Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

<I>Чи позначаться на «пересічних» громадянах України санкції FATF? </I>
23 січня, 00:00

Більшість банків-кореспондентів із країн-членів Міжнародної групи з протидії відмиванню злочинних доходів (FATF) поки не блокують операції українських банків, проте окремі банки проводять попередню їхню перевірку. Повідомляючи про це Інтерфакс-Україна, представник НБУ підкреслив, що всі вже зроблені заяви фінансової влади країн-членів FATF віддають на розсуд банків процедуру підвищеного контролю над операціями з України. «Хто та як їх застосовує — це справа корпоративної культури кожного банку», — підкреслив фінансист і додав, що ці банки чекають пленарного засідання FATF 12—14 лютого, на якому розглядатимуть питання можливого скасування санкцій стосовно України. «Коротше кажучи, вони зважено підходять до ситуації», — запевнив представник НБУ. Між тим Deutsche Bank продовжує працювати з українськими банками у колишньому режимі і поки не ввів яких-небудь обмежень щодо операцій із ними, повідомив учора голова представництва банку в Україні Петро Козлинський. З його слів, банк поки не отримував жодного розпорядження від контролюючих фінансових організацій країни в зв’язку з введенням санкцій стосовно України.

Андрій ВОЙТЕНКО, директор департаменту казначейських операцій банку «Фінанси та Кредит»:

— Санкції, які США, Англія та Німеччина, згідно з рекомендаціями FATF, застосували проти України, для пересічних українських громадян і підприємців можуть означати тільки одне — подорожчання вартості банківських послуг. Це пов’язане з додатковими витратами на ідентифікацію клієнтів українських банків, витратами на з’ясування легальності походження грошей, перевірку цієї інформації та іншими речами, які вимагатимуть від України банки західних країн. На практиці це, насамперед, збільшить обсяг роботи з кореспондентськими рахунками. Тобто переказувати гроші, скажімо, призначені для оплати освіти за кордоном, буде дорожче і складніше. Думаю, що кореспондентські рахунки західні банки не закриватимуть. Хоч, з другого боку, є впевненість, що вони виконуватимуть вимоги свого законодавства, активізуватимуть внутрішні департаменти фінансового моніторингу і контролю за чистотою грошового обігу дещо більшою мірою, ніж цього вимагатиме влада їхніх країн. Зрозуміло, що жоден банк не хоче, щоб постраждала його репутація. Те, що у введенні санкцій є велика частка політики, — безумовно. Проте західні банки це мало цікавить, вони дуже добре вміють рахувати гроші, що, власне, й обумовить їхню поведінку щодо посилення контролю за фінансовими потоками з України.

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру ринкових реформ

— Безумовно, санкції, оголошені проти України організацією FATF, позначаться на громадянах нашої країни. Щоправда, лише в тому випадку, якщо їх застосовуватимуть повною мірою. А поки ми спостерігаємо тільки перші кроки з незрозумілим продовженням. Можливо, робота уряду з іншими державами покладе край цьому процесу або хоч би припинить його до засідання FATF, запланованого на 12 лютого. Якщо уряд працюватиме вміло й провідні країни «притримають» санкції, то ми можемо їх і не відчути. Але якщо санкції введуть повною мірою і на засіданні FATF приймуть рішення про їхнє продовження, то це буде відчутно. Тому що банківська система у нас уже склалася й Україна стала країною з переважаючою ринковою економікою, за якої кожна людина залежить від ступеню свободи фінансових операцій. А якщо вас саджають до в’язниці, а наша країна сьогодні виявилася саме там, то всім нам у ній буде несолодко.

Сергій КІРОЯНЦ, народний депутат, член комітету з питань фінансів і банківської діяльності:

— Я вважаю, що протягом найближчих трьох-чотирьох місяців введення санкцій FATF не позначиться на переважній більшості громадян України. Адже вони не здійснюють валютних трансфертів, їх не хвилює сповільнення міжбанківських операцій і затримки в отриманні валютно-фінансових коштів. На загальну думку, ці санкції зачеплять переважно середні банки та менше зачеплять великі фінансово-кредитні установи. А ось далі все залежатиме від обсягу і кількості тих операцій, які потраплять у поле зору фінансових розвідників.

Віктор ГЕРБЕДА, голова ради Всеукраїнської незалежної профспілки працівників транспорту:

— Якщо ці заходи зачеплять українські підприємства, котрі здійснюють зовнішньоекономічну діяльність («заморожування» рахунків, невчасне надходження коштів тощо), то це, в свою чергу, торкнеться і соціальних питань. Будь-який негативний вплив на виробничу діяльність позначається на заробітній платі. Тому санкції FATF цілком реально можуть вплинути на життєвий рівень працівників.

Віталій МАРГУЛІС, генеральний директор асоціації «Укрконсалтинг»:

— Застосовані щодо України санкції передусім позначаться на людях, які працюють на підприємствах-експортерах, потім автоматично вони зачеплять усе населення України. Це також несприятливо позначиться на початку року на українському експорті. Строк дії репресивних заходів залежить від того, чи зуміє українська сторона довести FATF, що у нас існують різночитання в розумінні терміну «брудні гроші».

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати