ЗАБУТА СЕРЕД «IЗМIВ»

Доля цієї жінки подібна до долі тисяч її ровесників, котрі втратили своїх близьких у ланцюгу кривавих експериментів, якими рясніє наша історія. Вона прийшла до Биковні, де у страшній братській могилі покояться її близькі. Але про долю конкретної «простої» людини у нас не прийнято згадувати в запалі політичних протистоянь. За держаками з лозунгами людини не побачити. І, схоже, не скоро ще 7 листопада стане у нас днем примирення...
У день чергової річниці жовтневого перевороту (для багатьох наших співвітчизників — революції), в Києві відбувалися не тільки демонстрації лівих сил, але й міжнародний громадський суд, в якому комуністів звинуватили у злочинах, скоєних КПРС у часи Радянського Союзу та у період існування незалежної української держави. Учасники засідання вимагали назвати Компартію злочинною організацією.
В актуальності питання, що розглядається, немає сумнівів, але чи варто зараз, коли суспільство розколене та політизація в Україні досягла апогею, говорити про нашу історію саме в такому руслі. Залишимо право вироку не сьогоднішнiм політикам (мимоволі упередженим), а історикам.
Віхи історії України ХХ століття — суцільний жах, через який пройшли десятки мільйонів наших співвітчизників. Перша Світова війна (1914—1918 рр.), під час якої брат убивав брата заради торжества чужих Україні імперських ідей; жовтневий переворот 1917 року в Петрограді, що зробив невідворотною Громадянську війну (1918— 1921 рр.) на території колишньої Російської імперії. У калейдоскопі цих трьох років умістилися такі події, як німецька інтервенція та оперетковий Гетьманат Скоропадського на кайзерівських багнетах, вторгнення московських більшовиків, недовга історія першої незалежної української держави — УНР, україно-польська війна у Західній Україні (1918— 1919 рр.), що визначила долю Західно-Української Народної республіки та анексію східної Галичини III-ю Річчю Посполитою. Такими були перші ланки страшного ланцюга подій, що призвели до поразки національно-визвольної революції в Україні. І аж ніяк не випадковими були: Голодомор в Україні 1921-го та 1932— 1933 років, насильницька колективізація 1929—1932 років, розгул масових репресій у Радянській Україні, трагічна доля українського націонал-комунізму.
Жахливий список можна продовжувати. «День» постійно публікує проблемні матеріали з новітньої історії України ХХ століття. Особливо гострим залишається досі політичне й ідейне протистояння в суспільстві, коли йдеться про найскладніший період Другої світової війни — оцінку діяльності ОУН—УПА. Обидві сторони конфлікту, насамперед ліві, не бажають і не хочуть чути одна одну.
Країні необхідний громадянський мир. Ми всі у ХХ столітті платили страшну ціну за спроби перебудувати суспільство за вигаданими кимось зі сторони, вже точно не зрощеними на наших землях, теоретичними схемами. Зараз зовсім не слушний час розбиратися, кажучи простіше, який «ізм» кращий, яка доктрина, ідеологія є більш «правильною».
Продовження теми див. на сторінках "Україна Incognita",Історія та "Я"