Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ющенківський призов

Куди приведе він праві партії: у владу чи під владу?
25 грудня, 00:00

Тимчасові рамки цієї відмови залежать від кількох чинників. По-перше, від формування та існування парламентської більшості, по-друге, від того, наскільки довго протримається уряд Ющенка, нарешті, по-третє, від результатів діяльності цього уряду з урахуванням усіх майбутніх непопулярних рішень заради порятунку економіки країни.

Проте на сьогодні ми маємо факт підтримки влади з боку правих без будь-яких важелів впливу на цю владу.

Безумовно, шлюб правих із владою — це шлюб за розрахунком. Питання в тому: чий розрахунок виявиться точнішим? Відповідь ми отримаємо за два роки на виборах у ВР (а може, й раніше, у разі дострокових виборів до парламенту).

З одного боку, перед очима приклад Росії, де «Союз правых сил» (Чубайс, Кириєнко, Гайдар), підтримавши Кремль, набув режиму сприяння на недавніх парламентських виборах й пройшов у Держдуму РФ. (Враховуючи нашу дивну пристрасть до російського політичного секонд-хенду, можна поставити питання: хто в такому випадку зіграє роль партії влади в Україні? Очевидно, вже сьогодні претендентів додалося: «Демократичний союз» Олександра Волкова, Зиновія Кулика, Ігоря Бакая та «Батьківщина» Юлії Тимошенко).

З іншого боку — власний сумний досвід (передусім Руху), коли союз із партномеклатурою в ім'я незалежності України обернувся втратою підтримки значної частини електорату й появою могутньої лівої опозиції.

На думку Юрія Костенка, за минулі вісім років правим так і не вдалося змінити стереотип, що склався в народі, про те, що 1991 року до влади прийшли демократи. Внаслідок неухильного погіршення соціально-економічного становища слова «демократи» та «реформи» стали лайливими, а комуністи так само неухильно набирали голоси на виборах.

Праві так і не змогли протиставити цьому ні виразної й послідовної політичної позиції, ні будь-яких продуманих дій, вони не змогли навіть об'єднатися, не зважаючи на неодноразові заклики до об'єднання, що поступово трансформувалися в певні ритуальні заклинання.

Усі спроби такого об'єднання (в контексті президентських виборів), провалювалися, тільки-но мова заходила про висунення єдиного кандидата від правих сил.

Безумовно, сьогодні можна зрозуміти Віктора Пинзеника, Юрія Костенка, Володимира Філенка etc.: кого ж ще підтримувати, як не уряд реформатора?

Можна зрозуміти й подальші спроби консолідації в нових умовах (Рух Удовенка, ПРП і КУН; Установчий з'їзд Руху Костенка; сьогоднішній установчий з'їзд «Відкритої політики»). Однак поки загроза застосування старої біполярної політичної схеми — «влада — ліві» — зберігається. Й за подальшого розвитку такого сценарію, вже сьогодні можна зайнятися пошуком чергового красивого пояснення, чому праві програли наступні парламентські вибори.

Продовження теми на стор. "Подробиці"

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати