...Їх зіпсувало «земельне питання»
Якщо у виборах київського міського голови братиме участь більше двох кандидатів, Черновецький залишиться в своєму кріслі![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080403/461-1-1.jpg)
Ситуацію, яка нині склалася в Києві з перевиборами мера та міської ради, соціологи фонду «Демократичні ініціативи» та інституту «Юкрейніан соціолоджі сервіс» передбачили ще торік в листопаді, провівши перший замір думки киян про міську владу.
— Я тоді казала і кажу тепер: у Черновецького є шанс знову стати мером, якщо наші демократи підуть на вибори дружніми лавами, — передбачає соціолог фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.
Підбивши підсумки проведеного в кінці березня наступного загальноміського соціологічного опитування «Передвиборна ситуація в столиці», впевненість експертів у таких прогнозах зросла ще більше. Причина в тому, що за даними соціологів, за п’ять місяців рейтинг Леоніда Черновецького зріс аж удвічі — з 12% у листопаді до 25%. І якщо в листопаді найвищий рейтинг у киян мав опозиційний Віталій Кличко, то наразі... Черновецький. На думку Ірини Бекешкіної, зростання електорату Черновецького пов’язане й зі спадом популярності Партії регіонів, оскільки «багато в чому в них електорат — спільний».
— Ріст рейтингу Леоніда Черновецького лише частково залежить від соціальних програм КМДА та подарунків від «Блоку Черновецького», — зауважив директор інституту «Юкрейніан соціолоджі сервір» Олександр Вишняк. — Ми з’ясували: 60% тих, хто отримував від мера ці подарунки і 28% респондентів, які отримували подарунки від КМДА, голосують саме за нього. Серед тих, хто не отримував ніякої допомоги, його симпатики складають 16%. Хочу наголосити, що частина вчителів, лікарів та двірників, які отримують від мерії добавку до зарплати, хоч це не є «адресна допомога», теж можуть віддати голоси за Черновецького.
За даними дослідження, Віталія Кличка нині підтримало б 22% і цей процент є сталим. Практично не змінився рейтинг екс-голови Києва Олександра Омельченка — 11%. За ним, за кількістю прихильників, йде Микола Катеринчук (8%): він навіть обігнав у популярності Юрія Луценка, у якого всього — 3,6% прихильників. На думку Олександра Вишняка, це можна пояснити тим, що міністр Луценко відійшов від столичних справ, не виступає з конструктивними меседжами — «не працює». Інтригу щодо висунення єдиного кандидати тримає БЮТ, при цьому поширюються чутки, що ним буде нинішній перший віце-прем’єр Олександр Турчинов. Але соціологи вщент розбивають цю інтригу: в пана Турчинова — 4,5%. При цьому соціологи дають надію: якщо кандидат від БЮТ «заявить про себе дуже гучно», то його рейтинг може зрости до 10% і вище. Досить значний процент тих, хто б проголосував проти всіх — 15% із 70%, які, за свідченням експертів обіцяють прийти на вибори.
— Цілком очевидно, що якщо вибори проходитимуть в один тур, то мером залишиться Черновецький, — сказала Ірина Бекешкіна. — Навіть якщо коаліція висуне одного кандидата, якого підтримає Юлія Тимошенко, відсотки, які він отримає на виборах (якщо вони будуть вищими ніж тепер), розділяться між тим кандидатом і Віталієм Кличком — очевидно, що він вже не зніме своєї кандидатури на посаду київського міського голови. В результаті ми матимемо колишнього мера. Мені здається, що така ситуація склалася через те, що одночасно проходитимуть і вибори мера, і в Київраду: політики, які мають шанс провести своїх людей в раду, йдуть окремою політичною силою. Ми побачили, що є три лідери: блок Віталія Кличка, блок Леоніда Черновецького і БЮТ. Крім того є ще чимало іменних блоків, які з великою долею вірогідності пройдуть до Київради — Миколи Катеринчука (4%), Олександра Омельченка (7,6%), Литвина (3,2%) і, можливо, Партія регіонів — якщо вони висунуть свого кандидати на мера. Електорат Кличка — досить значний (як його персональний, так і блоку), тому він може відтягнути частину голосів БЮТу.
Мають свої особливості вікові відмінності електорату претендентів на крісло мера Києва та політичну силу, яку він представляє: більшість симпатиків Черновецького — це літні люди (22%), але й серед молоді 12% голосують за його блок. У блока Кличка — навпаки: молоді — 22%, літні — 11%.
Що стосується технічних кандидатів, то, на думку Олександра Вишняка, швидше за все, вони будуть — щоб «мочити суперників руками технічного кандидата». Але навіть наявність в списку 20—30 таких, майже не вплине на розподіл голосів.
— Якщо був би другий тур, то Кличко в ньому «поб’є» всіх кандидатів. Тому що граничний електорат Черновецького — 33%. Через те якщо буде два тури виборів, киянам доведеться вибирати за принципом меншого зла, — зауважив пан Вишняк.
На думку експертів ситуація з Київрадою залишається невизначеною: не зрозуміло, хто йде в списках блоків, як і їхня кількість. Тому соціологи застерігають киян взнати чим відрізняються між собою ці політичні блоки та з якою програмою розвитку Києва вони йдуть на вибори.