Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Європа побоюється Росії та підтримує НАТО

12 вересня, 00:00
ЄВРОПЕЙЦІ ПЕРЕЙНЯЛИСЬ НАСТРОЯМИ ГРУЗИНІВ / ФОТО РЕЙТЕР

Навіть до того, як Москва минулого місяця направила війська до Грузії, неспокій європейців з приводу Росії зростав, як і ступінь підтримки військового союзу НАТО, зазначається в щорічному дослідженні трансатлантичних настроїв, опублікованому в середу.

Тенденції, відмічені в дослідженні, проведеному в 13 країнах американською дослідницькою організацією German Marshall Fund (GMF), ймовірно, посиляться в світлі подій у Грузії та виборів у листопаді нового президента США, який напевно буде користуватися більшою популярністю, ніж Джордж Буш, зазначає Рональд К. Асмус, директор трансатлантичного центру фонду в Брюсселі.

США й Європа мають «можливість відновити трансатлантичний консенсус на основі питання, що об’єднало нас 60 років тому, — це була Росія», повідомив Асмус в інтерв’ю.

Останнє щорічне дослідження GMF показало чітку тенденцію посилення занепокоєння в європейському суспільстві з приводу Росії. 64% опитаних у 10 країнах Євросоюзу в червні заявили, що стурбовані роллю Росії як постачальника енергоносіїв, порівняно з 60% минулого року, що трохи вище, ніж у США. 62% європейців заявили, що занепокоєні поведінкою Росії по відношенню до її сусідів, що також трохи вище, ніж минулого року, тоді як рівень підтримки Північноатлантичного альянсу підвищився на п’ять процентних пунктів — до 57%.

Але основною перешкодою до відродження трансатлантичного альянсу є роль ЄС, зазначає Асмус. Під час холодної війни ЄС не мав мандата навіть на обговорення зовнішньої й оборонної політики, але нині ЄС взяв на себе лідируючу роль в урегулюванні російсько-грузинського конфлікту, що вибухнув минулого місяця.

ЄС виступив посередником при розробці угоди про припинення вогню та подальшої угоди, що вимагає від Москви виведення військ з територій Грузії. І він заявив, що подвоїть зусилля з підвищення рівня енергетичної безпеки, які передбачають зниження залежності від російського палива.

Але ЄС поки що демонструє небажання вступати в протистояння з Москвою щодо тих країн, які Росія відносить до сфери своїх інтересів. Прозахідноналаштовані українці були розчаровані тим, що на саміті у вівторок ЄС не зміг запропонувати Києву перспективи можливого членства, зазначив колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. «Я щиро сподівався, що ситуація на Кавказі змінить цей підхід Євросоюзу, але виявилося, що це не той випадок», — сказав він.

Німеччина є не лише найбільшою економічною державою ЄС, але й головним енергетичним партнером Росії. Якщо ЄС захоче натиснути на Москву, окремим країнам, таким як Німеччина, доведеться зробити кроки щодо зниження своєї залежності від російського газу, поновивши програми атомної енергетики й побудувавши термінали з імпорту природного газу морським шляхом, зазначає експерт з Росії Центру європейських реформ у Лондоні Катінка Баріш. На даний момент ознак таких радикальних дій не надходило.

Як і попередні дослідження, опитування показало, що європейці воліють перспективу Барака Обами, ніж Джона Маккейна. У 12 країнах, де проводилося опитування, голоси розподілилися в співвідношенні 69% до 26%.

Якщо сенатор Обама прийде до влади, то, на думку 47% європейців, відносини з США поліпшаться, тоді як 11% вважають, що вони поліпшаться з приходом Маккейна.

У опитуванні взяли участь по тисячі осіб у Болгарії, Франції, Німеччині, Італії, Нідерландах, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччині, Іспанії, Туреччині та Великій Британії, а також у США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати