Завдання поставлено. Нездійсненне...
Відкриття дев’ятої парламентської сесії, останньої в цьому скликанні, пройшло на диво спокійно. Ані багатотисячних мітингів під самою Верховною Радою, ані сенсаційних виступів з трибуни учора вранці не спостерігалося. Навіть спікер Володимир Литвин, всупереч ним же самим заснованiй традиції, у вітальній промові говорив коротко. Щоправда, надто різко. Пізніше парламентські кулуари винесли одностайний вердикт: незважаючи на власні заклики не політизувати й без того напружену ситуацію, спікер виступав як лідер виборчого блоку власного імені, а не як керівник законодавчого органу. Підставами для таких оцінок стали, зокрема, відверті випади Володимира Литвина на адресу Юрія Єханурова та його Кабінету, які були присутні в залі. Цікава деталь: представляючи Кабмін, Володимир Михайлович сказав: «Юрій Єхануров і його... е-е-е... уряд». При цьому він запнувся не лише наприкінці фрази, а й спочатку, явно бажаючи додати: «виконуючі обов’язки».
Розпочав В. Литвин, також вже традиційно, з похвал самому собі, відзначивши, зокрема, що парламенту вдалося уникнути ролі «маніпульованого органу». Звичайно, не погодиться він на таку долю й наразі, намагаючись робити «все можливе, щоб не на словах, а на ділі вжити заходів для недопущення застосування на виборах адміністративного ресурсу». Навіть всупереч «масштабній дискримінаційній кампанії», розгорненій проти ВР. Промовляючи це, спікер недвозначно покосився в бік урядової ложі. Юрій Єхануров у цей момент захоплено розглядав якісь документи. «Наше завдання — попередити й не допустити будь- які стихійні та свідомо організовані проблеми, нецивілізовані обурення», — додав Володимир Михайлович.
Першочергові завдання на нову сесію Литвин сформулював таким чином: це прийняття всіх законопроектів, внесених Президентом України й урядом; законів, стосовно яких глава держави застосував вето; ратифікація міжнародних угод; перегляд Бюджетного кодексу; прийняття законів про Кабінет Міністрів, про Президента, про референдум і про Регламент Верховної Ради. Крім того — невідкладне отримання від уряду програми соціально- економічного розвитку на 2006 рік. На її основі парламент зможе розпочати роботу над внесенням змін до бюджету поточного року. Ще один важливий акцент — заклик до депутатів не підписувати документів, «ціна яких відома». Очевидно, він мав на увазі Меморандум про чесні вибори, ініційований нещодавно Президентом. На протидію цій пропозиції спікер висунув свою — створити парламентську комісію з моніторингу виборчого процесу, під керівництвом Ігоря Юхновського та Георгія Крючкова, старійшин нинішнього скликання, які відмовилися від участі в поточних виборах. Пізніше, в кулуарах ВР, прем’єр Ю. Єхануров коректно зазначив, що сказане В. Литвином — данина політичній обстановці, особисті стосунки між ними збереглися чудові.
Можливо, це й так, враховуючи, що, покидаючи сесійну залу, Юрій Іванович тепло попрощався з Володимиром Михайловичем. А на виході відразу ж потрапив під приціл телекамер і мікрофонів. Журналістів, крім іншого, цікавила доля двічі «відставленого» міністра юстиції Сергія Головатого. Прем’єр сказав, що Кабмін розраховує врегулювати це питання до четверга, в зв’язку з чим урядові юристи вивчають отримані від Верховної Ради документи. За словами Ю. Єханурова, ситуація виглядає таким чином, що є рішення парламенту і його необхідно виконувати, однак подібного прецеденту ще не було. На даний момент призначити нового міністра юстиції неможливо, оскільки відсутній відповідний механізм, сказав прем’єр.
Цілком ймовірно, що свої зауваження й пропозиції щодо цього, а також свою оцінку політичної ситуації, що склалася в країні загалом, висловить завтра в своєму щорічному посланні до Верховної Ради Президент України Віктор Ющенко. Припущення, що ця очікувана багатьма суб’єктами політичного процесу подія відбудеться в четвер, висловив учора спікер ВР під час книжкової виставки в парламенті.
Загалом на розгляд дев’ятої сесії винесено 450 законопроектів. Природно, народні обранці висловлюють небезпідставні сумніви в тому, що їм вдасться подужати такий масив документів. У тому числі й внаслідок дефіциту часу — сесійними до кінця роботи цього парламенту будуть три неповнi тижні. «Прогноз простий — політична буде сесія», — зазначив Леонід Кравчук.