Євростандартом по нарах
ударили в столичному ізоляторі тимчасового утримання
Iзолятор тимчасового утримання м. Києва на Подолі, який відвідала у четвер Уповноважений з прав людини Верховної Ради України Ніна Карпачова, ще кілька років тому «славився» як найменш пристосований для утримання людей. У деяких камерах доводилося спати по черзі через те, що в ВТУ, розрахованому на 157 ув’язнених, «пресували» до 350. Спати підслідним доводилося по черзі, а прогулянки здійснювалися раз на два-три дні. Сьогодні ж, за словами Н. Карпачової, ситуація змінилася — «перенаселення» хоч і існує, однак воно не катастрофічне — до 10—15 чоловік. Пов’язане це, за словами начальника ВТУ Василя Мельниченка, з тим, що іноді перевести підслідних з ВТУ до СІЗО, де відбуваються подальші слідчі дії, протягом відпущених законом десяти днів неможливо. Причини різні — від банального неприбуття конвою («немає бензину») до парадоксальних — у неділю в Лук’янівському СІЗО вихідний, а в ВТУ Києва продовжують надходити затримані.
За словами Н. Карпачової, зараз ізолятор частково відрізняється від того, яким вона бачила його ще рік тому. Один поверх повністю відремонтовано і, за словами Уповноваженого, «наближено до європейських стандартів». «Європейські стандарти», при найближчому розгляді, виявилися чотири- шестимісними камерами, обладнаними двоповерховими ліжками, санвузлом і навіть, як запевнило журналістів і Уповноваженого міліцейське начальство, гарячою водою, наявність якої, проте, перевірено не було — журналісти не особливо наполягали, а «приймаюча сторона» ініціативи у цьому питанні не виявила. Також, за словами заступника начальника ГУВС м. Києва Віктора Ратушняка, побудовані додаткові дворики для прогулянок, що дозволило провести щоденні годинні прогулянки для всіх ув’язнених. Усе, що було зроблено в ВТУ, гордо було продемонстровано Н. Карпачовій і з небажанням і посиланням на слідчі дії, журналістам. Для порівняння, братії, що пише і знімає, яка не оцінила гідно «євростандарт», продемонстрували досить сирі камери на поверхах, що залишилися, — без телевізорів, гарячої води і, що примітно, без ліжок, які тут заміняє суцільний дерев’яний настил. Зробити ремонт на поверхах, що залишилися, каже В. Ратушняк, відразу неможливо — хронічно не вистачає грошей, а ті 266 млн. грн., які було закладено до бюджету-02 на поліпшення умов утримання ув’язнених в установах попереднього ув’язнення, за його словами, існують поки лише на папері. На харчування одного ув’язненого держава виділяє лише 4,75 грн. на день.
Ще однією проблемою системи слідства, яка дуже впливає на заповненість ізоляторів, за словами Н. Карпачової, є дуже часте використання арешту як превентивного заходу. І, за словами помічника прокурора Києва Тетяни Онищук, яка була присутня під час перевірки, з передачею, згідно з новим Кримінальним кодексом, права видачі санкцій на арешт судам ситуація кардинально не змінилася. Все це, за словами Уповноваженої з прав людини, і призводить до того, що досвідчені кримiнальні злочинці у СІЗО та ВТУ утримуються в одних камерах з неплатниками аліментів. «За рахунок більш широкого використання таких превентивних заходів, як підписка про невиїзд, можна істотно зменшити наповнення СІЗО та ВТУ і як наслідок — поліпшити умови утримання підслідних», — підкреслила Н. Карпачова.