Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Збір, податок, штраф

Чи існують інші інструменти для покращання бізнес-клімату?
28 жовтня, 00:00

У країні, що будує сучасний капіталізм, влада має дуже сильно любити малий і середній бізнес, позаяк саме він створює велику кількість робочих місць і забезпечує стабільність у суспільстві. Звісна річ, цю свою любов без кінця декларує і влада нинішня, й опозиція, тобто потенційно майбутня влада.

Півмісяця тому уряд передав на розгляд Верховній Раді законопроект про скасування ринкового збору й наполягав на його першочерговому розгляді. «Я хочу ще раз повідомити: як ми й обіцяли, спеціальний законопроект, який скасовує ринковий збір, нами переданий до Верховної Ради», — казала прем’єр-міністр і тепер уже кандидат у президенти Юлія Тимошенко. Вона назвала ринковий збір «рудиментом і атавізмом радянської системи».

Зробивши такий привабливий для ринкових торговців, а також деяких селян і дачників крок, уряд усе ж дещо завагався. Його не збентежило ставлення до цієї новації власників ринків, а також бізнесменів, причому набагато впливовіших, аніж ті, хто на цих ринках за будь-якої погоди стоїть. Замислитися змусила проблема наповнення місцевих бюджетів, у яких ринки — ледве не найбільші податкотворні підприємства. За підрахунками чиновників, втрати від скасування ринкового збору становлять півмільярда гривень на рік.

У результаті минулого тижня з’явилося повідомлення, що Кабмін пропонує замінити ринковий збір на новий податок (15%) із фізичних осіб, котрі працюють за фіксованим податком, і з платників єдиного податку. Платити його треба від суми їхніх прибутків, що перевищує у першому випадку 119 тисяч гривень за останні 12 місяців, а в другому — 500 тисяч гривень. Відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення оподаткування суб’єктів малого підприємництва» був зареєстрований (на заміну вищеназваному) у Верховній Раді. Втім, у повідомленні була допущена помилки. Йшлося не про заміну одного податку іншим, а про заміну законопроектів. Та спробуй тут дати раду... І люди захвилювалися.

Довелося давати роз’яснення, показувати переваги нових витрат, якими держава ощасливила малий і середній бізнес. Введення додаткового 15% податку для платників єдиного податку із суми, що перевищує 500 тисяч гривень їхньої річної виручки, дозволить залишатися розбагатілим «спрощенцям» у тому самому статусі, повідомила голова парламентського комітету з промислової та регуляторної політики Наталя Королевська, коментуючи цей законопроект. При цьому вона зауважила, що така норма буде великою допомогою місцевим бюджетам, оскільки дозволить компенсувати скасування ринкового збору, передбачене відповідним законопроектом. На підмогу Королевській виступила також відома захисниця малого й середнього бізнесу Олександра Кужель, котра очолює Державний комітет регуляторної політики та підприємництва. На прес-конференції у понеділок вона вточнила, що Кабмін зовсім і не передбачав заміну ринкового збору жодним іншим податком, адже законопроектом пропонується введення не податку, а фактично штрафу для «єдиноподатківців».

Нагадаємо, що потенційний кандидат у президенти Сергій Тігіпко заробляє очки на тому, що пропонує не обмежувати, а у три-п’ять разів підвищити ліміти річних обігів для малих і середніх підприємців. Але в уряду свої «пряники». «Це буде такий штраф», — сказала Кужель. За її словами, якщо суб’єкт підприємницької діяльності не працюватиме з перевищенням встановленого ліміту прибутку, тоді йому не доведеться його платити. Якщо ж розміри прибутку перевищуватимуть встановлені норми, то податкові служби стягуватимуть 15% від розміру перевищення й направлятимуть кошти до місцевих бюджетів. Вона також зазначила, що невдоволення керівництва ринків скасуванням ринкового збору може бути викликане лише тим, що велика частина цих коштів не перераховувалася до місцевих бюджетів, а залишалася у їхньому розпорядженні.

Не маючи особливої прихильності до осіб та організацій, які, як зараз кажуть, «тримають» ринки, ми все ж насмілимося запитати в уряду, а за які кошти накажете утримувати ці торговельні майданчики, покращувати умови роботи на них, підтримувати елементарну гігієну? Можемо припустити, що ринкові «власники» все ж не пропадуть і введуть іще і якісь свої негласні побори. І малому бізнесу, а тим більше селянам, котрі якимось чином прорвалися на ринки, як говориться, буде непереливки. Це підтвердив народний депутат Віталій Хомутинник у коментарі «Дню». Він прогнозує, що користі від таких податкових нововведень не буде ні бюджету, ні тим, хто торгує на ринках. «Якщо скасувати ринковий збір, то величезні суми, що становлять 63% у структурі місцевих бюджетів, просто осядуть у кишенях власників ринків», — упевнений народний депутат.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати