Закон про вибори президента прийнято
Чекайте на ветоТепер, якщо навіть Президент накладе на закон вето, можна майже впевнено сказати, що вибори відбудуться вчасно.
У тому, що вето буде, майже ніхто не сумнівається. І справа навіть не в наявності в законі окремих протиріч. Його головне призначення — запобігти зловживанням із боку виконавчої влади. «Можливо, на наступні вибори ці застереження можна буде зняти. Але оскільки ми, на жаль, маємо справу із чинним Президентом і знаємо його патологічне несприйняття конституційних норм і законів, через які він легко переступає, маємо такі запобіжники в цьому законі розставляти», — заявив «Дню» депутат Леонід Косаківський.
До таких запобіжників можна віднести: можливість вести передвиборну агітацію лише після офіційної реєстрації кандидатів (щоб чинний Президент не міг використовувати, скажімо, УТН для потреб свого штабу вже зараз).
Також знято необхідність участі у виборах 50% виборців (інакше, на думку О.Лавриновича, Л.Кучма через певні важелі зможе залишатися Президентом довічно), рахувати бюлетені будуть усі члени виборчих комісій по черзі (головним аргументом тут був сумний досвід 221 округу з виборів народного депутата), заборонено підкуп виборців, жорсткі обмеження запроваджено щодо агітації, заборонено знімати з реєстрації підписні листи, підписи в яких повторюються (за словами Л.Косаківського, «влада цим може скористатися, щоб сфабрикувати десятки тисяч підписів за підтримку небажаного кандидата, потім через суд зняти його з реєстрації).
Хоч як це сумно, всі ці застороги зовсім не означають, що вибори дійсно пройдуть чесно. Адже не всі місцеві чиновники мають звичку виконувати закони. На думку першого заступника голови ВР Адама Мартинюка, «що б ми не записали, рівних умов не буде». Чи не найбільша вада закону — відсутність механізму відповідальності за його порушення. Звичайно, передбачено відповідальність «в межах діючого законодавства». Але який закон забороняє кандидату подарувати народу перед виборами 39 млн. (за кількістю виборців) пляшок горілки? Голова Центральної виборчої комісії Михайло Рябець заявив «Дню»: «Закон рясніє різними обмеженнями й заборонами, за які ні цим, ні іншими законами не передбачено відповідальності учасників виборчого процесу. Таким чином, виборчий процес стає некерованим». Члени фракції НРУ запропонували надати Верховному cуду можливість знімати з реєстрації за поданням ЦВК кандидатів, які порушують закони. Але представники опозиційних сил вирішили, що така процедура може стати засобом боротьби з опозиційними кандидатами.
Відчутна вада закону — необхідність зібрати 1 млн. підписів за кожного претендента. Звичайно, це дозволить відсікти 100 кандидатів, які, за прогнозом Л.Кучми, заявлять про можливість балотуватися. Але, на думку багатьох депутатів, бар’єр занадто великий, його подолають тільки двоє: діючий Президент та представник найпотужнішої опозиційної сили. Є вірогідність, що бар’єр буде зменшено під час повторного розгляду закону вже після вето Президента.