За формою та за модою
У країні почали працювати «шкільні базари»
До магазинів країни активно завозять шкільну форму. Тільки вчора в київському універмазі «Дитячий світ» продали шкільного одягу на 20 тисяч гривень. Це на третину більше, ніж денна виручка за форму на початку серпня минулого року. Співробітники універмагу стверджують, що останнім часом люди дедалі рідше йдуть за дешевою формою на речовий ринок, а більше звертаються до магазинів і менше надають значення самій ціні. Сьогодні всі стурбовані якістю. У розумінні батьків, із якими вдалося поговорити, якість форми — це склад тканини з переважанням натуральних волокон, зручність для дитини в русі, приємний відтінок кольору, хороше пошиття та модний фасон. Найдешевші форми — синтетичні, часто турецького виробництва. Купуючи таку форму на ринку, можна зекономити до 30—40%. А санітарні норми на напівшерстяні тканини передбачають наявність у них не менше 50% чистої шерсті. (До речі, відсоток натуральних волокон у формі з трикотажу, як правило, вищий. Отже, діткам, схильним до алергічних захворювань, вона може сподобатися більше, ніж тканинна.) Асортимент шкільних форм вражає своєю різноманітністю — спідниці, жилети, сорочки, блузки (понад тридцять моделей!), сарафани, брюки, піджаки.
Про шкільну моду нинішнього сезону «День» попросив розповісти Людмилу Дударєву, товарознавця із дитячого одягу київського універмагу «Дитячий світ»: «Для молодшої школи, як і раніше, в моді залишаються сарафани з блузочками з великим відкладним коміром. Для середньої школи в моду ввійшли скромні строгі блузки з широким манжетом, прикрашені блискучими ґудзиками нестандартної форми, прикрашені стразами (наклеєними крихітними блискітками), краватками. Великим попитом продовжують користуватися і картаті спідниці, змінюються лише забарвлення та розміри самої клітки. Худенькі мають гарний вигляд у спідничках із зустрічними складками спереду чи просто в складочку. А тим, хто повніший, підійдуть і класичні прямі спідниці, — радить Людмила Іванівна. — Під жакети з лацканами треба підбирати блузку з коміром, що повторює форму лацкана, а під піджаки — без коміра. У моді блузки з великими відкладними комірами. Для хлопчиків стали модними класичні сорочки, куток коміра яких дивиться не вниз, а вбік (так званий французький комір) і піджаки на кокетці з коміром-стійкою. Ґудзики для піджаків хлопчикам модно підбирати в тон піджака, щоб вони були непомітні. У цьому відмінність від моди минулого року — тоді пришивали блискучі ґудзики».
У школах значущість форми сприймається по-різному. Ліцеї та гімназії найчастіше замовляють форму безпосередньо у виробника, а звичайні школи відмовляються від послуг, які пропонують магазини із комплексного забезпечення школярів. Якщо навчальний заклад не замовляє форму централізовано, то поняття форми обмежується лише кольором піджака. У цьому випадку залишається достатня свобода вибору у відтінках, тканинах, фасонах, атрибутах. Жорсткішими є вимоги окремих шкіл носити лише світлу однотонну сорочку, обов’язково з краваткою, а також забарвлення спідниць і брюк. Таким чином, можливість виділитися або виділити свою дитину з групи однолітків однаково зберігається. Форма — добре це чи погано? Із таким запитанням кореспондент «Дня» звернувся до заступника директора із питань науково-експериментальної й організаційної роботи Інституту психології імені Г.С. Костюка Сергія Болтивця. «З одного боку, форма справді знеособлює людину. А з іншого — зобов’язує не забувати про необхідність займатися спільною справою з тими, хто одягнутий так само. Є, наприклад, форма в міліції, і вона зобов’язує людей у цій формі охороняти життя громадян. Носять форму залізничники, лікарі. А учню форма має сигналізувати про те, що дитина в школі повинна здобувати необхідний для життя в суспільстві мінімум знань та навичок. Бажання деяких батьків виділити свою дитину через химерний або дуже дорогий одяг може призвести до протилежного від очікуваного результату. Однокласники почнуть заздрити і, як наслідок, — кривдити та досаждати таку дитину. Батькам, які вкрай обмежені в коштах, зовсім не варто переживати, що їхня дитина буде одягнута бідніше за інших. Головне — щоб чисто й акуратно. Навпаки, це стимулюватиме дитину досягати успіху за рахунок власних зусиль, що дуже позитивно позначається на розвитку потенційних можливостей для майбутнього».
Із розмов із батьками та дітьми, які купують форми у «Дитячому світі», з’ясувалося, що малюки хочуть носити форму, а старшокласники вбачають у цьому посягання на свою свободу. Минулого року ризикнули запропонувати як форму строгі, але дуже симпатичні смугасті костюмчики з м’якої італійської тканини. Хоча ціна костюмів була вища, ніж інших зразків, експеримент пройшов успішно, і цього року таких костюмчиків у магазині побільшало. До речі, для молодшого школяра повна формена екіпіровка обходиться в суму до 400 грн., а для старшокласника — 550 грн. Одягти дівчаток обходиться батькам дорожче: в початкових класах їхній шкільний одяг тягне на 550 грн., а в старших — на 660 грн.