ЗАПИТАННЯ «Дня»
Чи потрібні Україні не тільки іноземні капітали, але й менеджери-іноземці?В’ячеслав МИХАЙЛУЦА , заступник генерального директора ВАТ «Мотор Січ», (Запоріжжя):
— Світ економіки, світ виробництва продукції інваріантний. Ми відкрили свої кордони. Зруйнували наявнi раніше залізні стіни і тепер як сполучені посудини працюємо з усім світом. Йдуть перетоки капіталів, обмін товарами і людьми, широко застосовуються можливості Інтернету. Тому можна використати і російських менеджерів. Тоді як і Росія також має можливість скористатися послугами українських фахівців. Сьогодні, наприклад, Німеччина платить великі гроші, залучаючи українських програмістів. Тому підхід, який визначається приказкою, що досить примітивно звучить сьогодні, «самі з розумом», видається мені застарілим. Треба співпрацювати, зокрема й у кадровому напрямі.
Олег САЛМІН , народний депутат, почесний президент ВАТ«Укрнафта»:
— Я підтримую прихід в Україну професійних менеджерів, незалежно від їх національності. Головне, що це професіонали, які готові піднімати українську економіку. Наприклад, прийшов росіянин Кисельов на IСTV і підняв рівень українського телебачення взагалі. Те ж саме і в менеджменті. Адже услід за російськими прийдуть ще й інші: англійські, французькі та які завгодно. Ні в кого зараз не виникає запитання, чи треба інвестувати російський капітал в Україну. Звичайно, треба. Те ж саме, втім, з американським чи англійським. Так само і з людським капіталом. Нам має бути байдуже, російський він чи якийсь інший. Менеджмент — це величезний ресурс, який може заробляти гроші і зберігати капітал.
Володимир ТАРАНЕНКО , виконавчий директор Асоціації металургійної промисловості України:
— Я вважаю, і капітали, і менеджери Україні потрібні. Але перш ніж користуватися іноземними грошима і запрошувати на ключові посади іноземних менеджерів, ми повинні самі визначитися з тим, чого ми хочемо. Адже досі у нас немає чіткої затвердженої парламентом, урядом і Президентом програми реформ, про які всі говорять. Тому передусім треба визначитися з тим, як ми хочемо реформувати економіку і будувати своє суспільство, а потім уже шукати кошти, які необхідні для цього, зосiбна й менеджерів. Якщо своїх не вистачає, треба запрошувати чужих.
Ірина ЗАРЯ , президент Першої фондової торгової системи (ПФТС):
— Україні обов’язково потрібні російські, американські, німецькі, швейцарські, кіпрські, уругвайські, литовські капітали… У жодному разі не можна ставити питання, що нам необхідний приток капіталів тільки з однієї певної країни. Що стосується менеджерів, то головною у характеристиці менеджера аж ніяк не є його національність. У Росії є як хороші менеджери, так і не дуже. Абсолютно байдуже, звідки залучається менеджер. Хоч найкраще нам би мати своїх власних, українських управлінців, зокрема й тих, хто вже попрацював за кордоном, навчився і, повернувшись на батьківщину, може сприяти зростанню економіки України.