Тому що це не просто дітки, які втратили батьків, — це дітки, які втратили батьків на своїх же очах. Тобто це діти з дуже страшними психотравмами.

— Ви сказали, що поки що законом це не передбачено. Але депутати можуть змінити закон, і це було б кращим їхнім внеском, аніж політичне «паразитування» деяких депутатів на цій трагедії. Як ви вважаєте?

— Це, безумовно, було б найкраще, але я думаю, що ми домовимося з Нацбанком. Ми думали спершу застрахувати цих дітей, але ми вивчили стан страхових компаній, і вирішили не ризикувати. Також ризиковано, на нашу думку, класти гроші на депозит у якомусь комерційному банку. Тільки Нацбанк може бути гарантом недоторканності цих грошей. Я думаю, що ми домовимося з Нацбанком без парламенту, але така допомога депутатів була б доречною.

— Якими будуть подальші етапи роботи комісії, що вам ще належить зробити і коли можна очікувати більш-менш достовірних результатів?

— Ми вчора поховали останні три жертви. Ще залишилось приблизно 4 — 5, як кажуть лікарі, фрагментів тіл, з ідентифікацією яких є проблеми. Є проблема також у тому, що загиблі — не тільки громадяни України (є росіяни, прибалти), і не тільки львів’яни, але й мешканці інших областей України — Житомирської, Донецької, Херсонської, Тернопільської. Ще досить багато людей в госпіталях або в лікарнях, і чотири в досить важкому стані (вчора зранку одна із «важких» пацієнтів — Любомира Велущак — померла — Ред. )

Зараз паралельно продовжують працювати над розслідуванням катастрофи три комісії: льотна, технічна і організаційно-штабна. Є проблема, яка стосується взаємовідносин військових з місцевою владою. Є питання, пов’язані з ієрархією всіх команд в Міністерстві оборони. Те, що Київ не знав про те, що у Львові буде відбуватися таке шоу, — це неправильно, хоча за існуючими інструкціями припустимо. Крім того, проводиться аналіз діяльності кожного військового начальника з точки зору службової, адміністративної і кримінальної відповідальності.

— Дві такі страшні катастрофи за останній рік. Можливо, я доведу думку до гротеску, але я впевнений, що про це думають багато людей: армія з «щита Батьківщини» після останніх трагедій перетворилася або може перетворитися в загрозу, джерело небезпеки. Що армія планує робити для того, щоб відкоректувати цей образ?

— Перш за все, це корекція фінансування. Те, що Збройні сили хронічно недофінансовуються — ідеологічна причина цих подій. Потрібно вирішити, якою має бути оптимальна структура Збройних сил, щоб вона була адекватна ринковій економіці. Сьогодні вона неадекватна. Щось треба радикально міняти. Або з бюджету виділяти більшу суму на утримання армії, або прискорити реформування Збройних сил по структурі і по чисельності. За день до трагедії за дорученням Президента відбулося засідання РНБОУ, де обговорювалося питання фінансування ЗС, і де було прийняте неймовірно важке рішення, яке передбачає радикальне збільшення фінансування ЗС. Тобто, перш за все, необхідно знайти таку оптимальну структуру армії, яку зможе в повній мірі фінансувати економіка.

— Фінансування і структурні реформи в армії — це два важливі пункти. Але, напевно, є ще один, який не потребує бюджетних коштів — відкритість і прозорість армії, її більш відвертий діалог з суспільством?

— Я думаю, що наша військова еліта і науковці серйозно задумаються над цим. В цій гарячці були речі, які вчасно не зробили військові, — вони в перший день не вибачились перед львів’янами. Я вибачився по Львівському телебаченню. Потім вже, будучи затриманим, вибачився Стрельников, потім міністр оборони. Треба серйозно переглянути етику сучасних ЗС, їх стосунки з цивільними. Така деталь: військові, зокрема командувач 14 корпусу Онищенко, зробили запит до Львівської міської ради про те, що хочуть провести це шоу. І комкору по телефону з міської ради дав згоду не голова ради міста, а... керуючий справами. 10 тисяч львів’ян на полі, бойова техніка, акція з великим ризиком — так не повинно бути!...

— Тобто, і суспільство повинно повернутися до армії лицем, не вважати її відрізаним від себе шматком?

— Треба було б дізнатися громадську думку з приводу проведення всякого роду парадів. Хизування зброєю в демократичному суспільстві — не найкращий варіант демонстрації величі держави. Військові паради були в основному в країнах Варшавського договору. Такої демонстрації військової техніки, яка поки що залишилась в нашій ментальності, немає майже ніде.

Я знаю, що зараз на День незалежності військові планують парад оркестрів. Але на тлі останніх двох трагедій, я не думаю, що це буде доречно. Ще не мине 40 днів з дня загибелі десятків людей...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати