Юрій Дубинін: "Росія і Україна віднині мають спільну мету"
Сьогодні, у день ухвалення Декларації про державний суверенітет Росії, Надзвичайний і Повноважний Посол РФ в Україні ділиться з читачами "Дня" своїми думками про стан та перспективи російсько-українських відносин.
- Марафон з підписання російсько-українського договору, який тривав цілих п'ять років і безпосереднім учасником якого Ви були від першого до останнього дня, завершився. Що Ви відчули, коли зрозуміли, що фініш уже наближається?
- Було і є відчуття дуже великого спільного успіху Росії та України. Є всі підстави говорити про історичне зрушення в наших відносинах і про новий етап їхнього розвитку. Окрім великого договору підписано цілий пакет документів, які становлять єдине ціле. Особливо я хотів би виділити три угоди, що розв'язали проблему Чорноморського флоту. Вирішено вузлові питання російсько-українських відносин у політичній, стратегічній, економічній сферах, обговорено гуманітарні проблеми. Показова реакція наших народів. Вона настільки позитивна, що для деяких оглядачів це навіть стало несподіванкою.
Дуже широка й міжнародна реакція. До речі, вона виключно позитивна. Адже це воістину безпрецедентний договір.
- А чи не виникало у Вас часом відчуття, що переговори можуть зайти в глухий кут?
- Переговори були дуже складними. Адже дуже великі, життєво важливі взаємні інтереси України та Росії. Наприклад, наш товарообіг становив минулого року $17 млрд. Україна - найважливіший економічний партнер Росії, а Росія - України. І з деяких питань початкові позиції сторін були дуже далекими.
Тим не менше особисто я завжди був переконаний, що домовленостей досягти можна й їх буде досягнуто.
- Чи відклався у Вашій пам'яті момент, який можна назвати поворотним у ході підготовки ухвалених рішень?
- Я гадаю, що таким моментом стало рішення президента Єльцина, ухвалене місяця півтора тому. Раніше він вважав: потрібно підготувати всі домовленості, а уже потім їхати до Києва підписувати їх. А потім Борис Миколайович дійшов висновку: "Я поїду до Києва і ми на місці все вирішимо". Це була дуже сильна ініціатива, яка вдесятеро прискорила темп переговорів, підвищила відповідальність усіх його учасників. І врешті-решт саме ця ініціатива, співзвучна настроям Президента України Леоніда Даниловича Кучми, призвела до остаточного успіху.
- Відомий вислів "Дипломатія - мистецтво можливого". І договір став сумою компромісів. Чи не могли б Ви їх охарактеризувати?
- Стосовно до того, що відбулося в російсько-українських відносинах, я б сказав, що дипломатія - це мистецтво необхідного. У цілій низці випадків мова йшла не про компроміси, як дещо середнє арифметичне в позиціях двох країн, а про знайдення принципово нових рішень, які відповідали б інтересам і Росії, і України. Зараз у наших відносинах досягнуто баланс інтересів. Вироблено спільну позицію, узгоджено точку зору з цілої низки питань, спільну мету дій. І нині головне зрозуміти, усвідомити їх зміст та використати в практичній роботі.
Основні домовленості, саме домовленості, а не коментарі до них, опубліковано в російській пресі. Готується до публікації спеціальна брошура з текстами всіх угод. Ми хочемо, щоб громадськість це знала.
Адже в низці коментарів ще чути відгомін нещодавніх дипломатичних та політичних баталій. Ще за інерцією говориться про позиції тієї або іншої сторони, навіть у тих питаннях, де ми тепер маємо одну спільну позицію.
Бесіду вели Антон КРЮКОВ та Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, День"
Випуск газети №:
№101, (1997)Рубрика
Панорама «Дня»